7/19/2021

Mądre i zabawne picturebooki na wakacje - cztery nowości Amberka

Książkowych inspiracji nigdy za wiele, dlatego spieszę do was z nową porcją wspaniałości dla przedszkolaków. Znany i lubiany Amberek nie zwalnia tempa i co chwilę raczy nas nowościami. Dziś pokażę wam cztery nowe tytuły - kontynuacje znanych i lubianych serii i dwie nowości o sile prawdziwej przyjaźni.Picturebook z angielskiego to książka obrazkowa. To tłumaczenie nie do końca oddaje jednak ideę tego rodzaju książek. W zdecydowanej większości książek dziecięcych są ilustracje (mniej lub bardziej udane, w większej lub mniejszej ilości). W picturebook'ach ilustracje nie są jedynie zbiorem powiązanych ze sobą tematycznie obrazków, ale opowiadają całą historię. Można powiedzieć, że opowieść jest w nich prowadzona jednocześnie na dwóch płaszczyznach - słownej i ilustracyjnej. Tu tekst i obraz są tak samo ważne.

"Niebieski i żółty" Britta Teckentrup


Przepiękna i wzruszająca historia o ptaszku, który od dawna tkwił na najniższych gałęziach Wielkiego Drzewa. Był tam już tak długo, że niemal zupełnie zapomniał czasy, gdy latał i bawił się z przyjaciółmi ponad wierzchołkami drzew. Inne ptaki odwróciły się od niego i przestały go odwiedzać - bo co to za przyjemność spędzać czas w takich ciemnościach. Niebieski ptaszek został sam, ze swoją samotnością, zapomniany przez wszystkich. Pewnego dnia jednak dzieje się coś niezwykłego. W okolicy pojawia się Żółty, który dostrzega Niebieskiego i postanawia się z nim zapoznać. Każdego dnia przyfruwa coraz bliżej nucąc piękną piosenkę. Niebieski stopniowo się ośmiela i pozwala Żółtemu zbliżyć się do siebie. Cierpliwość w końcu zostaje nagrodzona i ptaszki zaprzyjaźniają się ze sobą, a nasz Niebieski bohater ośmiela się wzbić w niebo. 
Opowieść jest cudowna, a ciekawe ilustracje dodatkowo ją wzbogacają.
 

"Pestka i jajko" Alex Latimer, David Lichtfield


Kolejna cudowna i prawdziwie magiczna opowieść o przyjaźni, o tym, że potrafi przetrwać wszelkie przeciwności losu i ograniczenia. Jesteśmy nią zachwyceni. 
Pestka i jajko spotykają się i zaprzyjaźniają. Spędzają ze sobą beztroskie, pełne radości chwile. Świetnie się ze sobą czują i są do siebie bardzo podobni. 
Pewnego dnia jednak coś się zmienia. Pestce wyrastają korzenie i zostaje przytwierdzona do ziemi. Nie może już biegać, pływać ani skakać. Przyjaciele znajdują jednak sposób, żeby nadal bawić się razem. Wymyślają różne słowne zabawy, żeby umilić sobie czas, a piękny krajobraz sprawia, że jest im bardzo przyjemnie. To jednak nie koniec zmian. Z jajka wykluwa się pisklę, które z czasem dorasta i odkrywa radość z latania. Postanawia zwiedzić cały świat i opuszcza Pestkę, która stopniowo zmienia się w młode drzewko. Jajko jako ptak poznaje lodowce, plaże, wodospady i miasto - które go zachwyca. Poznaje wielu nowych przyjaciół i robi rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiło.
Czy to oznacza koniec przyjaźni naszych książkowych bohaterów? Koniecznie dowiedzcie się sami, bo zakończenie jest cudowne.
"Śpij dobrze, dobry rycerzu" David Melling


Pamiętacie "Umykający całusek", pierwszą książkę z nowej serii Davida Mellinga znanego nam z serii o Misiu Tulisiu? My polubiliśmy ją bardziej od serii o niedźwiedziu. To bardzo zabawne picturebooki, napisane prozą. Pierwszej części towarzyszyło przesłanie, że pośpiech nie służy relacjom z bliskimi, w tej z kolei przeczytamy o sile miłości nie tylko do rodzeństwa. 
Mały książę ma nową siostrzyczkę, która nie może spać i ciągle płacze. Dzielny rycerz wyrusza więc na poszukiwanie najbardziej miękkiej poduszki na świecie, ale nie będzie to łatwa wyprawa. Niebezpieczeństwa czają się na każdym kroku, ale determinacja rycerza również jest wielka. Czy uda mu się wykonać zadanie wbrew przeciwnościom losu?

"Dzień w Zwierzaczkowie: Wyruszamy pociągami z Kocurkami" Sharon Rentta


Kolejna część lubianej serii, w której dzieci poznają różne zawody. Tym razem w roli głównej pociągi i wszystko, co z nimi związane. Wraz z rodziną Kocurków poznajemy wszystkie tajemnice tego środka transportu. Nie będzie to tylko tradycyjny pociąg, ale także Śmigający Bawół czy kolejka górska.
Książka napisana jest prozą i zawiera całą masę zabawnych żartów sytuacyjnych. Dzieci z radością śledzą zwierzęcych bohaterów na pełnych szczegółów ilustracjach.
Ta seria ma wielbicieli już w 16 krajach i nic w tym dziwnego, bo przygody zwierzaków w różnych zawodach są zabawne i ciekawe.1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger