1/14/2021

Biblioteczka przedszkolaka: Styczeń

 Dziś mam dla was styczniowy przegląd książek dla przedszkolaków. Tych młodszych i starszych, niektóre tytuły was zaskoczą :) Postanowiłam w tym roku stworzyć cykl "Biblioteczka przedszkolaka", w którym regularnie będę wam pokazywać nasze odkrycia książkowe dla dzieci w wieku 3-6 lat. Bo dobrych książek nigdy za wiele :)


"Była raz starsza pani" / Abner Graboff


To absurdalna wyliczanka, w której poznajemy starszą panią połykającą muchę i parę innych zwierzaków, żeby zaprowadzały porządek w jej żołądku. Po musze pająk, po nim ptaszek, kot, pies, koza a nawet krowa i koń. Lista połykanych zwierząt rośnie w bardzo szybkim tempie, a cała sytuacja wywołuje u dzieciaków - no właśnie - u niektórych wybuchy śmiechu, z racji swojego absurdu, a u innych przerażenie, bo nie każdy maluch z dystansem podejdzie do tej makabrycznej historyjki. Bardzo specyficzna lektura, ale mnie bawi nieustannie :) Warto poznać, bo to przecież klasyka książki dziecięcej autorstwa Abnera Graboffa (1919-1986) - amerykańskiego artysty grafika rosyjskiego pochodzenia."Co potrafią koty?" / Abner Graboff


I znowu Abner Graboff, tym razem w zdecydowanie "grzeczniejszej" pozycji poświęconej kotom.
Niesamowite ilustracje i krótkie teksty zachęcają do rozmów o kotach. Autor szuka u tych zwierzaków podobieństw do ludzi. Zastanawia się, co wychodzi im lepiej niż nam, a czego kompletnie nie umieją. Patrzy na koty niejako z perspektywy dziecka. Bardzo przyjemna lektura nawet dla najmłodszych przedszkolaków.Ivar i seria o dinozaurach: 

"Ivar ratuje małego stegozaura", "Ivar i zaginiony diplodok", "Ivar ratuje głodne triceratopsy", "Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem" / Lisa Bjarbo

Ivar i dinozaury to świetna seria dla przedszkolaków od wydawnictwa Czarna Owca. Znajdziemy w niej piękne ilustracje, ale i solidną porcję wiedzy i niesamowite przygody. Praktycznie każde dziecko prędzej czy później przechodzi etap fascynacji dinozaurami - ta książka sprawdzi się wtedy idealnie.
Tytułowy Ivar to chłopiec, który jest zachwycony światem prehistorycznych stworzeń. Gdy zapada zmrok wyrusza do magicznej krainy dinozaurów i przeżywa niesamowite przygody. W każdej części poznaje inny gatunek dinozaura - zaprzyjaźnia się z tyranozaurem, który w rzeczywistości jest mniej przerażający niż przypuszczał, ratuje głodne triceratopsy, pomaga małemu stegozaurowi i zaginionemu diplodokowi. Na końcu każdej opowieści mamy podsumowanie na temat konkretnego gatunku dinozaurów.
Seria Mądra Mysz: 

"Ciekawe zawody moich przyjaciół" / Ralf Butschkow


Znamy serię "Mądra Mysz", ale ta książka to wydanie szczególne. Jest w twardej oprawie i zawiera aż sześć opowiadań. Dowiemy się z niej więcej o zawodzie dentysty, pilota, ogrodnika, strażaka, policjanta i ratownika medycznego. Z każdym z tych zawodów dziecko może mieć kiedyś kontakt i ta wiedza pomoże mu zrozumieć, czego może się spodziewać.
Opowiadania są dość krótkie, jednak doskonale opisują pracę w danym zawodzie. Jest tu sporo ilustracji, które dodatkowo uzupełniają tekst, na koniec każdej opowieści jest możliwość odszukania różnych przedmiotów w konkretnej publikacji.
Seria o Julii:

"Julia je wszystko", "Julia siada" / Eva Eriksson

„Julia siada” i „Julia je wszystko” to seria o przygodach małej dziewczynki, która poznaje otaczający świat i robi to bardzo intensywnie - wszystkimi zmysłami. Dziewczynka ma dużo swobody, rodzice nie ograniczają jej ciekawości świata, nie powstrzymują jej prób i pozwalają samodzielnie wyciągnąć wnioski ze swoich działań. Jednocześnie dorośli są obok, opiekują się nią i czuwają. 
Siadając na krześle dla lalek Julia psuje je, ale zdobywa też nową wiedzę, a następnie naprawia to, co zniszczyła, na swój własny, dziecięcy sposób.

"Mru, mru" / Kaisa Happonen


"Mru Mru" napisała jedna z najbardziej lubianych w Finlandii prezenterek telewizyjnych dla dzieci.
Tytułową bohaterką jest mała niedźwiedzica, która martwi się, że nie jest taka, jak inne niedźwiedzie. Nie zapada w sen zimowy, ani nie gromadzi pożywienia na zimę. Jest natomiast zafascynowana jesienią i zimą i wcale nie chce jej się udać do gawry na odpoczynek, w obawie, że będzie to bardzo nudne. To piękna historia o inności i pięknie odkrywania świata.


4 komentarze:

 1. Bardzo fajne nowości do biblioteczki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio próbuje przekonać synka do chociażby przejrzenia takich ksiązek, niestety ciężko to idzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria o dinozaurach pewnie do nas trafi. W sam raz na prezent. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo ciekawych propozycji. Każdy rodzic znajdzie coś dla siebie

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger