11/11/2020

Książki dla 8-latków, od których trudno się oderwać - nasze propozycje

 Mam w domu ośmiolatkę, która uwielbia czytać, dlatego biblioteczkę z powieściami dla niej musimy stale uzupełniać. Dziś chcę pokazać wam kilkanaście naprawdę wciągających tytułów dla tej grupy wiekowej. Doskonałych na długie jesienne wieczory i weekendy w domowym zaciszu. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy większość czasu spędzamy w swoich czterech ścianach, warto pozwolić sobie na wycieczkę do zaczarowanego świata książek.


"Państwo Burakowie i inne historie" Roald Dahl


Książki Dahla czytamy nałogowo, co chwilę głośno parskając śmiechem. Jeśli tylko uda wam się spojrzeć z dystansem na język i wyzwiska, jakie tu padają i damy ponieść żartom, to będziemy się świetnie bawić. 
Państwo Burakowie regularnie robią sobie straszliwe żarty i uwielbiają ... zapiekankę ze złapanych przez siebie ptaków, które pewnego dnia postanawiają się zemścić. Oj, będzie się działo :)
Druga historia opowiada o panu Żwawiku i Pani Sreberko i ich nietypowej historii miłosnej.
"Zamek Zadzior" Ursula Vernon


Zamek Zadzior poszukuje nowej pani Zamku, w celu wykonania mrocznych zadań. Gdy za drzwiami pojawia się dwunastoletnia dziewczynka, słudzy nie mogą się nadziwić temu widokowi. Molly, bo tak jej na imię musi udowodnić, że potrafi wzbudzić strach wśród mieszkańców miasteczka. Jej działania są z jednej strony okrutne, ale z drugiej szybko przekonujemy się, że ma dobre zamiary. Molly zdobywa sympatię mieszkańców i nas - czytelników. To rezolutna i sprytna dziewczynka obdarzona magicznymi zdolnościami. Ale gdy pojawia się jej przeciwniczka, akcja staje się jeszcze ciekawsza."Jack i geniusze. Na końcu świata" Bill Nye, Gregory MoneJack, Ava i Matt to dość nietypowe rodzeństwo. Mieszkają sami, nie chodzą do szkoły, a lekcje odrabiają przez internet. W dodatku są bardzo zdolni. Pewnego dnia postanawiają zbadać dość dziwnie wyglądający budynek w ich sąsiedztwie, w którym zamieszkuje pewien zwariowany naukowiec. To właśnie on proponuje naszym bohaterom rozwiązanie zagadki na Antarktydzie (!). 
Bardzo dobrze poprowadzona akcja przygodowo-detektywistyczna, sporo zabawy i ciekawostek naukowych."Niki i Tesla. Awantura o energię słoneczną"


Wspaniała seria książek, która rozbudzi w dzieciach talent konstruktorski i zapał do nauki. Główni bohaterowie to rodzeństwo kochające eksperymenty, ale też często wpadające po uszy w kłopoty :)
Tym razem pracują nad tajnym projektem dla rządu dotyczącym energii solarnej. Jak zawsze będą musieli stawić czoła przeciwnikom, którzy chcą niecnie wykorzystać korzyści płynące z nauki. 
Poszczególne części można czytać niezależnie od siebie."Adela Jednorożec mimo wszystko" Ludivine Irolla


Opowieść pewnej sympatycznej klaczy, która dowiaduje się, że jest jednorożcem w pełnym tego słowa znaczeniu, a róg na jej głowie to nie defekt. To właśnie ona sprawia, że nad ich farmą rozpościerają się trzy tęcze, gdy pada w całej dolinie, że ich świnia tańczy, a na drodze prowadzącej do gospodarstwa można znaleźć podkowy i diamentowe kamienie. I choć jej przyjaciele z farmy tego nie dostrzegają, niezwykłe umiejętności Adeli nie umknęły uwadze wścibskiej sąsiadki i pewnego dziennikarza.
 "Lewis Barnavelt. Na tropie tajemnic - List, czarownica i pierścień" 


Po śmierci rodziców pewien 10-latek trafia do rezydencji ekscentrycznego wuja. Jego dom kryje mroczną tajemnicę, a czytelników czeka wiele magicznych przygód.
W trzecim tomie tej kultowej serii (każdy tom można czytać niezależnie) Rose wyrusza z panią Zimmermann w podróż, żeby zobaczyć włąśnie odziedziczoną farmę po dalekim kuzynie, a także tajemniczy pierścień. W tych okolicznościach Rose będzie musiała stawić czoła mrocznej magii i to wszystko bez magicznych umiejętności."Piąta babcia Dominika" Katarzyna Ryrych


Bardzo dobrze poprowadzona powieść z wątkiem kryminalnym. W domu Dominika rozpoczyna się remont, więc rodzice postanawiają go wysłać do dziadka do Sopotu. Jego dziadek ma kolejną żonę, czyli piątą już babcię chłopca. Ta babcia jednak nie ma w sobie nic z typowej babci. Do tego wszystkiego towarzyszą mu dwie namolne kuzynki, a to wszystko w samym środku kryminalnej afery. To powieść, która śmieszy i bawi, a także sporo uczy. Bardzo ciekawa!"Wojny podwórkowe" Maria Zmyślony, Mateusz ZmyślonyDwunastoletnia Marie wraca do rodzinnego miasta na wakacje i dowiaduje się, że Podwórka zdominowała zgraja łobuzów. Dziewczynka nie zamierza na to pozwolić. Postanawia wraz z innymi dzieciakami pokonać gang łobuzów i przywrócić porządek w mieście. Żeby to zrobić będą musieli pokonać bandy z innych Podwórek.

 


"Szkoła magicznych zwierząt. Odjazd!" Margit Auer


To świetna seria książek dla miłośników zwierząt potwierdzająca tezę, że najlepszym przyjacielem człowieka może być zwierzę. Autorka ukazuje różnorodnych pod względem charakteru uczniów i dobiera dla nich odpowiednie magiczne zwierzęta. W tej części autorka skupia się na odpowiedzialności i ponoszeniu konsekwencji swojego zachowania. Jak zawsze będzie dużo się działo i nie zabraknie dobrego humoru :)
"Strasznowiłka i dzika zima" Jana BauerW Groźnym Gąszczu trwa zima, jednak zwierzęta wcale nie śpią, tylko myślą o strasznowiłce, która je opuściła. Bardzo martwi je jej milczenie i postanawiają ją odwiedzić. Choć wyprawa będzie bardzo niebezpieczna, chcą upewnić się, że ich przyjaciółce nic nie jest. Ta zima naprawdę będzie wyjątkowa. Cudowny język, niesamowicie plastyczne opisy, ta książka jest fenomenalna."Wielka księga Klary" Marcin Wicha


Zbiorcze wydanie przygód dziewięcioletniej dziewczynki, która mieszka pod jednym dachem z rodzicami i młodszym bratem. Chodzi do szkoły, mieszka na zwyczajnym osiedlu i ma zwyczajne życie. Jednak to, jak opisuje je w swoim dzienniku sprawia, że podczas lektury uśmiech nie schodzi nam z twarzy. To zarówno książka dla dzieci, jak i dla rodziców. Każdego będzie bawić coś innego, niczym w Mikołajku. Perypetie tej 4-osobowej rodziny są tak nam bliskie, że nie mogłam się oderwać od tej lektury :)"Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Kalifornia"


Emi jest bystrą i rezolutną dziewczynką. Wraz ze swoimi przyjaciółmi: Anielą, Faustyną, Florą i Frankiem założyli Tajny Klub Superdziewczyn i Jednego Superchłopaka. To już kolejny tom ich przygód, w każdym z nich czeka na czytelnika nowa super-przygoda. Bardzo podoba mi się, że autorka coraz częściej wplata w serię wątki podróżnicze i ciekawostki z różnych miejsc. Tym razem nasi bohaterowie wyruszają do Kalifornii. Tata Franka wyjechał tam do pracy i na wakacje wyruszają tam wszystkie dzieci z klubu i ich rodzice. Przygód na pewno nie zabraknie :)
 

Co sądzicie o takiej porcji książkowego szaleństwa? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger