6/29/2021

Ekoliski - misja ratowania Ziemi czyli ekologiczna opowieść dla przedszkolaków

Jakiś czas temu pokazywałam wam świetną książkę o kosmosie dla ciekawskich przedszkolaków Kosmoliski (KLIK). Dziś mam dla was kontynuację przygód lisków zabierających dzieci w ciekawe miejsca, tym razem w ekologicznej odsłonie. Jestem przekonana, że to świetna lektura na wakacje. Chcecie zajrzeć do środka?


Bardzo podoba mi się pomysł na tę serię. Początek jest podobny, jak w poprzedniej części, dzieci kładą się spać, a w nocy odwiedzają je nadzwyczajne Liski. To nie jedyne podobieństwo - w poprzedniej dzieciaki podróżowały po różnych planetach Układu Słonecznego, poznając warunki na nich panujące i ich charakterystyczne cechy. Tu również będą odwiedzać planety, ale spojrzą na nie pod kątem możliwości przeniesienia się na nie, jeśli nasza planeta nie będzie nadawała się do życia, z powodu nadmiernego zanieczyszczenia.

Ta niecodzienna podróż uświadomi dzieciom, że nie mamy możliwości osiedlenia się na innych, znanych nam planetach. Musimy zadbać o tę planetę, na której żyjemy, bo tylko ona może być naszym domem. 

Książka przy okazji ciekawej historii przekazuje dzieciom sporo wiedzy i ciekawostek. Zapamiętują gatunki zwierząt mieszkających w lesie i na sawannie, uczą się, czym są gazy cieplarniane, jaki jest najstarszy w Polsce park narodowy, a także, jakie warunki panują na poszczególnych planetach Układu Słonecznego. Książka napisana jest tak ciekawie, że jednocześnie czytam ją 4-latkowi, niespełna 7-latce i 9-latce i wszystkim się podoba, każdemu udaje się znaleźć w niej coś dla siebie. 

Bardzo dobrym pomysłem jest dodanie na końcu ekozadań, które każdy może wykonać przy odrobinie chęci. Takie aktywności zwiększają dziecięcą eko-świadomość i mają dobry wpływ na naszą planetę.
Na końcu znajduje się też quiz sprawdzający jak wiele faktów udało się zapamiętać z książki i dający możliwość nadrobienia tego, co być może umknęło.

To prawdziwa popularno-naukowa opowieść dla dzieci i świetny sposób, żeby zainteresować je ważnymi i aktualnymi tematami. 

Jedno zdanie najbardziej się dzieciom spodobało i na pewno będzie nam towarzyszyć na co dzień:
"To tylko małe kroki, ale małe kroki wielu ludzi potrafią zdziałać cuda".

Jestem naprawdę dumna, że mój blog może patronować tak mądrej i ciekawej książce.
 
2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa książeczka dla malucha :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna seria. Myślę, że zaciekawiłaby również mojego synka.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger