8/28/2022

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów 2022 - Dlaczego komiksy są super?

Dziś Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Data nie jest przypadkowa, bo to właśnie dziś wypada rocznica urodzin znanego amerykańskiego rysownika Jacka Kirby'ego (1917-1994), autora Hulka czy Fantastycznej Czwórki. 
Dzisiejsze święto to doskonała okazja, żeby podzielić się z wami naszymi komiksowymi poleceniami i zastanowić się nad tym, dlaczego warto sięgać po komiksy.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KOMIKSY?


- są krótkie - dlatego zawsze łatwo znaleźć na nie czas, do tego są niewielkie i poręczne, więc mogą nam towarzyszyć praktycznie wszędzie. 


- to książki dla wszystkich - napisane współczesnym i zrozumiałym językiem, a do tego świetnie zilustrowane, dzięki czemu podobają się zarówno zapalonym czytelnikom, jak i tym, którzy na co dzień stronią od książek.


relaksują - to prawie, jak animowany film w starym kinie, mamy fabułę i obraz, często też w połączeniu ze świetnym humorem.


- komiks gra obrazem - to prawdziwy raj dla wzrokowców, można śledzić każdy krok bohaterów i analizować szczegóły na obrazkach. 


brak długich opisów, niemal wyłącznie dialogi - długie opisy to zmora tych, którzy szybko się nudzą, na początku przygody czytelniczej bardzo często tak bywa. To bardzo ciekawa alternatywa dla często przestarzałych lektur szkolnych.


łatwo się na nich skupić, zapamiętać szczegóły - z pewnością jeśli ujrzymy coś na obrazku, łatwiej zapadnie nam to w pamięć. Atrakcyjna, komiksowa forma jest więc znakomitym sposobem do przedstawieniu dziecku treści, które normalnie mogłyby je nudzić.

- zachęcają do kreatywności - samodzielnego tworzenia historyjek komiksowych.


- to świetna zabawa, do której tak naprawdę nie potrzeba niczego, poza własną wyobraźnią.


- zachęcają do czytania - komiks czyta się szybko i samodzielne przeczytanie go daje dziecku ogromną satysfakcję, zachęcając do czytania kolejnych i doskonalenia umiejętności czytania.

Nawet mając do dyspozycji jedną godzinę, lepiej spożytkować ją sięgając po komiks niż gapiąc się w ekran smartfona. Mało komu taka forma literatury się nie spodoba :)

Zobaczcie, jakie ciekawe komiksy niedawno przeczytaliśmy:


Seria / Cykl: Giganci


Nowa francuska serii dla młodszych i starszych czytelników. Jej bohaterami są dzieci pochodzące z czterech zakątków świata, które wykazują ponadnaturalne zdolności. Przyciąga je pewna nieznana siła, dzięki której odkrywają olbrzymie istoty i pomagają im się przebudzić.  Autorem scenariusza jest Lylian, a rysunków Paul Drouin.
Komiks wciąga od pierwszych stron. Fabuła jest bardzo ciekawa i uniwersalna - przyjaźń, dobro i walka dobra ze złem. Tematy znane, ale w tej serii ukazują się nam w odświeżonej formie.

Seria / Cykl: Sixtine (Frédéric Maupomé)


Sixtine jest nastoletnią dziewczyną, która nie lubi chodzić do szkoły, nie znosi odrabiać lekcji, szczególnie tych z matematyki. Z pozoru zwyczajna nastolatka ma na swoim koncie wiele trudnych przeżyć.  Jej ojciec zmarł, gdy była małym dzieckiem, rodzina tonie w długach i regularnie odwiedza ich komornik. Do tego przez przypadek dziewczyna wkręca się w aferę... Sixtine zbliża się powoli do tajemnicy swojej rodziny ze strony ojca… 

Seria / Cykl: Najwybitniejsi Naukowcy (Jordi Bayarri)


W tej serii prezentowane są postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Twórcą serii „Najwybitniejsi Naukowcy” jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri.
My mamy 2 części tej świetnej serii - pierwsza z nich jest o angielskiej matematyczce Adzie Lovelace. Adę wychowywała matka, która skierowała jej zainteresowania ku matematyce i logice. Dziewczyna poznała Charlesa Babbage`a, twórcę maszyny analitycznej, zwanej często pierwszym komputerem, a następnie przetłumaczyła z włoskiego artykuł o wynalazku Babbage`a i dodała do niego komentarz z algorytmem do wykonania na maszynie analitycznej. Od tej pory uznaje się ją za pierwsza programistkę.
Bohaterem drugiej książki jest Galileusz, astronom i uparty badacz, którego obserwacje potwierdziły to o czym ponad 100 lat wcześniej pisał Mikołaj Kopernik – że Ziemia krąży wokół Słońca. W albumie znajdują się również krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka oraz kalendarium odkryć Galileusza.


Powieść graficzna: DC Liga Super-Pets: Wielka psota


Akcja komiksu „DC Liga Super-Pets: Wielka Psota” rozpoczyna się po wydarzeniach przedstawionych w filmie „DC Liga Super-Pets”.
Członkowie Ligi Super-Pets lubią spędzać czas w towarzystwie ludzi, ale niestety ci ich nie rozumieją. Pewnego dnia do Metropolis trafia Mister Mxyzptlk (magiczny chochlik z piątego wymiaru) i Liga Sprawiedliwości wpada w jego pułapkę. Na ratunek oczywiście rusza Liga Super-Pets! Zwierzaki muszą znaleźć sposób na pokrzyżowanie planów złośliwego chochlika i ocalić miasto.


 
Seria / Cykl: Diabełki (Dutto)


Diabełki: to jedna z najpopularniejszych we Francji serii humorystycznych dla dzieci wydawana od 2004 roku.  Opisuje wygłupy tytułowych Diabełków, czyli rodzeństwa Niny i Tomka, które ma same zwariowane pomysły. Rodzice ledwie z nimi wytrzymują, dzieciaki albo trzymają wspólny front przeciwko mamie i tacie albo robią sobie nawzajem kawały.
Seria / Cykl: Prawdziwe Przyjaciółki (Shannon Hale, LeUyen Pham)

Komiksowa opowieść o przyjaźni i bestseller New York Times.
Szkolne dzieje szóstoklasistki Sary, której przyjaciółka, Aśka jest najpopularniejszą dziewczyną w szkole i przewodzi dziewczynom znanym powszechnie jako „Grupa”. Sara nie pojmuje, dlaczego wśród jej rówieśniczek panują określone zasady, dlaczego te, a nie inne seriale w TV trzeba znać, jakich piosenek należy teraz słuchać, z kim rozmawiać, a kogo lepiej unikać. 
Bardzo ciekawa książka o cenie, jaką płaci się za bycie popularnym, o pierwszych rozczarowaniach i znajdowaniu swojej własnej ścieżki życiowej.

Seria / Cykl: Nowa przyjaciółka (Kristen Gudsnuk)


Dannielle jest w siódmej klasie, po zmianie szkoły. Jej dotychczasowe przyjaciółki trafiły do innych klas, gdzie tworzą już nowe paczki. W tej sytuacji dziewczynka czuje się osamotniona i zagubiona. Pomóc jej może znalezienie nowej najlepszej przyjaciółki, co wcale nie jest takie proste.Pewnego dnia Danny dostaje w spadku po swojej ekscentrycznej cioci-babci magiczny notes, wszystko, co w nim naszkicuje, natychmiast ożywa. Danny rysuje więc Madison – wymarzoną, najwspanialszą, idealną, najlepszą przyjaciółkę na świecie. Czy to sprawi, że problemy Dannielle się skończą?
Seria / Cykl: Sunny (Jennifer L. Holm, Matthew Holm)


Sunny Lewin zostaje wysłana na lato do dziadka, na Florydę. Początkowo sięcieszy, z uwagi na Disney World, jednakże miejsce, do któego trafia nie przypomina wesołego miasteczka. Wogół mieszkają głównie starsi ludzie. Na szczęście dziewczynka poznaje Buzza, chłopca uwielbiającego komiksy i wraz z nim zaczyna przeżywać różne przygody. Ale najważniejszym pytaniem będzie odkrycie,  dlaczego Sunny w ogóle przyjechała na Florydę...
Seria / Cykl: Fibi i Jednorożec (Dana Simpson)


Humorystyczna opowieść o dorastaniu dziewczynki Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożec Marigold. Obie bohaterki zastanawiają się, jak przebrać się na Halloween. Wezmą też udział w ciekawej imprezie podczas wieczoru duchów i przeżyją wspólnie masę ciekawych przygód. 
Dana Simpson otrzymała a serię o Fibi dwie ważne amerykańskie nagrody za twórczość dla dzieci. Jest także autorką cykli przeznaczonych przede wszystkim dla dorosłych czytelników: „Ozzy and Millie”, „I Drew This” i „Raine Dog”.


Seria / Cykl: Sisters (Christophe Cazenove, William Maury)


Zabawna seria o przygodach dwóch sióstr: nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej Marine, pełna gagów i niespodziewanych sytuacji. Nie ma tu jednej głównej fabuły, lecz zbiór plansz pełnych zabawnych sytuacji. 
Marine powoli dorasta i staje się coraz sprytniejsza. Jej pomysły zadziwiają i bardzo irytują Wendy, zwłaszcza szalona zabawa w „uda się czy się nie uda”.
Autorami cyklu są scenarzysta Christophe Cazenove (współtwórca niemal czterdziestu serii humorystycznych dla dzieci i dorosłych) oraz rysownik William Maury.

Seria / Cykl: Smerfy (Yvan Delporte, Peyo)


Seria o Smerfach ma na pewno stałe grono zwolenników. To szósty album przygód tych niezwykłych istot, które zostały pokochane przez dzieci na całym świecie. Zawiera dwie opowieści: „Kosmosmerf” oraz „Smerfozmieniacz pogody”. W pierwszej mamy marzenie o poznaniu innych planet i budowę pojazdu kosmicznego. W drugiej Pracuś postanawia uprzyjemnić życie Smerfom dzięki urządzeniu, które kontroluje pogodę. 
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik działający pod pseudonimem Peyo.


Seria / Cykl: Klasyczne Baśnie Disneya (Tom Anderson, Walt Disney)


W kolekcji klasycznych baśni Disneya znalazły się już takie tytuły, jak „Król Lew”, „Mulan” czy „Zakochany kundel”. Ta część to komiksowa adaptacja kinowej wersji „Małej Syrenki”. Syrenka Arielka wbrew zakazowi ojca postanawia poznać świat ludzi. Podczas jednej z wypraw zakochuje się w przystojnym księciu. Aby stać się człowiekiem zawiera pakt z przebiegłą wiedźmą. To wzruszający komiks o odwadze, poświęceniu i miłości, która wszystko zwycięża.
Seria / Cykl: Kumpelki (Christophe Cazenove, Philippe Fenech)To humorystyczna seria dla nastolatek o perypetiach Jessiki i jej kumpelek. Dziewczyny razem chodzą na zakupy, do kina i na imprezy, a także radzą sobie z codziennymi kłopotami i chłopakami. 
Scenarzystą „Kumpelek” jest Christophe Cazenove, znany jako autor serii „Sisters”, „Kasia i jej kot” i „Mali bogowie”. Za rysunki odpowiada Philippe Fenech.

Seria / Cykl: Pan Borsuk i Pani Lisica (Brigitte Luciani, Eve Tharlet)

Mój pierwszy komiks 5+


Znakomity komiks dla najmłodszych czytelników. Pod postacią zwierząt kryją się ludzkie charaktery. Przeżywamy ich zabawne perypetie i codzienne wyzwania. To przepiękna lekcja tolerancji i empatii.
Borsuki gromadzą zapasy na zimę, robią się senne i poszukują spokoju. Borek marzy o ciepłym łóżku w przytulnej norce, a Róża woli hasać w śniegu. Czy tak różne potrzeby da się ze sobą pogodzić?
 

Seria / Cykl: Opowieści z Bukowego Lasu (Loïc Jouannigot)Pamiętacie Rodzinę Rabatków? To komiksowa wersja opowiadań o sympatycznych króliczkach.
Rodzina słucha opowieści Narcyza o skarbie zakopanym przez bezlitosnego pirata Krasnorosta. Następnego dnia króliczątka postanawiają wybierają się nad rzekę, gdzie legendy jest ukryty skarb. W piasku odnajdują butelkę z tajemniczą mapą. Króliczki postanawiają ruszyć na poszukiwanie cennego skarbu piratów. Warto przekonać się, co z tego wyniknie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger