12/13/2020

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów i nauczyć prawidłowo o nie dbać?

 Mycie zębów to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Nawet gdy sami nie mamy z tym problemu, to dbanie o jamę ustną naszych pociech jest trudniejsze - i to zarówno wtedy, gdy są małe i to my myjemy im ząbki, jak i wtedy, gdy robią to samodzielnie, w wieku szkolnym. Na szczęście są sposoby, które mogą nam pomóc :)


Higiena jamy ustnej od najmłodszych lat

Przede wszystkim warto pamiętać o higienie dziecięcej jamy ustnej praktycznie od urodzenia, nawet w pierwszych tygodniach życia dziecka powinniśmy przemywać dziąsła jałowym gazikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą. Takie mycie jest szczególnie ważne przed snem, ponieważ zapobiegnie zbieraniu się bakterii w buzi dziecka.

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice mogą je czyścić przy pomocy silikonowych szczoteczek nakładanych na palec, to też spora ulga dla ząbkujących maluszków. Gdy ząbków przybędzie, można zacząć stosować odpowiednią szczoteczkę do zębów przeznaczoną dla dziecka w przedziale wiekowym 0-2.

Warto też wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty. Jeśli wybierzemy odpowiedni gabinet, może to być naprawdę ciekawa przygoda.


Książki o myciu zębów dla dzieci

Problem z myciem ząbków rozpoczyna się, gdy napotykamy na etap buntu - dziecko zaciska zęby i nie pozwala umyć sobie ząbków, ucieka. To zupełnie normalne zachowanie, maluch broni swojej niezależności, ta czynność go nudzi, to dla niego tylko przykry obowiązek. Jak to przetrwać? Pomocne mogą okazać się różne książki, np. Biały ząbek, Basia i dentysta czy Dlaczego dorośli mają dziwne zęby. Ostatnio wpadła mi w ręce naprawdę świetna publikacja na temat higieny jamy ustnej - "Moje zęby" (Wydawnictwo Debit). Bardzo szczegółowe wyjaśnienie tematów związanych z zębami, tłumaczy, jak pielęgnować zęby, dlaczego trzeba chodzić do dentysty i czemu zęby wypadają. Jest tu też dużo ciekawych elementów- do otwierania, przekręcania, dołączono nawet metalowy pojemniczek na mleczaki.Jak wybrać szczoteczkę elektryczną dla dziecka?

Myślę, że warto poprosić naszego malucha o samodzielne wybranie własnej szczoteczki - możemy podsunąć mu kilka rodzajów i pozwolić wybrać. Dobra szczoteczka i odpowiednia pasta to również istotna sprawa. Szczoteczka powinna mieć miękkie włókno, a pasta dobrze czyścić i być przystosowana do wieku dziecka. Szczoteczki elektryczne są dostępne już dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Nasza szczoteczka elektryczna Oral-B Junior 6+ jest zasilana akumulatorkiem (nie potrzeba zewnętrznych baterii), która umożliwia pracę przez 10 dni na jednym ładowaniu. Ma bardzo miękkie włókno, dzięki czemu nie ranią delikatnych dziąseł. Wbudowany timer uczy dzieci szczotkować zęby przez zalecane przez dentystów 2 minuty, a co 30 sekund sygnalizuje, że należy przejść do kolejnego obszaru jamy ustnej (ORAL-B Junior D16). Szczoteczka łagodnie myje zęby, nie jest głośna i dobrze leży w dziecięcej dłoni. Dodatkowo aplikacja Disney Magic Timer jeszcze bardziej umila codzienną czynność. Podczas mycia zębów, stopniowo ukazują się obrazki z ulubionymi bohaterami. Dzieci mogą zdobywać odznaki i nagrody w miarę zwiększania częstotliwości szczotkowania.
Mycie ząbków nie powinno być nieprzyjemnym doświadczeniem - wręcz przeciwnie, może stać się fajną, pożyteczną zabawą.Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Dziecięce ząbki myjmy ostrożnie, by niepotrzebnie nie podrażnić delikatnych dziąseł. Zbyt energiczne mycie wzmoże tylko bunt malucha. I... na pewno nie odpuszczajmy.

Odpowiednia szczoteczka elektryczna pomaga sprawić, żeby dziecko miało dokładnie wyczyszczone zęby. Warto pozwolić dziecku samodzielnie je myć, na pewno pomoże mu to polubić codzienną rutynę.

Jak wybrać szczoteczkę dla dziecka? Czytaj więcej w poradniku: „Znajdź odpowiednią szczoteczkę elektryczną dla swojego dziecka"

Konsekwencja jest kluczowa, dzięki temu dziecko zrozumie, że to bardzo ważna czynność, którą musimy wykonywać regularnie. Ale tu też musimy uważać, żeby nie wprowadzać nerwowej atmosfery, ani nie grozić palcem. To nie łatwe zadanie, ale możliwe :) Można też pokazać dzieciom edukacyjne filmiki i piosenki o myciu zębów. Mój maluch np. uwielbiał angielską "Brush, brush, brush" i któż z nas nie pamięta kultowego przeboju Fasolek :) Jeśli nasze pociechy nadal nie rozumieją, dlaczego mycie zębów jest ważne, polecam obejrzenie odcinka "Było sobie życie" o tej tematyce lub pokazać dziecku zdjęcia zębów z próchnicą. Warto też pobawić się w mycie zębów misiom czy lalom.

Dobrym pomysłem, który wzmacnia pozytywne nawyki jest mycie zębów przy dziecku. Obserwowanie rodzica sprawi, że maluch chętniej podda się tej czynności i zrozumie, że dana czynność jest ważna i wykonują ją nie tylko dzieci, ale też rodzice.

Dzieciom również pomaga mycie zębów przed lustrem - maluch wszystko dobrze widzi i obserwuje kroki rodzica. Nasz maluszek może nawet pomóc nam trzymać szczoteczkę. Można też pobawić się w mycie sobie zębów nawzajem :)

O mleczaki naszych maluchów powinniśmy dbać a takim samym stopniu, jak o zęby stałe - to inwestycja na całe życie.

2 komentarze:

  1. "Letko" nie jest ;-) ale odkąd mamy nature on junior jabłkową to troche chętniej są zęby myte. Oby tak dalej było. Mysle ze bajkach powinno byc jeszcze wiecej tematow o myciu zebow!

    OdpowiedzUsuń
  2. Och tak! Uwielbiałam "Było sobie życie" i teraz, drugie pokolenie też uwielbia. :D Co prawda własnych dzieci jeszcze nie mam, ale kiedy nocują u mnie bratanice zawsze robimy sobie taki mikro-rytuał mycia zębów. Plus dziewczynki mają super mądrego dentystę. Byłam z nimi na jednym przeglądzie i naprawdę niesamowity człowiek. Dzięki za polecenie szczoteczki, chyba wiem, co dostaną przy najbliższej okazji (mam nadzieję, że po taim prezencie nie spadnę w rankingu ulubionej ciotki xD).

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger