3/09/2021

Bawiąc - uczą. Edukacyjne książki i gry dla dzieci 3-9 lat

 Wspólne czytanie i granie to nie tylko przyjemność i miłe spędzanie czasu. Wybierając odpowiednie książki i gry możemy nauczyć nasze pociechy wielu nowych rzeczy i rozwinąć nowe umiejętności. Zrobiłam zestawienie 12 książek i gier edukacyjnych - pełnych ciekawostek i wyjaśniających różne ważne tematy. Do tego są pięknie wydane i doskonale sprawią się w roli prezentu. Będą idealne dla przedszkolaków i dzieci klas początkowych. Choć przyznam szczerze, że niektóre ciekawostki zaskoczyły nawet dorosłych ;-)


W dzisiejszym wpisie, poza tytułem i autorem książki lub gry dodałam informację, jakie umiejętności rozwija i do jakiej grupy wiekowej jest skierowana. Zamiast pisać książki dla trzylatka czy książki dla sześciolatka, dodałam oznaczenie "wiek 3+" lub "wiek 6+". Mam nadzieję, że okażą się pomocne :)

Nowe słowa, opowiadanie  
Wiek 3+


Pucio w mieście

Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos


Seria o Puciu nigdy nie zawodzi. Towarzyszyła nam, gdy moje maluchy uczyły się mówić, gdy wypowiadały coraz trudniejsze słowa. Pora na kolejny poziom - opowiadanie, samodzielne odpowiadanie na pytania, rozmowa o opisywanej sytuacji. W taj części Babcia Jola i dziadek Ignacy przyjeżdżają do miasta. Z tej okazji Puciu i jego rodzice robią zakupy, a następnie jadą odebrać dziadków z dworca. Będzie też wspólne zwiedzanie - wystawa, spacer po parku. Jak zawsze poszczególnym przygodą towarzyszą szczegółowe ilustracje, doskonale współgrające z tekstem. Można więc szukać szczegółów, zadawać pytania i opowiadać poszczególne wątki. Na początku książki znajdziemy podpowiedzi, jak należy czytać z dziećmi książkę i jak angażować pociechy w różnym wieku. Dla nas to zdecydowanie jedna z ulubionych części o Puciu.


Matematyka, dodawanie, odejmowanie
Wiek 6+


Plus minus - nauka liczenia

Marcin Dudek, Joanna Kłos


Ponad 100 kart, które sprawią, że dzieci będą płynnie dodawać i odejmować. 45 kart dodawania, 45 kart odejmowania i 20 kart celów. Z tym zestawem można rozegrać aż 3 warianty gry. 
Najłatwiejszy jest taki, że wypowiadamy jakąś liczbę, a dziecko powinno wskazać kartę, która przedstawia taki wynik dodawania lub odejmowania. Mówimy 8, a dziecko wskazuje kartę z dużą cyfrą 5 i małym oznaczeniem w rogu +3. Bardzo dobre ćwiczenie do pamięciowego opanowania dodawania i odejmowania w zakresie 10. Sprawne liczenie w tym zakresie to znakomita podstawa pod bardziej zaawansowane działania. 
Trudniejszy wariant wymaga użycia kart celów. Rozkładamy szesnaście kart według instrukcji, a obok kładziemy stos kart dodawania i odejmowania oraz karty celów. Odkrywamy pierwszą kartę celów i gracze muszą wybrać karty spełniające dany cel. Wygrywa gracz, który zgromadzi najwięcej kart.
Gra świetnie ćwiczy spostrzegawczość i refleks, a także umiejętność szybkiego liczenia w pamięci.

Czytanie metodą sylabową, nauka liter
Wiek 3+


Feluś i Gucio grają w sylaby - gra edukacyjna

Marianna Schoett


Może to niezupełnie gra planszowa, ale na pewno bardzo ciekawa pomoc edukacyjna pomagająca opanować czytanie metodą sylabową. Mój niespełna 4-latek ją uwielbia. Od dawna zna wszystkie litery, ale nie potrafi czytać. Dzięki tej grze, może sam czytać sylaby, a następnie całe słowa.
W zestawie są cztery dwustronne plansze umożliwiające układanie słów dwu i trzysylabowych oraz 48 dwustronnych płytek z obrazkami (z jednej strony obrazek jest podpisany, z drugiej - jest bez podpisu). Płytki pozwalają ułożyć słowa dwusylabowe. Na jednej stronie planszy umieszczone są obrazki z podpisami, przy nich możemy układać słowa trzysylabowe. Do układania słów trzysylabowych służą obrazki z podpisami nadrukowane bezpośrednio na jednej stronie plansz. Do ich ułożenia mamy 48 dwustronnych płytek z sylabami, niektóre z nich się powtarzają 
Bardzo dobrym pomysłem jest separator do segregowania płytek. Zestaw edukacyjny możemy wykorzystywać do wielu różnych zabaw. Przyjazna grafika i ilustracje sprawiają, że nawet maluszki chętnie angażują się w takie aktywności.


Zachowanie w różnych sytuacjach, reagowanie w kłopotliwych momentach
Wiek 4+


Co zrobisz, gdy... Pytania, które warto sobie zadać

Jennifer Moore-Mallinos, Andy CatlingTa książka zachwyciła całą moją trójkę, bo choć skierowana jest głównie do przedszkolaków, to znajdują się w niej sytuacje bliskie także mojej 9-latce. Jak postąpisz, gdy przyjaciel zaprosi Cię na urodziny, na których będą dzieci, za którymi nie przepadasz? Co zrobisz, gdy ktoś nieznajomy poprosi Cię o pomoc w odnalezieniu psa? Jak zachowasz się, gdy koleżanka będzie chciała ściągać od Ciebie na klasówce? Co zrobisz, gdy znajdziesz czyjegoś psa? Co zrobisz, gdy będąc w odwiedzinach u rodziny, otrzymasz danie, które nie wygląda zbyt smacznie? Co zrobisz, gdy zobaczysz, że komuś wypadły pieniądze?
To tylko kilka przykładów pytań, które znajdziecie w tej książce. Autorka opisała na kartach swojej książki ponad 40 różnych sytuacji, z którymi dzieci mieć do czynienia. Każda rozkładówka to inny problem. Ta książka jest niezwykle ważna. Takie sytuacje mogą nam się przytrafić, więc warto wiedzieć, jak powinniśmy wtedy zareagować. Stres i zaskoczenie często sprawiają, że nasza reakcja jest odruchowa i nie zawsze właściwa. Czasem może sprawić to jedynie złamanie jakiejś zasady savoir-vivre, ale czasami może narazić nas na poważne niebezpieczeństwo.
Jennifer Moore-Mallinos zebrała w książce różne kłopotliwe scenki. Niektóre z nich są bardziej prozaiczne, inne naprawdę poważne. Cieszy mnie ta różnorodność, dzięki temu całość nie jest przytłaczająca dla młodego czytelnika.
 
Ekologia, ochrona środowiska
Wiek 7+


My, strażnicy planety. Jak zostać ekobohateremDzięki tej książce dzieci dowiedzą się, w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie na co dzień. Przecież każdy z nas może segregować śmieci, kompostować odpady, wykorzystywanie przedmioty ponownie, po ich zużyciu, unikać plastiku, tworzyć schronienia dla zwierząt, jeździć na rowerze i chodzić pieszo.  Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby angażować się w różne ekologiczne akcje. Ale nie tylko to, dowiemy się, w jaki sposób możemy możemy pomóc dzikim zwierzętom, a także zmniejszać zanieczyszczenie mórz i oceanów. 
To prawdziwa kopalnia informacji na temat zanieczyszczeń środowiska i zagrożeń, które czyhają na naszą planetę. Polecam szczególnie dzieciom w wieku szkolnym.
 
Matematyka, liczby
Wiek 7+


Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy


„Potęga liczb” to księga pełna ciekawostek na bardzo różne tematy. To, co je łączy to liczby. Ale nie jest to jakaś poważna, matematyczna pozycja, o nie! To niesamowita książka, która uświadamia, że liczby otaczają nas z każdej strony. Zebrane tu fakty są bardzo interesujące. Czas, miary, wagi, pieniądze, szyfry, kody - to wszystko i jeszcze więcej czeka tu na czytelnika w każdym wieku. Wiedzieliście, że niektóre pająki doskonale wiedzą, ile much złapało się w ich sieć? Gdybyśmy usunęli kilka ofiar, pająki byłyby kompletnie zdezorientowane! Albo, że podróżujący pociągiem w XIX w. musieli kilka razy przestawiać zegarek? I to nawet w czasie krótkich dystansów! Kiedy powstały pierwsze wagi? Kto stworzył pierwsze liczydło?
Ciekawostek jest cała masa, a do tego na każdej stronie bardzo dużo się dzieje również pod względem ilustracyjnym.

Historia Polski
Wiek 6+


Polska na tropie historii

Dr. Sebastian Adamkiewicz, Zuza WollnyZnakomita książka, żeby zainteresować dzieci historią Polski. To fascynująca podróż - od dynastii Piastów począwszy, na PRL-u skończywszy. 12 pięknie zilustrowanych rozkładówek, pełnych detali i ciekawostek. Książka jest również dopracowana pod względem merytorycznym -  autorem tekstu i audioprzewodnika jest Sebastian Adamkiewicz – historyk i muzealnik. To rewelacyjna alternatywa dla szkolnego podręcznika. Nie jest napakowana datami i encyklopedycznymi faktami lecz pokazuje zwykłe, codzienne życie ludzi w różnych epokach. Pierwsze grudy, miasta średniowieczne, zamki, rycerskie turnieje, występy artystów, folwarki, dworki, ubogie chałupy, a także fabryki, drugą wojnę światową czy czasy PRL. Niesamowicie bogaty materiał zebrany na pięknie dopracowanych rozkładówkach - książkę czyta się niczym powieść przygodową i trudno się od niej oderwać :)


Wirusy, drobnoustroje
Wiek 6+


Wirus i inne drobne ustrojstwa

Boguś Janiszewski, Max SkorwiderTematyka bardzo aktualna i niezwykle ważna książka, pomagająca dzieciom zrozumieć sytuację w jakiej się znajdujemy.  Książeczka dzieli się na części, w każdej z nich znajduje się część tekstową i komiksowa. Głównym bohaterem książki jest SARS-CoV-2, zwany Piotrkiem. Jest on wirusem zwierzęcym, który marzy o tym, aby zarażać ludzi. Książka jest historią o tym, jak Piotrek rozpętał pandemię.

Poza wątkiem Piotrka znajdziemy w książce wiele ciekawych faktów i pomocnych informacji.cZ Dzieci dowiadują się, co to są wirusy i czym się one różnią od bakterii, w jaki sposób się przemieszczają, jak działają i dlaczego nie działają na nie antybiotyki. Oczywiście będzie też o tym, jak się przed wirusem bronić.  Druga część książki opowiada o epidemii, pandemii i kwarantannie.
Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, a zabawne ilustracje i żarty zachęcają dzieci do lektury.
 

Chemia, pierwiastki
Wiek 8+


Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu

Mike Barfield


Cóż to za książka, Kochani! Gdy pierwszy raz wpadła w moje ręce, nie mogłam się oderwać :)
Znakomity pomysł, żeby wprowadzić dzieciaki w świat pierwiastków i pokazuje, jak bardzo są one istotne. Masa faktów i ciekawostek, do tego wydanie na najwyższym poziomie - duży format, piękne ilustracje. Przygoda z chemią zaczyna się od budowy atomów, przechodzi do wielkiego wybuchu, a następnie prezentuje układ okresowy pierwiastków. Poznajemy je tu wszystkie od tych najbardziej popularnych, aż po te które odkryto niedawno. Bardzo dobry pomysł z dołączeniem komiksowych wstawek i dużej dynamiki na poziomie ilustracji i grafiki. 
Ta książka może towarzyszyć dziecku przez całą szkolną przygodę z chemią i nie tylko. Co więcej, może sprawić, że bardzo polubią tę dziedzinę nauki.


Matematyka, liczby
Wiek - dorośli, dzieci szkolne


Uczmy dzieci stosować matematykę. Poradnik nie tylko dla rodziców

Danuta ZarembaTo jest proszę państwa książkowy "must have". Polecam szczególnie rodzicom i nie tracę nadziei, że tak właśnie będzie kiedyś wyglądać nauka w szkole. Bardzo ciekawa książka, która tłumaczy matematyczne zagadnienia z całej szkoły podstawowej. Po każdym dziale znajdziemy ciekawe i zróżnicowane zadania, a do nich nie tylko same odpowiedzi, ale wyjaśnienie rozwiązania. Ostatnio przygotowuję córkę do Kangura i bardzo wiele pomysłów czerpię właśnie z tej książki. 
Jestem przekonana, że gdyby tak wyglądały lekcje matematyki, dzieci bardzo lubiłyby ten przedmiot. 
Książka nie narzuca z góry konkretnego podejścia, pozwala dzieciom na odkrywanie i samodzielne dochodzenie do odpowiedniego  wyniku różnymi drogami

Ciekawostki o zwierzętach
Wiek 6+


Ohyda. Mała księga obrzydliwości

Emmanuelle FiguerasTak to już jest, że im dziwniejsze i bardziej zaskakujące fakty, tym łatwiej je zapamiętać. A gdy jeszcze wiążą się z obrzydliwymi praktykami i są naprawdę odpychające... To już na pewno zapadną w pamięć na zawsze. Po lekturze tej książki będziemy prawdziwymi ekspertami w  kategorii obrzydliwości flory i fauny. Kupy, ślina, plucie, dłubanie w nosie, siusianie, bąki czy smrodki to tematy, które będą tu dominować. Czemu kaszaloty wymiotują, kto najgłośniej beka, co kupa potrafi powiedzieć o zwierzęciu i wiele, wiele innych zawstydzających i arcyobrzydliwych faktów.

Historia świata
Wiek 9+


Historia świata na czterech łapach

Mackenzi LeeI na koniec moja ukochana książka, która wciągnęła mnie naprawdę. „Historia świata na czterech łapach” to niezwykła książka historyczna, bo przedstawia świat z nieco innego punktu widzenia :) Autorka w każdym rozdziale przekazuje historyczne fakty, daty i nazwiska, ale łączy je z ciekawostkami na temat psów, które żyły w danej epoce. 
Książka potrafi wzruszyć i rozbawić, czasami nawet rozzłościć. Ale właśnie dla takich emocji przecież czytamy! Prawdziwa encyklopedia psich osobistości. Dla miłośników czworonogów pozycja obowiązkowa. Ale nie tylko - również dla wszystkich, którzy lubią takie historyczne smaczki. Książka również zachwyca wydaniem i ilustracjami. Znakomity pomysł na niebanalny prezent.
Ciekawe, która pozycja najbardziej przypadła wam do gustu :)

3 komentarze:

  1. Książka o psach bardzo ciekawa i chyba też ją polubię. Gra w sylaby również wpadła mi w oko, idealna na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra w sylaby jest świetna, bardzo przyjemna zabawa i nauka. Polecamy wspólnie z synem. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. książkę o chemii polecamy gorąco> jest najlepszą dla dzieci z wczesnych klas szkoły, jeśli chodzi o pierwiastki. Inną jest Olesiejuka z okienkami , "pierwiastki".

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger