6/20/2021

Najciekawsze książki na zakończenie roku szkolnego lub nagrody konkursowe

Moje wspomnienia z książkowymi nagrodami z czasów szkolnych nie są najlepsze. Zawsze był to nietrafiony prezent, bo albo były to szkolne lektury, które i tak można wypożyczyć z biblioteki, albo bardzo nieciekawie wydane "jednorazówki". Podejrzewam, że były to książki, które nie cieszyły się zainteresowaniem w księgarniach i były sprzedawane za "parę groszy" szkołom. Prawdziwymi hitami były: książka, w której 6 stron było zupełnie czystych (niezadrukowanych), 2. tom "Chłopów" czy encyklopedia z hasłami na litery M-O. 
Dostawałam nagrody książkowe co roku i zawsze były to nietrafione prezenty, ale mimo to naiwnie wierzyłam, że może tym razem będzie to w końcu jakaś ciekawa książka, do której chętnie będę wracać. Niestety to się nie udało.
Dlatego co roku wybieram dla was kilka znakomitych książek, które moim zdaniem byłyby świetną, wartościową nagrodą na zakończenie roku szkolnego i spodobałyby się dzieciom. Wszystkie te książki to nowe pozycje, które bez trudu znajdziecie w księgarniach, dla ułatwienia przy każdej z nich zamieszczam porównywarkę cenową.


"Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi" Katarzyna Bajerowicz

Wielka, przepięknie wydana książka o niesamowitych ilustracjach. To trochę jak wizyta w Parku Jurajskim, ale nie nastawiajcie się na typową książkę o świecie dinozaurów. To książka o początkach życia na Ziemi - od Wielkiego Wybuchu aż do pojawienia się człowieka.
Książka oparta jest na badaniach i licznych opracowaniach naukowych, na każdej stronie widnieje metryczka z oznaczeniem okresu.
3,5 miliarda lat temu na świecie pojawiła się pierwsza żywa komórka, ale dopiero około 2-1,5 miliarda lat temu pojawił się tlen, który sprawił, że morza wypełniły się fantastycznymi stworzeniami.
W książce czeka na czytelnika cała masa ciekawostek, rekordziści podwodnego świata, czy najciekawsze Parki Dinozaurów w Polsce i miejsca, które warto odwiedzić.
Ilustracje są niesamowite, sprawiają, że lektura ma wyjątkowy klimat i czytane informacje jeszcze mocniej zapadają w pamięć. To książka, która powinna być w każdej domowej i szkolnej biblioteczce, to historia Ziemi w pigułce.
"Atlas oceanicznych przygód" Emily Hawkings, Lucy Letherland

I kolejna wielkoformatowa uczta dla oczu i umysłu. Ciekawe ilustracje, niesamowite stworzenia i ciekawostki o oceanicznym świecie. Każdy rozdział poprzedza mapka, która informuje o jakim regionie świata będzie mowa – i gdzie dane stworzenia spotkać można. W tej wielkiej książce, na 80 stronach znajdziecie 5 oceanów i 32 zwierzęta. Papugoryby, wargatki, featony, delfinki długoszczękie, głuptaki, rekiny wielorybie, choerony - cała masa ciekawych istot, od których trudno się oderwać. 
Lektura tej książki to wspaniała podróż od Oceanu Spokojnego, przez Ocean Atlantycki, Indyjski i Południowy aż po Ocean Arktyczny.
Opis każdego oceanu to zawsze kilka niezwykłych przygód - rozpoczynają się od mapy z oznaczeniem prezentowanych miejsc i stworzeń, wiedzie poprzez dwustronicowe ilustracje i dodatkowe schematy i inspiruje do kolejnych niezwykłych odkryć.
Na końcu książki poznajemy niebezpieczeństwa, jakie grożą oceanom, a także propozycje rozwiązań.

"123 superciekawe fakty o klimacie" Mathilda Masters


Moja kolejna propozycja dotyczy klimatu i środowiska. W środku czeka na czytelnika masa ciekawostek, czy wiecie, że 70% wszystkich ptaków na naszej planecie to kury? Albo, że co minutę znika obszar lasu wielkości 17 boisk piłkarskich? Albo, że woda, którą pijemy, być może znajdowała się kiedyś w lodowcu? To tylko kilka przykładów, w całej książce jest ich ponad 120.
Książka podpowiada też, w jaki sposób możemy utrzymać naszą planetę w stanie nadającym się do życia.
Myślę, że można ją czytać już 6-latkom, ale najlepiej sprawdzi się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, szczególnie u młodych przyrodników i odkrywców. Bardzo podoba mi się papier, z jakiego książka jest wykonana - kojarzy się z szarym papierem, który kiedyś był często używany, ten nie jest szary, ale równie nie biały i dość surowy w dotyku.
W książce znajdują się ciekawostki i zagadnienia przedstawione w krótkiej formie, ma proste rysunki lub wykresy.
 
"Ciało człowieka. Co się dzieje na zewnątrz" / "Ciało człowieka. Co się dzieje w środku"


Te książki wertujemy ostatnio niemal codziennie - i to z całą moją trójką. Dzieci uwielbiają książki z klapkami, w których są ciekawostki do odkrycia. Książki występują w 2 wydaniach - jedna z nich pokazuje organizm od wewnątrz, druga od zewnątrz.
W części "wewnętrznej" dowiadujemy się, jaką rolę pełni mózg, poznajemy rodzaje nerwów, hormony, układ krwionośny i wiele innych ciekawych tematów. 
W części "zewnętrznej" zgłębiamy zmysły, mowę, skórę, włosy i paznokcie, ale także układ pokarmowy i moczowy. Poznamy nawet alfabet Braille'a i język migowy.
Książka rekomendowana dla dzieci 8+, ale myślę, że można sięgnąć po nią wcześniej - tak, jak wspomniałam my czytamy je z całą naszą trójką - 4-9 lat. Lekturę umilą zabawne i charakterystyczne ilustracje.
"Przewodnik kotki po nocnym niebie" Steward Atkinson, Brendan Kearney


Kolejna propozycja to książka o obserwacji ciał niebieskich. Tytułowa kotka (której pierwowzorem była pierwsza kotka wysłana w kosmos - Felicity) uczy obserwować niebo o różnych porach roku. Dużą część zajmuje w książce temat gwiazd i gwiazdozbiorów, ale dowiemy się też sporo o księżycu i jego fazach. Nie zabraknie porcji wiedzy o planetach, o sztucznych satelitach oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Podoba mi się pomysł wprowadzenia postaci kotki oraz ilustracje z jej udziałem. Tekst miejscami jest dość skomplikowany, dlatego tę pozycję polecam nieco starszym klasom. Tematyka i forma książki są niezwykle ciekawe, niespełna 70 stron sprawia, że chcemy patrzeć na niebo i dopatrywać się na nim form tu opisanych.
 
"Na ratunek czyli medycyna dawniej i dziś"

To prawdziwa perełka na temat medycyny - dawniej i dziś. Jej autorką jest Anna Bartosik – doktor biologii molekularnej oraz popularyzatorka nauki. W sześciu głównych rozdziałach znajdziemy mnóstwo ciekawostek i pojęć z dziedziny medycyny. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki - anatomia, promieniowanie X, skóra, mózg, krew, bakterie, a także różne specjalizacje medyczne. W książce przedstawiono również słynnych naukowców oraz ich odkrycia, krótka notka biograficzna sprawia, że łatwiej wszystko zapamiętać.
Nie zabrakło też wzmianki o temacie, który jest obecnie bardzo aktualny, czyli koronawirusie. Podkreślono istotę szczepienia w obliczu zbliżającej się kolejnej fali zakażeń.
"W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko - angielska z okienkami"


Tym razem mam dla was propozycję wyjątkowej książki dla młodszych dzieci - pierwszy angielski słownik obrazkowy. Autorka przedstawiła w nim słówka z najbliższego otoczenia wraz z pięknymi ilustracjami. Wszystkie zebrane tu słowa są istotne i często używane, stanowią znakomitą pomoc w nauce angielskich słówek a forma książki gwarantuje dobrą zabawę. Dzieci uwielbiają odkrywanie, a dzięki otwieranym okienkom tu mają taką możliwość. Książka jest dużego formatu i jest całokartonowa. To encyklopedia, słownik i zabawka w jednym. 
Publikacja ta jest odpowiednia zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku szkolnym - klas 1-3.
W książce jest około 200 słówek z otaczającego nas świata - dom, ogród, rodzina i wiele innych obszarów tematycznych.
"Ptaki. Przewodnik do rozpoznawania" Catherine Brereton

Na koniec wyjątkowy zbiór blisko 130 gatunków polskich ptaków. Książka jest poręczna i lekka, więc znakomicie nadaje się do zabrania ze sobą na wycieczkę do lasu czy parku i zabawę w detektywa tropiącego ptaki. 
Ten przewodnik ułatwia przyglądanie się ptakom z bliska - ilustracje są bardzo realistyczne, a opisy proste i ciekawe. Na każdej stronie znajduje się ramka z podstawowymi informacjami i ciekawostka na temat danego gatunku. Wspólne czytanie i porównywanie ptaków może być świetną zabawą. Po lekturze i zapoznaniu się z książkowymi opisami, warto wybrać się na wycieczkę i wspólnie tropić je w terenie. Odnalezienie prawdziwych przedstawicieli gatunków, o których czytaliśmy wcześniej będzie ogromną frajdą.  Warto rozpocząć od najbardziej znanych i często spotykanych gatunków, jak wróbel czy gołąb i do nich porównywać inne, mniej znane gatunki.Dorzucilibyście coś do tego zestawienia? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger