7/09/2021

"Poczytaj mi mamo. 15 bajek na 100 lat" - pomysł na wyjątkowy prezent dla dziecka

Dziś mam dla was coś wspaniałego - sentymentalną podróż do własnego dzieciństwa. Właśnie ukazała się pięknie wydana książka z 15 bajkami z serii "Poczytaj mi mamo" (pięknie i trwale, bo książka ma twardą oprawę i jest szyta). 


Książka jest takiego formatu, jak tradycyjne książeczki z serii, ale jest dużo grubsza i o wiele trwalsza. Zawiera 15 starannie wydanych bajek.
Seria powstała w 1950 roku (początkowo w prostokątnym formacie 24 x 17 cm) i bardzo szybko zyskały popularność oraz sympatię dzieci. Znany wszystkim kwadratowy format 16 x 16 cm seria zyskała dopiero w 1974 roku. "Poczytaj mi mamo" była najdłużej wydawaną i najpopularniejszą serią dla dzieci czasów PRL (prawie 190 milionów książek!), pojawiały się w niej zarówno utwory pisane prozą, jak i wierszem. Książki były skierowane zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym, pomagały rozwiązywać dziecięce problemy, ale też pogłębiały wiedzę z różnych dziedzin, np. przyrodniczą, były też chętnie czytane przed snem, jako historie ułatwiające zasypianie. Największą popularnością cieszyły się utwory klasyczne, autorstwa Marii Konopnickiej ("Stefek Burczymucha"), Stanisława Jachowicza("Chory kotek"), Jana Brzechwy ("Kaczka Dziwaczka") i Juliana Tuwima ("Pan Maluśkiewicz i wieloryb").

Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, rozszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, empatię i wrażliwość. 
 
Wybór 15 opowieści do tej antologii zapewne nie był łatwy, ale myślę, że świetnie się udał. Są tu i różne propozycje pod względem ilustracji (Lutczyn, Orlińska, Krajnik, Orłowska-Gabryś) i pod kątem tekstowym i tematycznym: 

- klasyczne wiersze: "Pan Maluśkiewicz i wieloryb", "W aeroplanie" (Julian Tuwim), "Daktyle" (Danuta Wawiłow), "Ptasie ulice" (Tadeusz Kubiak)
- opowiadania prozą: "Kolczatek", "Przygoda na balkonie" (Helena Bechlerowa), "Zarozumiała łyżeczka" (Elżbieta Szeptyńska), "Boję się" (Małgorzata Musierowicz), "Chcę mieć przyjaciela" (Danuta Wawiłow), "Mój piękny, złoty koń" (Wanda Chotomska), "Dziewczynka z tęczy" (Hanna Łochocka, "Agnieszka opowiada bajkę" (Joanna Papuzińska), "Wielka przygoda małej Zosi" (Barbara Lewandowska, "Niebieska dziewczynka" (Janina Porazińska), "Sąsiedzi" (Maria Kowalewska). 
 
Mnóstwo zabawy i śmiechu, ale i czas na refleksję. 
To świetny prezent dla dzieci i rodziców, który zapewni godziny dobrze spędzonego razem czasu :)


"Nasza księgarnia"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger