3/01/2021

Książki dla dzieci - nowości do samodzielnego czytania

Czytanie pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i wiedzę o świecie,  ćwiczy pamięć, rozwija wrażliwość, uczy poprawnego i pięknego wysławiania się, korzystnie wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka i jego poczucie własnej wartości. Co chwilę słyszymy o tym, jak korzystny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka  ma czytanie. Jak więc przekonać dzieci do czytania i sprawić, że polubią to zajęcie?


No cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ani uniwersalna. Dzieci są różne i jako mama trójki wiem to doskonale :) Mogę jednak podzielić się z wami tym, co sprawdziło się u nas, bo co, jak co, ale każda z naszych pociech za książkami przepada.

  •  Dziecko uczy się przez naśladowanie - dawaj dobry przykład i pokaż, że czytanie książek sprawia ci przyjemność.
  • Otaczajcie się książkami - w naszym domu jest więcej książek niż zabawek, każde dziecko ma w swoim pokoju własną biblioteczkę, która śmiało może konkurować z biblioteką w naszym miasteczku.
  • Obdarowuj dziecko książkami na każdą okazję - naprawdę nie ma lepszego prezentu niż książka.
  • Wybieraj ciekawe, wciągające pozycje - najgorsze co może być, to kojarzenie czytania z nudnym szkolnym obowiązkiem, im wcześniej pokażemy dziecku, że książki to świetna zabawa, tym lepiej.
  • Postaw na serie - jeśli dziecko polubiło już jakiegoś bohatera, dobrze sięgnąć po kolejny tom jego przygód.
  • Czytaj dziecku od najmłodszych lat, codziennie - zobaczysz, jak szybko stanie się to waszym rytuałem i nie będziecie wyobrażali sobie wieczoru bez wspólnej lektury.
  • Samodzielnie czytającemu dziecku podsuwaj tytuły z tematami mu bliskimi, z bohaterami w podobnym wieku - to sprawdzi się najlepiej, bo dzieci przeżywają podobne przygody, mają podobne rozterki i radości.
Dziś przygotowałam dla was kilka książek, które doskonale sprawdzą się jako samodzielna lektura. Są tu książki dla młodszych i starszych dzieci. Zarówno 6-latków stawiających pierwsze kroki w czytaniu samodzielnym, jak i 8- czy 10- latków, których chcemy do czytania zachęcić. Ale nie tylko, to po prostu znakomite książki, które świetnie się czyta i nawet, jeśli to my będziemy je czytać naszemu dziecku to gwarantuję wam, że i wy będziecie się przy nich dobrze bawić. 

"Jurka i Wąsik"

Fiep Westendorp/Annie M.G. Schmidt


Tytułowy Wąsik został mianowany kierownikiem pociągu reprezentacyjnego, który miał przewozić samego prezydenta Kanduczystanu  wraz z ministrami transportu i środowiska. Zadanie wymagało odpowiedniego przygotowania i odpowiedzialności. Chciał, by wszystko odbyło się zgodnie z planem.

W pobliżu znajdowała się także Jurka, która działała w Jeżowym Patrolu, chroniąc jeże przed wypadkami drogowymi. Zbierała je i umieszczała w bezpiecznym miejscu na łączce. Niestety okazało się, że miejsce to wcale nie jest odpowiednio zabezpieczone, bo wszyscy jej podopieczni znaleźli się pod pociągiem reprezentacyjnym. Oczywiście Jurka nie mogła ich tam zostawić i rozpoczęła akcję ratowniczą. W ratowanie małych jeży wciągnęła też Wąsika, któremu zależało głównie na tym, żeby pociąg w końcu ruszył.  Ostatecznie jeże udało się uratować, ale Bert stracił pracę. Zanieśli ocalone jeże do domu Wąsika, gdzie przypadkiem odkryli, że jedno ze znalezisk nie jest jeżem, lecz bombą zegarową. Co więcej, dziewczynka przypomniała sobie, że pod kołami pociągu leży druga identyczna. Rozpoczyna się walka z czasem, żeby uratować pasażerów.  Książka jest naprawdę zaskakująca. Niby czyta się ją lekko, choć temat próby ataku terrorystycznego wcale lekki nie jest. Znakomicie nakreślone postacie, komizm sytuacyjny, polityczne dysputy na mniej lub bardziej ważne tematy - wszystko to czyni z książki lekturę oryginalną i wartą bliższego poznania. Tym bardziej, że to klasyka literatury niderlandzkiej napisana przez autorkę słynnego "Jasia i Janeczki".

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK
"Ja, Majka" 

Rafał Witek


Opowieść o Majce i Dawidzie, którzy mają dość swojego domu. Majka, czyli Nikola przebywa nad morzem na kolonii z maluchami. Wyjazd zupełnie jej się nie podoba, nie może na nim robić tego, co chce, a w dodatku większość uczestników to uczniowie klas początkowych. Ale nawet mimo tego wszystkiego ma tu większą przestrzeń dla siebie niż w  domu. Dziewczynka mieszka z rodziną w kawalerce, a jej jedyny skrawek prywatności to niewielki kawałek pokoju za szafą. Pewnego dnia poznaje Dawida, jego sytuacja z kolei jest całkowitym przeciwieństwem tego, co zna z domu Nikola. Jest jedynakiem z regularnym kieszonkowym i bardzo napiętym codziennym grafikiem. Młodzi ludzie zaprzyjaźniają się i postanawiają uciec z domu i radzić sobie w życiu samodzielnie. Szybko okaże się, że nie jest to takie proste i jak wiele umiejętności im brakuje.
Mimochodem w książce pokazane są ważne tematy, takie jak tempo życia, które sprawia, że umykają nam codzienne troski naszych bliskich, brak rozmowy, wygórowane oczekiwania, przemoc i choroba. Z jednej strony to wakacyjna lektura, a  drugiej bardzo ciekawa i mądra opowieść, która pozostanie w pamięci na dłużej.

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK


"Czarny Maciek i wenecki starodruk", "Czarny Maciek i tunel grozy" - seria

Dariusz Rekosz


Dzieciaki zakładają klub detektywistyczny, żeby wyjaśniać dziwne sytuacje dziejące się w szkole. Zaczyna się od kradzieży baterii z sali informatycznej. Niewinny początek zamienia się w kryminalną aferę k- i to o zasięgu międzynarodowym. Młodzi detektywi podążają tropem starodruku wykradzionego z weneckiego muzeum. Cała sprawa szybko wymyka się spod kontroli. Robi się coraz groźniej, a czytelnik jest świadkiem nagłych zwrotów akcji. Czy Maciejowi Czernemu o pseudonimie Czarny, uda się, wraz z klubem rozwiązać kryminalną zagadkę? 

W drugim tomie dzieciaki wybierają się na szkolną wycieczkę. Czeka na nie wyprawa górskim szlakiem, nocleg w renesansowym zamku i warsztaty informatyczne. Ale jak na powieść detektywistyczną przystało, będzie też zagadka. Złamany długopis, podejrzany samochód i tajemnicze dokumenty, a do tego wszystkiego, zniknięcie nauczyciela. Bardzo podoba mi się pomysł uczynienia miejsca akcji z Suchej Beskidzkiej, mamy okazję poznać tutejszy krajobraz i budowle. Podobnie, jak w poprzedniej części będzie ciekawie i zabawnie.

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK


"Leo! Znowu ty? Niecny plan"

Aleksandra Tyl


Leo jest uczniem szóstej klasy i wraz z kolegami ciągle kombinuje, co by tu zrobić, żeby się nie uczyć, a mieć dobre oceny. Uzyskanie dostępu do testów sprawiło, że wszyscy dostawali szóstki, więc nauczyciele szybko się domyślili. Szyfrowanie odpowiedzi przez jakiś czas działało - dopóki klasa nie zapomniałą szyfru. Książka na pewno spodoba się fanom Koszmarnego Karolka czy Zapisków Luzaka, choć jest to wersja dużo bardziej przyzwoita :) choć wcale nie mniej zabawna. 
Leo wiedzie zwykłe życie nastolatka i wokół niego ciągle coś się dzieje. Ma młodszą siostrę, która nierzadko dodaje kolorytu jego przygodom. Walentynki, wagary, gangi, sojusze z dziewczynami, dywaniki u dyrektora. Podoba mi się też postać Alberta, klasowego prymusa - pozytywnego i koleżeńskiego. Chłopiec zawsze wszystko umie i świetnie radzi sobie na klasówkach, ale zawsze też pomaga kolegom, wszyscy go lubią, bo wcale nie jest typem samolubnego kujona. Książka jest napisana świetnym, lekkim i zabawnym językiem, na pewno chętnie sięgniemy po kolejną część, gdy już się pojawi.

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK"Hedwiga i księżniczka z Hardemo" - seria

Frida NilssonNasza ukochana seria, prawdziwa, szczera, bez cukierkowej otoczki. Bohaterką jest 9-letnia Hedwiga, dziewczynka z głową pełną pomysłów, bystra i koleżeńska. Pewnego dnia w jej klasie pojawia się nowa koleżanka, o przepięknej burzy loków. W dodatku poczciwy wychowawca Lars idzie na zwolnienie, a jego miejsce zajmuje oschły i nieprzyjemny nauczyciel. W pewnym momencie okazuje się, że pięknowłosa koleżanka to chłopiec, a niefortunny zbieg okoliczności sprawia, że całą klasowa społeczność śmieje się, że Hedwiga i Olle są parą. Na to dziewczynka za nic nie może się zgodzić. Bycie pośmiewiskiem całej szkoły na pewno nie jest jej na rękę. Jednak czy aby na pewno księżniczka z Hardemo nie zaprząta myśli Hedwigi bardziej niż inni koledzy i koleżanki?
Przeczytajcie koniecznie, żeby dowiedzieć się, dlaczego warto umieć wiązać sznurowadła i co takiego niezwykłego jest w opaskach na włosy :)

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK
"8+2 i sztormowy wiatr" - seria

Anne - Cath. Vestly


Jedna  naszych ulubionych serii. W domku w lesie mieszka mama, tata, babcia, ośmioro dzieci, w towarzystwie psa Rurka i krowy. Dzieci chcą zrobić wyjątkowy prezent dla rodziców pod choinkę. Sami projektują i budują dla nich ławkę. Ale najmłodszy z rodzeństwa Morten wpada na własny pomysł, o którym informuje jedynie babcię. Postanowił w ukryciu stworzyć konia. Co z tego wyniknie, przekonajcie się sami.
Ta rodzina jest naprawdę niesamowita, żyje skromnie, ale bardzo się wspiera i dba o relacje. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a pomysły dzieciaków gwarantują, że nie będziecie się nudzić podczas lektury. 

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK
"Operacja Rupieciarz" - seria "Biuro detektywistyczne nr 2"

Jorn Lier Horst


W tej serii głównymi bohaterami są Tiril i Oliver oraz ich pies Otto. Jorn Lier Horst znany jest nam też z młodzieżowej serii C.L.U.E., która swego czasu bardzo przypadła nam do gustu. Podczas lektury jego książek można wyczuć, że pracował w biurze detektywistycznym - doskonale prowadzi akcję, dawkuje emocje i sprawia, że czytelnik pochłania jego książki błyskawicznie.
"Biuro detektywistyczne nr 2" to świetna pozycja dla małych mistrzów dedukcji i miłośników zagadek. Na początku poznajemy bohaterów i ich bliskich, a zakończenie tej książki wcale nie jest oczywiste i przewidywalne. Jeśli chcemy sprawdzić swoją spostrzegawczość, możemy poszukać zaginionych przedmiotów na ilustracjach.
Tym razem bohaterowie podążają tropem tajemniczych zaginięć śmieci i rupieci z domów mieszkańców Elvestad. Zagadka jest dość nietypowa, bo po co złodziejowi śmieci? Dzieci wpadają na genialny, lecz ryzykowny plan. Czy pomoże im on odkryć prawdę? Jak zawsze będzie zabawnie i dynamicznie.

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK
"Nocny potwór" - seria

Mats Strandberg

Książka "Nocny potwór" to opowieść o dziewięcioletnim Franku, który uwielbia czytać książki.
Chłopiec bardzo boi się ciemności przez co jest bardzo nieśmiały. Nie jest lubiany ani rozumiany przez rówieśników. Jego jedyną przyjaciółką jest Alice, starsza sąsiadka. Pewnego dnia zostaje nagle ugryziony przez jej pieska i zaczynają się dziać niesamowite rzeczy. Główny bohater zamienia się w ... wilkołaka. Niesamowite przeżycie i znakomity temat do rozmowy z dzieckiem. Opisy nie są przerażające, ale fabuła bardzo wciąga. Do tego całości dopełniają ilustracje. Książka pomaga oswoić strachy, ale też stanowi znakomity materiał do rozmowy o inności, nieprzystosowaniu i tolerancji.

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK
"Frigiel i Fluffy. Powrót Smoka Kresu"


I na koniec gratka dla miłośników Minecraftu - seria "Frigiel i Fluffy". Od razu dodam też, że nie trzeba być obeznanym w świecie Minecraft, aby dobrze się bawić przy tej lekturze. W przypisach znajduje sięsłowniczek z pojęciami z gry. Rozdziały nie są długie, idealne dla samodzielnych czytelników. 15-letni Frigiel jest sierotą, wychowywaną przez dziadka Ernalda. Gdy wioskę napada Smok Kresu, dziadek pokazuje swoje zupełnie nienane oblicze. Frigiel otrzymuje ważne zadanie, musi dostarczyć tajemniczą skrzynię na drugi koniec królestwa do Valmara. Po drodze czeka na niego mnóstwo przygód i pułapek. Na szczęście towarzyszy mu psiak Fluffy. Powieść czyta się szybko i z przyjemnością. Kontynuacja przygód ma miejsce w kolejnych częściach.

Książka w dobrej cenie tu -> KLIK


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe książkowe propozycje dla tych młodszych czytelników

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger