2/15/2021

A może by tak poczytać coś dłuższego? Zbiory opowiadań i książki z rozdziałami dla dzieci 4-6 letnich

Czytamy dzieciom codziennie. To już taki nasz rytuał i coś zupełnie naturalnego. Po prostu książka przed spaniem musi być - i biada nam, jeśli spróbujemy się od tego wymigać. Dzieciaki zawsze się upomną o swoje wieczorne czytanie :) Krótkie historyjki "połykamy" w całości, natomiast dzieci w wieku 5 czy 6 lat coraz częściej domagają się dłuższych powieści. Wtedy z pomocą przychodzą nam książki podzielone na rozdziały albo zbiory opowiadań. To też świetne rozwiązanie, gdy gdzieś wyjeżdżamy, bo nie musimy wozić sobą kilkunastu książek. Dziś przygotowałam zestawienie 10 bardzo ciekawych pozycji z podziałem na rozdziały - dla dzieci 4 - 6 letnich, ale nie tylko, bo na przykład Elmera spokojnie można czytać również 3-latkom. 


"Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki"

Roksana Jędrzejewska - Wróbel


Zabawna i bardzo wciągająca książka obalająca stereotypowe wyobrażenia o księżniczkach. 
Aurelka zawsze chciała być królewną i któregoś dnia to marzenie się spełnia - dziewczynka otrzymuje w prezencie Maleńkie Królestwo. Jest ono tak małe, że można je trzymać w rękach.
Nasza małą bohaterka szybko przekonuje się, że nie tak łatwo jest rządzić, nawet maleńkim królestwem, a każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Na szczęście Aurelka ma wokół wiele dobrych istot, które pomogą jej dojrzeć do pełnienia tej trudnej i odpowiedzialnej funkcji.
Zabawne dialogi i piękne ilustracje sprawiają, że każdy rozdział czyta się lekko i przyjemnie.
To bardzo przyjemna lektura na wieczór. Podoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom w wieku przedszkolnym :)
"Radość. Opowiastki dla dzieci"

Leo Bormans


Przepiękny zbiór ptasich opowieści o istotnych wartościach. Jest tu 10 opowiadań, którzy bohaterowie dążą do pełnej radości. Każdy z nich dąży do niej w inny sposób i dzieli się radą, która może się nam przydać w życiu.
Jest tu koliber Oli, kos Kostek, sowa Uhu, kowalik Zyta, sójka Garu, pelikan Pella, słowik Lusia, strzyżyk Troglo, trzmielojad Perni i bocian Kiko. Każdy z nich pomoże młodemu czytelnikowi odkryć ważne rzeczy - jak pokonać strach,  wyznaczyć własny cel,  zaplanować przyszłość,  współpracować z innymi,  inspirować innych do działania, uszczęśliwić innych i  spełniać swoje marzenia.
Po każdym opowiadaniu znajdują się pytania do tekstu, pomagające dokładniej go zrozumieć oraz  zadania do wykonania - plastyczne lub ruchowe."Trzy życzenia"

Anna Paszkiewicz / Joanna Bartosik


To opowieść inspirowana słynną baśnią braci Grimm. Głównymi bohaterami są tu ryby z  miejscowego jeziora. Wprawdzie zbiornik wodny i jego mieszkańcy im nie zagrażają, to jednak ludzie, którzy często tu przychodzą już tak.  Nie potrafią oni za sobą sprzątać i pozostawione przez nich odpadki trafiają do jeziora, zatruwając zbiornik. Wszelkie próby ratowania sytuacji nie odnoszą skutku, dopiero gdy złota rybka zostaje złowiona przez pewnego rybaka oraz jego córkę Polę, pojawia się nadzieja.
 Książka podejmuje temat ochrony środowiska i tego jak niezwykle mało o nie dbamy na co dzień.
 "Alek i Pan Parasol"

Agnieszka Lis


To opowieść o przygodach tytułowego Alka oraz uratowanego przez niego Pana Parasola. 
Kilkuletni Alek pewnego dnia zauważa wyrzucony, zniszczony parasol, postanawia zabrać go ze sobą i wraz z dziadkiem naprawić. Od tej pory Pan Parasol jest jego przyjacielem. Wspólnie przeżywają różne przygody, a gdy chłopiec ulega wypadkowi, Parasol służy mu pomocą i Alek może się o niego opierać podczas chodzenia. Urocza historia nietypowej ale prawdziwej przyjaźni, w sam raz dla przedszkolaków.
 "Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?"

Katarzyna Zielińska


Urocza opowieść o tym, co dzieje się w przedszkolu w nocy. Dzieciaki przygotowują pracę plastyczną na temat niedźwiedzi. Dzieci wspólnie wykonały plakat przy użyciu różnych materiałów i swojej wyobraźni.  Gdy dzieci i pracownicy przedszkola poszli do domu, niedźwiedzie z plakatu ożyły i rozpoczęły swoje przygody. Oczywiście nie obyło się bez sporów, bo nie każdy niedźwiedź był zadowolony ze swojej diety czy miejsca, w którym się znalazł.
Fantastyczna opowieść dla wszystkich przedszkolaków, którzy choć raz zastanawiali się, co się dzieje w przedszkolu, po ich powrocie do domu. Te wszystkie lalki i misie, oraz pozostawione na noc prace dzieci mogą mieć w nocy świetną zabawę :)
Dużą wartością tej opowieści jest również wątek edukacyjny, dotyczący niedźwiedzi.
 "Martynka. Księga opowieści"

Gilbert Delahaye


W tej księdze znajdziemy aż 10 opowiadań o Martynce i jej przygodach. Bohaterki nie muszę przedstawiać, bo to klasyka literatury dziecięcej. Martynka wyjeżdża w góry, opiekuje się osiołkiem dziadka, zagląda do domu "czarownicy", podróżuje balonem, bierze udział w przedstawieniu teatralnym, a to tylko niektóre z przygód, jakie tu znajdziecie.
Książka jest pięknie zilustrowana, w spójnym, klasycznym stylu. Moja starsza córka uwielbia te przerysowywać postacie :)
"Elmer. Wyjątkowy słoń"

David McKee

Kto nie zna Elmera? Chyba trudno znaleźć takie dzieciaki. W tym zbiorze czeka na was aż 4 opowiadania: Elmer na szczudłach, Elmer i motylek, Elmer i wąż oraz Elmer i ciocia Zelda.
Elmer to przyjazny słoń, który zawsze znajduje wyjście z sytuacji, a dzięki swojemu poczuciu humoru, zaradności i przyjacielskiej postawie ma ciągle rosnące grono przyjaciół na całym świecie. 
Książki o Elmerze, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal ośmiomilionowym nakładzie na całym świecie.
"12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy"

Różni autorzyW książce znajduje się 12 krótkich opowiadań, napisanych przez różnych polskich autorów. Historie pomagają dzieciom zrozumieć, czym jest duma, radość, wstyd, tęsknota, strach, złość, zazdrość, bezradność, smutek, zadowolenie, zaskoczenie i współczucie. Podoba mi się to, że z książki płynie przesłanie, że nie ma złych emocji – wszystkie są bardzo ważne.
Opowiadania są bardzo wciągające i pouczające. Ich bohaterami są najczęściej kilkuletnie dzieci.
Jedne z bajek są łatwiejsze w odbiorze, inne stanowią mocniejszy ładunek emocjonalny i potrafią bardzo poruszyć.  Bardzo wartościowa lektura.
 


"Pan Kudłaty i Cztery Łapy"

Iwona CzarkowskaBardzo mądra lektura o uprzedzeniach i pozorach.  Klara i Paweł Stokrotka mieszkają w miłym domku z ogródkiem. W ich domu oprócz dzieci mieszka też mnóstwo zwierząt. Opiekują się bezpańskimi psami i kotami. Ich dom emanuje rodzinnym ciepłem i radością. Obok ich domu powstaje nowy dom i wszyscy są podekscytowani wizją przybycia nowych sąsiadów, może również tak samo lubiących zwierzęta. Okazuje się jednak, że jest zupełnie odwrotnie. Nowy sąsiad jest pochmurny i nie cierpi zwierząt.  Opowieść przeplata się z historią o trollu, którą mama czyta dzieciom wieczorem. Ów troll ukrywa się, bo boi się nieznajomych. Obie opowieści się łączą i dzieci dostrzegają to podobieństwo. Naprawdę mądra i pouczająca historia z dobrym zakończeniem."Reksio. Pies na medal"

Zbiór opowiadań


,,Reksio. Pies na medal” to zbiór krótkich opowiadań o znanym wszystkim psiaku.  6 opowiadań na różne tematy. Nasza ulubiona to ta, kiedy Reksio z Adasiem znajdują w lesie i nad jeziorem śmieci i zastanawiają się, co z nimi zrobić. Są też bardziej szalone historie, jak ta o locie w kosmos, albo o psie detektywie.
Są tu też opowiadania ,,Reksio. Zimowa przygoda” i ,,Reksio. Niezawodny przyjaciel”, które ukazały się też jako oddzielne książki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger