7/07/2020

3 książki edukacyjne, które powinny trafić na półkę twojego dziecka

Nawet nie wiecie, jak wielką frajdę sprawia mi wyszukiwanie ciekawych pozycji książkowych dla dzieci. Często zdarza mi się, że siedzę z nosem w laptopie przeszukując strony ulubionych księgarni pod kątem książek, które chciałabym przeczytać z moimi dziećmi. Dziś chcę wam pokazać 3 wyjątkowo ciekawe książki, które znalazłam w księgarni Inverso.plPięknie wydane, o walorach edukacyjnych, ale informacje podano w nich tak, że naprawdę chce się je czytać.

ciekawe książki edukacyjne dla dzieci - instrumenty, zwierzęta i zdrowe jedzenieNajlepsza książka dla dzieci o instrumentach muzycznych


Pisałam wam, że w dzieciństwie chodziłam do szkoły muzycznej? Nie był ze mnie żaden wybitny muzyk, ale przez 6 lat podstawówki dzielnie uczęszczałam na zajęcia, choć niekiedy wcale nie miałam na to ochoty :) Teraz, po 20 latach doceniam ten czas i wysiłek, jaki w to włożyłam. Mój upór i konsekwencja pomogły mi ukończyć szkołę pierwszego stopnia, choć codzienne ćwiczenie utworów było naprawdę ciężką pracą (zajęcia miałam 3x w tygodniu po szkole, czasami wracałam naprawdę późno). Ten czas sprawił też, że pokochałam muzykę i nawet, jeśli nie zostałam pianistką, to pewnie miał niemały wpływ na wykształcenie mojego słuchu, dzięki czemu łatwiej przychodziła mi nauka języków obcych. Po tej małej wycieczce w tematy osobiste pora wrócić do książki :)
Nie bez powodu piszę o moim dzieciństwie i o tym, jaką rolę w nim odegrała muzyka. Takiej książki szukałam od dawna, niestety bezskutecznie. Może byłam zbyt wymagająca, ale żadna z tych, jakie trafiały w moje ręce nie spełniła moich oczekiwań. A tak naprawdę potrzebowałam atrakcyjnie wydanej książki o instrumentach, gdzie będą one podzielone na rodziny i w każdej z nich dzieci mogłyby poznać kilku flagowych reprezentantów - ich charakterystyczne cechy, podstawy budowy, ciekawostki. A największym marzeniem byłoby usłyszenie dźwięków każdego z nich. 
Ale dźwięki w książce? Hmm. To nie może się udać - myślałam. A jednak! Wydawnictwo Multico i obecny rozwój technologii udowodnili, że to możliwe. Wystarczy przyłożyć smartfona do kodu w prawym dolnym rogu książki i usłyszymy upragniony dźwięk. Instrumenty nie są tu przedstawione byle jak, każdemu przypadł w udziale 2- stronicowy opis z ilustracjami (fortepian czy skrzypce mają nawet dłuższe). To genialna pozycja nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich, którym bliski jest temat muzyki.

"Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne" 
autor: Włodzimierz Izban 
ilustracje: Krzysztof Zięba

Książkę w dobrej cenie kupicie tu - KLIK

Spróbujcie zeskanować ten kod i usłyszeć dźwięk helikonu:


Przepiękny album o dzikich zwierzętach dla najmłodszych (i nie tylko)


Ta książka jest niesamowita. Kasia Kopiec - Sekieta tak pięknie zilustrowała opisane tu zwierzęta, że wyglądają jak na fotografiach. Przy każdym zwierzęciu wypisano cechy szczególne jego wyglądu oraz krótki opis życia i zwyczajów. Uwaga, ta książka nie jest przegadana! Wszystkiego jest tyle, ile być powinno. To elementarz liczący aż 90 portretów polskich zwierząt przygotowany tak, żeby najmłodsi (już dzieci w wieku przedszkolnym) mogły je poznać i nauczyć się rozpoznawać. Zwierzęta podzielone są na 4 gromady: ssaki, ptaki, gady płazy
Ale to nie jest tak, że tylko najmłodsi powinni sięgnąć po tę książkę. Ilu z was byłoby w stanie wymienić 90 gatunków polskich dzikich zwierząt wraz z charakterystycznymi cechami ich wyglądu oraz zwyczajami? Ta książka dzięki pięknym, realistycznym ilustracjom i krótkim opisom stanowi podstawę, prawdziwy elementarz wiedzy o naszej przyrodzie, który powinien przeczytać każdy z nas. Nie przeszkodzi w tym nawet brak czasu, bo książkę czyta się błyskawicznie! 

"Elementarz naszej przyrody. Zwierzęta"
tekst: Grażyna Maternicka
ilustracje: Katarzyna Kopiec - Sekieta

Książkę w dobrej cenie znajdziecie tu - KLIK

Czy książka o zdrowym jedzeniu może zainteresować dziecko?


Oczywiście, że tak! Szczególnie jeśli jest tak pomysłowo i pięknie wydana. To zdecydowanie najbardziej kompleksowa i najciekawsza pozycja dla dzieci na temat jedzenia, jaką spotkałam. Masa przydatnych informacji ciekawie podanych. Mamy tu kucharza Zdrowomira, który oprowadza czytelnika po tematyce żywieniowej i wyjaśnia, co to znaczy zdrowo się odżywiać. Dzieci poznają tu piramidę żywieniową, zrozumieją jak powinno się przechowywać żywność, czytać etykiety, pozna tajemnice płynów - wody, herbaty, kawy, słodkich napojów czy mleka (również pochodzenia roślinnego). Dowie się czym różni się mleko od margaryny, uzupełni wiedzę o serach, olejach, orzechach, owocach, warzywach, (zarówno owoce, jak i warzywa przedstawiono tu bardzo szczegółowo i poświęcono im sporo miejsca), grzybach, jajach, mięsie, rybach i owocach morza, zbożach, pieczywie, przyprawach oraz słodyczach. 

Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy na tematy żywieniowe podanych w bardzo przystępny sposób. Widzę w niej wielki potencjał w 2 obszarach:

zachęca dziecko do próbowania nowych smaków i eksperymentowania w kuchni, pokazuje jak wiele jest możliwości, jak ciekawe mogą być nasze codzienne posiłki

promuje dobre nawyki żywieniowe i pomaga dzieciom zrozumieć, jak ważne jest to, co jemy - zdrowe produkty pokazane są w bardzo atrakcyjny sposób, ciekawe, przystępne opisy trafiają do dziecka. W końcu może zrozumieć, co tak naprawdę oznacza zdrowe odżywianie, o którym tyle się mówi, a tak naprawdę nikt szczegółowo mu tego nie wyjaśnił.

"Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu"
autorki: Maria Mazur / Aleksandra Ulatowska
ilustracje: Marta Tęcza

Książkę w bardzo dobrej cenie kupicie tu - KLIK

Wszystkie trzy książki są spore pod względem objętości (mają około 100 stron), są w twardej oprawie i prezentują się rewelacyjnie. To znakomity pomysł na mądry prezent. 

3 komentarze:

  1. Książkę o dobrym jedzeniu chętnie komuś sprezentuję, choć wszystkie trzy są godne uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  2. W rozwoju dziecka muzyka jest bardzo ważna. Zresztą gry na instrumencie można nauczyć się w każdym wieku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystkie trzy książki są warte uwagi. Moja córka uwielbia zwierzęta.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger