To miejsce jest absolutnie fascynujące i ogromnie polecam wam odwiedzić je z dziećmi. To wspaniała zabawa i nauka o zjawiskach, jakie nas otaczają i z których często nie zdajemy sobie sprawy.
Muzeum Krakil znajduje się w historycznym dworku i jest wypełnione przykuwającymi wzrok iluzjami, wspaniałą atmosferą i naprawdę pomocną obsługą.
To miejsce, które z pewnością nie jeden raz Was zaskoczy.
To co widzicie na zdjęciu to zabawka optyczna - praksynoskop, która jest uważana za prekursora kina.
Został wynaleziony w późnym XIX wieku przez Charles-Émile Reynaud. W środkowej części urządzenia zamontowane są lustra, a po bokach seria ilustracji. Obracając je i patrząc w lustra, możesz zobaczyć szybką sekwencję obrazów wywołujących wrażenie ruchu :)
Muzeum Iluzji to miejsce, w którym iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką. Fizyka i optyka pojawia się razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami.
Mamy tu więc wartość edukacyjną, ale i okazję do interaktywnej rozrywki – rysowanie światłem, tworzenie cieni czy uwiecznienia siebie w świecie do góry nogami.
Muzeum mieści się w zabytkowym dworku należącym niegdyś do rodziny Potockich, dzięki czemu mamy okazję poznawać polską historię i styl życia w połączeniu z wystawą iluzji współczesnych. W budynku znajduje się wiele oryginalnych elementów dekoracyjnych oraz oryginalne kominki z XIX wieku.
Obsługa muzeum chętnie pomaga i odpowiada na pytania zwiedzających, więc jeśli nie wiesz, jak działa ten lub inny wynalazek - po prostu zapytaj. Przy okazji możesz posłuchać niesamowitych opowieści o sztuce i historii.
Większość eksponatów ma dołączone instrukcje dostępne w czterech językach (PL, ANG, FR, UA). Jeśli potrzebujecie pomocy w zrobieniu zdjęcia - to również pomocą służą przyjaźni przewodnicy.
W muzeum zebrane są różnego typu iluzje. Są tak niesamowite, że zdziwienie i zachwyt towarzyszyły nam niemal przy każdym stanowisku.
Iluzje fizyczne
W pomieszczeniu ze złudzeniami fizycznymi może okazać się, że przestaniecie wierzyć własnym oczom i umysłowi, niekiedy też będziecie sprawdzać dwukrotnie dane zjawisko. Eksponaty stosują grę światłem czy lustrami, inne są ilustracjami, ale wszystkie wykorzystują techniki, które sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe i płatają figle Waszemu umysłowi.
Iluzje historyczne
Iluzje wzbudzały ciekawość od zawsze. Częścią ekspozycji muzeum są kopie rzemiosł powstałych w starożytności. Jedna z nich przykładowo wywodzi się z dynastii Han, która rządziła Chinami od 206 r. p. n. e. do 220 r. n. e. i powstała, aby drażnić umysł cesarza.
Ta iluzja opiera się na wzajemnym oddziaływaniu światła i cienia. Światło, które pada na twarze tworzy trójwymiarowy efekt na wypukłej twarzy. Patrząc na nie pod różnymi kątami, zauważamy, że podążają za nami. Technika ta jest szeroko stosowana w teatrze, kinie i fotografii.
Iluzje specjalne
W muzeum znajdują się też iluzje specjalne, które łączą różne rodzaje elementów pochodzących z iluzji, aby stworzyć jeden większy, stwarzają one niesamowite możliwości fotograficzne.
Specjalne iluzje powstały dzięki połączeniu fizyki, światła i cienia, dzięki czemu mogą płatać figle wszystkim zmysłom. Przykładowo iluzja RGB (czerwony, zielony, niebieski), oparta na modelu kolorów o tej samej nazwie, wykorzystuje światło w tych trzech odcieniach, w celu uzyskania wielu różnych kolorów. Ten model jest używany na przykład w telewizorach.
Iluzje optyczne
Iluzje optyczne wykorzystują niedoskonałości lub specyfikę układu wzrokowego, aby stworzyć obraz inny niż w rzeczywistości. Gdy informacja dociera do nas oczami, mózg musi ją uporządkować i nadać jej znaczenie. Złudzenie optyczne to błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia.
W muzeum możecie robić zdjęcia i filmy, a zapewniam, że warto, bo takich ujęć nie zrobicie nigdzie indziej :)
Podczas wizyty w muzeum znajdziecie kilka miejsc, w których można zrobić zabawne i niezwykle kreatywne zdjęcia. Jednym z nich z pewnością jest odwrócony pokój. Wszystkie przedmioty w tym pokoju są ułożone w taki sposób, że po zrobieniu zdjęcia i obróceniu go o 90 stopni, będzie wyglądało, jakbyś stał do góry nogami :)
To naprawdę niezwykłe miejsce i bardzo wam polecam odwiedzenie go całą rodziną.
Muzeum znajduje się przy ulicy Straszewskiego 15 w Krakowie
Jest otwarte 7 dni w tygodniu:
Pon - Pt 10:00 - 19:00, Sb - Nd 10:00 - 20:00
Strona obiektu: MUZEUM ILUZJI KRAKIL
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz