9/12/2021

Dżungla - PuzzloGra, która ćwiczy pamięć i spostrzegawczość

Cóż to takiego "puzzlogra"? To gra, która łączy w sobie zalety obu form zabawy. W tej grze zadaniem graczy jest układanie płytek w taki sposób, aby zdobywać punkty za ułożone zwierzęta. To świetna pozycja i nowość wśród dziecięcych planszówek. Doskonale sprawdzi się w roli prezentu - ma wciągającą mechanikę, podoba się dzieciom i jest świetnie wydana, a jej cena jest niezwykle atrakcyjna (można ją kupić za mniej niż 50 zł).


Polska wersja gry została zilustrowana przez Marcina Minora, jeśli znacie tego ilustratora, to wiecie, że ma ogromny talent. Jego poprzednie projekty, jak "Sen" czy "Smoki" są na liście najczęściej wybieranych przez nas gier. 

Dla kogo jest ta gra?


Oznaczenie na pudełku mówi, że jest to gra dla 2-4 graczy od lat 5. My gramy w nią z całą naszą trójką - również z 4-latkiem, który szybko opanował zasady. Gra nie jest skomplikowana, ale bardzo ciekawa i wciągająca. Świetnie sprawdzi się podczas rodzinnej rozgrywki, do której można zaprosić dziadków i starsze rodzeństwo. 

Czego uczy gra?

 
Tak, jak wspomniałam, gra ćwiczy spostrzegawczość i pamięć. Jej celem jest zdobycie jak największej ilości punktów za całkowicie ułożone zwierzęta. Punkty zaznaczamy na torze punktacji, po którym poruszamy się drewnianymi pionkami o kształcie stożków. Ich kształt jest nieprzypadkowy, bo podczas gry mogą na siebie zachodzić i wspólnie przemieszczać się po torze. 
Na planszy widoczna jest dżungla nocą, na kafelkach widzimy te same sytuacje i zwierzęta, ale w dzień. 


Zasady gry


W swojej kolejce losujemy kafelek i układamy go na planszy, jeśli jest to możliwe (jeśli jest to kafelek z dolnego rzędu lub bezpośrednio pod nim znajduje się już kafelek). Jeśli nie możemy położyć na planszy wylosowanego kafelka odkładamy go zakrytego nad planszą. Każdy gracz ma możliwość zobaczenia i zapamiętania miejsca odłożenia danego kafelka - później może się przydać, bo przez całą grę możemy pobierać kafelki albo spod planszy (nowe, jeszcze nie odkrywane), albo znad jej - te, których nie mogliśmy położyć na planszy. Żeby nie było zbyt łatwo, wśród kafelków ze zwierzętami są też kafelki specjalne, które mogą dać dodatkowy ruch, sprawią, że stracimy kolejkę, cofniemy się o jedno pole czy też wskoczymy na pionek najbliższego gracza.

Ogromnie polecam wam "Dżunglę", gramy w nią z 4-, 7- i 9- latką i naprawdę dobrze się bawimy. Bardzo fajnym pomysłem było również umieszczenie z tyłu planszy nazw i ciekawostek na temat układanych zwierząt, w ten sposób nasze dzieciaki szybko nauczyły się zupełnie nowych gatunków. 1 komentarz:

  1. Taka gra to na pewno świetna zabawa. Na jesienne wieczory jak znalazł. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger