2/01/2022

5 książek dla przedszkolaków zachęcających do wspólnego czytania

 Co jakiś czas pytacie mnie o polecenie książek, które zachęcą dzieci do wspólnego czytania. Przygotowałam więc 5 propozycji dla przedszkolaków, które spełnią się w tej roli doskonale.


"O wilku, który nie zjadł nikogo" 

Książki dla dzieci przybierają coraz ciekawsze formy. Wszystko po to, żeby zaskoczyć i zainteresować dzieci. Są książki z okienkami, rozkładanki, sensoryczne, dźwiękowe, z ruchomymi elementami i inne. Wychodząc naprzeciw technice i obecnym potrzebom, od jakiegoś czasu można też spotkać książki z rozszerzoną rzeczywistością.
W tej niecodziennej książce znajdziecie 5 krótkich historyjek o przygodach wilka Lucka. Widać nawiązania do znanych baśni jak Czerwony Kapturek, Wilk i 7 koźlątek czy Trzy świnki, ale jest ono bardzo luźne. Tytułowy wilk mimo usilnych starań nie jest w stanie nikogo zjeść, wszystko przez problem ze szczęką. Udaje się do lekarza, ale i to nie pomaga. Historie są zabawne i potrafią zainteresować dzieciaki, tym bardziej, że ilustracje "ożywają", dzięki specjalnej aplikacji.  Koniecznie wypróbujcie taką formę lektury :)
"Nie lubię książek. Koniec kropka"


To książka o Michalinie, która nie lubiła książek, właściwie bez żadnego konkretnego powodu. Jej zdaniem nie ma w nich absolutnie nic ciekawego. Książki nie interesował jej do tego stopnia, że nie chciała do nich nawet zaglądać.  Zamiast tego używała ich do wielu innych rzeczy, np. robiła z nich podstawki albo zjeżdżała na nich po schodach.
Pewnego wieczora jednak wszystko się zmieniło. Gdy Michalina położyła się spać, w jej pokoju zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Książki sfrunęły z półek i przeniosły dziewczynkę do zupełnie innego świata. Podróżując do miejsc, ukrytych w poszczególnych książkach, dziewczynka przeżywała niesamowite przygody. Kiedy dziewczynka w końcu wróciła do swojego łóżka, od razu sięgnęła po pierwszą książkę, jaką znalazła. Od tej chwili sięgała po nie każdego dnia.
 "Mania klikania"


Jak wiadomo dzieci dużo uczą się przez naśladowanie, więc to, jaki przykład im dajemy, to, co widzą w domu, ma na nie ogromny wpływ. Dlatego ta książka trafiła do dzisiejszego zestawienia, bo może pomóc zmienić nasze własne nawyki :)
To krótka opowieść o zwyczajnej rodzinie, złożonej z córeczki, rodziców i babci. Pewnego dnia w ich domu  przestaje działać wi-fi. Niby nic takiego, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwy dramat :) Rodzice są przerażeni i wpadają w rozpacz, po prostu nie wyobrażają sobie dnia bez Internetu.
Dziewczynka wręcz przeciwnie - bardzo się cieszy. To dla niej okazja, żeby spędzić ciekawy, aktywny dzień z rodzicami. Proponuje wyprawę rowerową, mecz i piknik, wszyscy świetnie się bawią cały dzień. Po wycieczce cała rodzina zasiada razem przy stole, a wieczorem wspólnie czyta książki. Okazuje się, że dzień bez dostępu do Internetu to wcale nie tragedia :)


 "Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek" i "Tajemniczy pożeracz książek"


I na koniec dwie urocze książki dla najmłodszych z fenomenalnymi ilustracjami. Książki Emily McKenzie cieszą się wielką popularnością na całym świecie. Bardzo się cieszę, że ukazały się również u nas. 
Bohaterem pierwszej pozycji jest Rafcio jest króliczkiem, który kocha książki. Mógłby czytać przez cały czas. Cały pokój ma wytapetowany plakatami książkowymi i listami lektur przeczytanych i planami czytelniczymi. Problem pojawił się, gdy Rafcio przeczytał wszystkie swoje książki, a apetyt na czytanie wcale nie malał. Króliczek postanowił więc zakradać się do domów ludzi i czytać ich książki. Jednak w pewnym momencie książkowa pasja Rafcia zupełnie wymknęła się spod kontroli i króliczek zaczął kraść sąsiadom książki! Jedną z osób pozbawionych książek był Artur, który również kochał czytać. Postanowił na własną rękę znaleźć i złodzieja i odzyskać swoje skarby.
Opowieść jest bardzo zabawna i przepięknie zilustrowana.

W drugiej części nasz Rafcio ma młodszego brata, który swoim krzykiem skutecznie psuje naszemu bohaterowi przyjemność płynącą z lektury. Rafcio znalazł wyjście z tej sytuacji i postanowił czytać w bibliotece. Jednak niespodziewanie odkrywa coś przerażającego! W jego książce została wygryziona wielka dziura. Szukając śladów mola książkowego natyka się na więcej nagryzionych tytułów. Czy uda mu się odkryć, kto niszczy jego książki? 

Lektura tych książek to świetny sposób na zachęcenie dzieci do czytania. Bo czy można kraść coś, co nie jest interesujące? :)

 
2 komentarze:

  1. Kilka ciekawych pomysłów, nie znałam tych książek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podobają mi się wszystkie propozycje. Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger