12/06/2020

10 absolutnie fenomenalnych książek świątecznych dla dzieci - nasze tegoroczne odkrycia

 Po prostu tego wpisu nie mogło u nas zabraknąć. W tym roku wymyśliłam sobie, że wbrew wszystkiemu, pandemii, ograniczeniu wychodzenia, spotykania się, tym bardziej zadbamy o świąteczny nastrój w naszym domu. Poza corocznym kalendarzem adwentowym, który pokazywałam wam na instagramie i FB, filmem i listami dla dzieci od Elfi.pl oraz zakamarkowymi adwentówkami, postanowiłam zrobić kalendarz ze świątecznymi książeczkami i opowiadaniami. Przyznam się wam szczerze, że nawet nie sądziłam, że tak piękne okażą się książki, które wybrałam. Dziś pokażę wam aż 10 książek, które pokochaliśmy. Są tu książki zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku szkolnym, a nawet młodszych nastolatków. Zapraszam na mega świąteczny przegląd książkowy.


"Kuku zostaje świętym Mikołajem"


Cudowna opowieść o Kuku i jego dziadku, którzy postanawiają zrobić coś dobrego. Wpadają na cudowny pomysł pomocy starszym, samotnym ludziom w domu opieki. Najpierw spotykają się z nimi, żeby choć trochę ich poznać, a następnie przygotowują dla nich własnoręcznie świąteczne upominki. Niezwykle ciepła historia, która pokazuje święta i dobre uczynki w zupełnie innym wydaniu, niż znane nam obrazy z dziecięcych książek. To nie tylko beztroska, prezenty i radość w domowym zaciszu. To też okazja do czynienia dobra, do pomagania tych, którzy nie mają tyle szczęścia, że spędzają święta z rodziną.

"Choinka, jestem jaka jestem"


Jaka to urocza opowieść! Tytułowa choinka uczy nas akceptacji samych siebie i tego, co tak naprawdę liczy się w czasie świąt. 
Nasza bohaterka nie wyrosła na tak okazałą choinkę, jak jej sąsiadki. Nie została wybrana na świąteczne drzewko przez ludzi, którzy przybyli do lasu.  Została sama, ale niespodziewanie jej leśni przyjaciele pięknie ją udekorowali, a śmiech i radość niosły się na całą okolicę. Choinka poczuła się kochana i ważna, już nigdy nie była sama. Urocza, ciepła i mądra opowieść. O przyjaźni, bliskości, potrzebie akceptacji i o tym, co naprawdę jest ważne w życiu. Do tego jest przepięknie zilustrowana.
"Czas na choinkę"

Tym razem przepiękna książka dla najmłodszych, która zaskoczy też nieco starszych :) Prosta opowieść o przygotowaniach do świąt, na koniec czeka nas wyjątkowe doznanie wzrokowe w postaci przepięknej, trójwymiarowej choinki. Nie wiem czemu, ale coś w tej książce jest dla mnie sentymentalnego, przypomina mi dawne książki dla dzieci. Przepiękna.
"Gwiazdka z tatą Oli"


Miłośników serii o tacie Oli nie muszę zachęcać do tej książki. Jeśli jednak jakimś cudem jeszcze jej nie znacie, to śmiało możecie zacząć od tej części. Nie przesadzę ani trochę, jeśli powiem, że to najzabawniejsza seria książek dla dzieci, jaką dotychczas poznałam. Przy każdej części zaśmiewamy się z 3-, 6- i 8-latkami. W tej książce nie znajdziecie tradycyjnych świąt i na pewno nie będzie ckliwie ani podniośle. Natomiast, świetnej zabawy na pewno nie zabraknie, a dobry humor jest potrzebny nam przecież jak lekarstwo :) Tata Oli chce zorganizować święta w domu. Przyjeżdżają dziadkowie i chce, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Oczywiście tak nie będzie, bo na zwariowane pomysły taty Oli zawsze można liczyć. Mam wrażenie, że ta część rozbawiła moje latorośle najbardziej ze wszystkich, dosłownie płakaliśmy ze śmiechu, choć może to ta świąteczna atmosfera dała już sobie znać :)

"Jak schować lwa w Święta"


To już czwarta część przygód o Malwince i jej lwie, tym razem w bożonarodzeniowym nastroju. Zimowa sceneria zdecydowanie służy naszym bohaterom, bo historia jest tak samo sympatyczna jak i poprzednie. Znowu piękne ilustracje podążające za tekstem i zabawne perypetie dwójki przyjaciół sprawiają, że przedszkolaki podczas lektury ani na chwilę nie spuszczają książki z oczu.
Malwinka wyjeżdża na święta do cioci i nie może zabrać lwa do pociągu, co oznacza, że święta spędzą osobno. Jak zapewne podejrzewacie, scenariusz ich świąt nie będzie tak prosty i przewidywalny. Ale nie zdradzę wam ani słowa więcej. Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami. Polecam całą serię z tymi bohaterami.
"Wielka księga Bożego Narodzenia"


Obszerna książka z zadaniami i zagadkami oraz tekstami o świątecznej tematyce. Masa ciekawych aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wiersze, opowiadania, tradycje na świecie, wyszukiwanki, różnice i wiele innych. Książka, która wprawi przedszkolaki w świąteczny nastrój. Ma masę walorów edukacyjnych.


"Zimowa kraina cudów" i "Świąteczna noc"


Te książki to moje tegoroczne odkrycie. Obie są na podobnej zasadzie, piękna zimowo-świąteczna okładka, a w środku całą masa ciepłych i klimatycznych opowieści o zwierzątkach. Czytaliśmy już o szczeniaczku, który czuwał całą noc, żeby spotkać Świętego Mikołaja, o którym tyle słyszał, o sympatycznej rodzinie myszek, jeżyku, który nie mógł zapaść w zimowy sen i wiele innych. Codziennie czytamy kilka opowieści. Historie napisane prostym i zarazem pięknym językiem, doskonałe dla dzieci w wieku przedszkolnym.
 
"Zimowa magia"


Najwyższa pora na coś dla nieco starszych czytelników. "Zimowa magia" to zbiór 10 opowiadań oraz jednego wiersza stworzony przez znanych autorów literatury dziecięcej, zebranych przez Abi Elphinstone (autorka "Podniebnej pieśni"). Teksty są naprawdę bardzo różnorodne i poruszają różne tematy. Są tu baśnie, jest fantastyka, straszne opowieści oraz kryminały. Niektóre podobały nam się bardziej, inne mniej, ale naprawdę warto je poznać. Nasze ulubione to: Książka spełniająca życzenia i
Śnieżny Smok. Książka jest ślicznie wydana, ma klimatyczną okładkę i naprawdę skrzy się od świąteczno-zimowego klimatu.
"Magiczny ekspres"


Moja 8-latka niedawno zauroczyłą się historią Harry'ego Pottera. Pochłonęła pierwsze 3 części. Opis tej książki na tyle nas zaintrygował, że postanowiłyśmy poznać ją bliżej. I już wiemy, że "Magiczny Ekspres" to fantastyczna przygodówka przyprawiona szczyptą magii i pełna tajemnic. Może nie jest to typowo świąteczna książka, ale magia, jaka się tu dzieje, jakoś mi się tak świątecznie kojarzy.
Międzynarodowa, magiczna szkoła, mieszcząca się w eleganckim pociągu, przemierzającym kontynenty.  Bohaterką książki jest Flinn Nachtigall, dziewczynka inna niż wszystkie, wysoka, zwariowana, mieszkająca z mamą i trójką przyrodniego rodzeństwa. Pewnego dnia bez śladu ginie Jonte, jej ukochany starszy brat. Jedyną wskazówką Flinn do jego nalezienia jest dziwna pocztówka.
Przez 2 lata dziewczynka wędruje nocami po okolicy, a kiedy pewnego wieczoru siedzi na dworcu kolejowym, zaczyna się magia. Dziewczynka wsiada do cudownego pociągu, który okazuje się Magicznym Ekspresem Międzykontynentalnym i szkołą z internatem dla wyjątkowej młodzieży.
Bardzo nas wciągnęła ta histowia i nie możemy się doczekać kontynuacji.
.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger