7/05/2021

Niesamowite książki Julii Donaldson i Alexa Schefflera - tytuły wydane w Polsce

My mamy Małgorzatę Strzałkowską i Dorotę Gellner, Brytyjczycy Julię Donaldson. Jej książki są fenomenem na skalę światową, zostały przetłumaczone na dziesiątki języków. Jej największym hitem jest opowieść o Gruffalo, zainspirowana chińską baśnią o dziewczynce wędrującej dżunglą wraz tygrysem. Powstały gry, puzzle i zabawki z motywem Gruffalo i dzielnej Myszki - prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Przez 30 lat książki Julii Donaldson odniosły niesamowity sukces wydawniczy i bardzo cieszy mnie, że coraz więcej jej publikacji ukazuje się w języku polskim (choć polecam bardzo wersje w oryginale do nauki angielskiego).


Zanim Julia Donaldson zaczęła tworzyć literaturę dziecięcą była autorką piosenek, nadal tworzy również scenariusze teatralne i śpiewa. Większość jej książek zilustrował niemiecki rysownik Axel Scheffler.

Oto książki Julii Donaldson wydane w Polsce w polskiej wersji językowej:

"Zog"


Tytułowy Zog szlifuje smocze umiejętności w smoczej szkole. Pani Szpon dba o to, żeby każdy uczeń przykładał się do swoich obowiązków "Trenujcie moi mili, nie traćcie ani chwili! Zanim szkołę ukończycie będzie szło wam znakomicie". Przezabawna historia bystrego smoka, który co pewien czas wpada w tarapaty. Na szczęście nawet z najgorszej opresji ratuje go mała dziewczynka.
To znakomita opowieść o przełamywaniu tradycji i szkodliwych stereotypów. Jak zawsze w książkach Julii Donaldson możemy liczyć na lekkie pióro i świetne poczucie humoru. Alex Scheffer zadbał o nietuzinkowe ilustracje. Bardzo dobre tłumaczenie sprawia, że książkę czyta się fantastycznie.

"Pan Patyk"


Rewelacyjna opowieść, rymowana historia o Panu Patyku w bardzo dobrym tłumaczeniu na pewno umili oczekiwania na święta. Wszystkie książki Julii Donaldson trafiają w nasz gust, podobnie jak ilustracje Axela Schefflera. Pan Patyk wychodzi z domu, ale splot niefortunnych wydarzeń sprawia, że nie może do niego wrócić. Pan Patyk bardzo tęskni za rodziną. Czytelnik cały czas mu kibicuje i wierzy, że uda mu się wrócić do bliskich. Jeśli zastanawiacie się, czy na pewno w opowieści o Panu Patyku jest coś świątecznego, to zapewniam was, że owszem. Piękne ilustracje, świąteczny motyw i obecność Świętego Mikołaja sprawiają, że książeczka ta może być idealnym mikołajkowym prezentem. Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię i z pewnością wymyślą wiele historii z Panem Patykiem w roli głównej.

"Ślimak i wieloryb"


Opowieść o dzielnym ślimaku, który wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód i dzięki swojemu bohaterstwu ratuje życie przyjacielowi.
Piękna opowieść o przezwyciężaniu swoich ograniczeń i odwadze, ale i o przyjaźni. Moim zdaniem to najmniej humorystyczna opowieść z książek, które dziś chcę wam pokazać, ale bardzo mądra i pouczająca. Jak zwykle ilustracje i tekst na bardzo wysokim poziomie, w przypadku tej książki mamy jednak większy sentyment do oryginalnej wersji.

"Miejsce na miotle" 


To nasza ulubiona pozycja - na równi z Gruffalo. Przezabawna, mądra historia o niezwykłej przyjaźni.
Tu tłumaczenie bardzo nam przypadło do gustu, świetnie się czyta, bawi i uczy. Bardzo dobra lektura do głośnego czytania. Pewna Czarownica wybiera się na przejażdżce na miotle wraz ze swoim kotem. Pewien wypadek sprawia, że poznaje nowego zwierzaka, którego przygarnia i zabiera ze sobą. To samo zdarza się kolejny i kolejny raz. W sytuacji zagrożenia przygarnięte zwierzaki udowodnią, że zależy im na nowej opiekunce i potrafią znakomicie współdziałać, żeby osiągnąć cel. Absolutnie fenomenalna książka dla całej rodziny. Polecam też krókometrażowy film animowany na podstawie tej historii.
"Zagubiona małpka"


Opowieść dla najmłodszych o małpce, która się zgubiła i chce odnaleźć swoją mamę. Przypadkowo napotkany motylek stara się jej e wszystkich sił pomóc, ale to wcale nie takie proste. Po wielu nieudanych próbach, w końcu odnajduje mamę. Przez cały czas jest zabawnie i zaskakująco. Rymowany tekst i liczne powtórzenia sprawiają, że łatwo zapada w pamięć. Dzieci "czytają wraz z nami" i mają z tego powodu wielką frajdę :)
"Gruffalo" i "Mały Gruffalo"


Czemu te książki trafiły na listy bestsellerów na całym świecie? Zabawna historia dzielnej i sprytnej myszki, która potrafi pokonać strach i stawić czoła wszelkim, nawet najbardziej okrutnym przeszkodom spodoba się każdemu. Nieczęsto zdarza się, że książka dla dzieci bawi i dorosłych - tu zdecydowanie tak jest.
Znakomity przekład Michała Rusinka, wspaniałe ilustracje, a przede wszystkim ciekawa i zaskakująca fabuła z nutką niepokoju w tle - dzieci pokochają te książki od pierwszej lektury.
Miłość do Gruffalo miała swoją kontynuację w filmach z tymże bohaterem - obie części są fenomenalne, poza znaną i lubianą fabułą mamy tu dodatkowo fantastyczną muzykę, która znakomicie buduje napięcie i świetną animację. Również polecamy!


"Ćmony i Smeśki"


Tej książki niestety nie mamy, ale mamy na liście :)

Opis wydawcy:

Daleko stąd na pewnej planecie wpada na siebie dwójka młodych kosmitów. Lecz Żaneta jest Ćmonką, Arturek zaś Smeśkiem, a wszyscy, WSZYSCY wiedzą, że Ćmony (które są czerwone i piją tylko różowe mleko) nie zadają się ze Smeśkami (które są niebieskie i piją wyłącznie czarną herbatę). Oburzona babcia Arturka i zdenerwowany dziadek Żanety rozdzielają zakochanych... ale to przecież nie może się tak skończyć!
Twórcy bestsellera „Gruffalo” powracają z opowieścią o uniwersalnym, a jednocześnie bardzo aktualnym przesłaniu! Daj się wzruszyć (i rozśmieszyć) historii tej niezwykłej miłości.
Nie mogę się doczekać kolejnych książek tego znakomitego duetu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger