11/28/2020

"Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia" - wyjątkowa książka dla dzieci ciekawych świata

 Ach, jaką radość wywołał dziś u nas widok pierwszego śniegu za oknem :) W ubiegłym roku nie było go ani grama. Jak to możliwe, że mroźne zimy z mojego dzieciństwa zastąpiły zimy niemal zupełnie bezśnieżne? Czym są spowodowane zmiany klimatyczne, jakich obecnie doświadczamy? Jeśli szukacie książki, która szczegółowo i ciekawie przybliża ten temat, skierowanej do dzieci w wieku szkolnym, to mam dla was świetną propozycję :) Sami zobaczcie.


"Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia" Laura Ertimo & Mari Ahokoiyu


Bohaterami książki są Lotta i Kasper, dwójka ciekawych świata przyjaciół, którzy postanawiają pewnego dnia zgłębić temat zmian klimatycznych. Dzieci nie rozumieją, dlaczego białe święta Bożego Narodzenia znają dziś jedynie z pocztówek, a prawdziwe święta z tą scenerią nie mają nic wspólnego. Żeby to zrozumieć dzieci wybierają się w podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, w towarzystwie pewnego złośliwego goblina.

W książce znakomicie połączono elementy komiksu i ciekawostki na temat klimatu i pogody. 
Ta książka to naprawdę solidna dawka wiedzy o świecie, nawet my, dorośli, możemy się z niej niejednego dowiedzieć. Pokazuje też, jak możemy pomóc naszej planecie, żeby mogła odpowiednio funkcjonować - jaki tryb życia prowadzić, jak się odżywiać, jakich surowców używać. Książka jest znakomicie zilustrowana, strona graficzna bardzo zachęca do lektury, a ta jest niezwykle pożyteczna, bo pomaga zrozumieć masę zjawisk. Strefy klimatyczne, dwutlenek węgla i jego wpływ na klimat, planetarny jadłospis, nadmierna konsumpcja, recycling, ślad węglowy człowieka - wszystko to jest tu doskonale wyjaśnione.

Moim zdaniem to książka dla dzieci 7+, myślę, że spokojnie może to być lektura dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej, choć przyznam szczerze, że i ja świetnie się z nią bawiłam i chłonęłam klimatyczne ciekawostki.


Książka ukazała się w edukacyjnej serii Amberek, której mam przyjemność patronować. Amberek to nie tylko znane wam dobrze książki dla przedszkolaków. Znajdziecie w niej także książki edukacyjne, takie jak ta i książka o wirusach "Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki", a także wciągające powieści dla dzieci czytających samodzielnie - Buster Bayliss, Akademia Baker Street czy seria o Hani i jej czarodziejskiej parasolce  (Amberek 7+). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger