11/09/2022

6 znakomitych serii książek dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych

Kilka dni temu odwiedziłam klasę mojej 8-latki, żeby przeprowadzić w niej warsztaty czytelnicze. Spotkanie było przemiłe i myślę, że udało mi się choć trochę zachęcić dzieci do czytania. Bardzo mi w tym pomogły książki, jakie ze sobą zabrałam, bo to naprawdę fantastyczne pozycje. Dwie z nich znajdziecie w tym wpisie, ale tak naprawdę, każda z tych serii jest świetna. Które serie pokazywałam 2. klasie? Zdradzę wam za chwilę :)


Seria: "Tata Oli" Thomas Brunstrøm


Historyjki o tacie Oli, który ma szalone pomysły i potrafi rozbawić do łez. To seria dla tych, którzy lubią lektury z przymrużeniem oka i mają dystans do siebie.


Mała ściąga z poszczególnych części:

Tom I – Tata Oli już nie chce być dorosły
Tom II – Zwariowane wakacje taty Oli
Tom III – Z tatą Oli na biwaku
Tom IV – Gwiazdka z tatą Oli
Tom V – Tata Oli jest chory
Tom VI – Obciachowe pomysły taty Oli
Tom VII – Kiedy tata Oli był mały
Tom VIII – Tata Oli przeklina
Tom IX – Tata Oli nie umie przegrywać
Tom X – Tata Oli zostaje jutuberem

7 początkowych serii pokazywałam w tym wpisie -> TATA OLI

"Tata Oli przeklina" 


Bilety na ciekawe atrakcje nie należą do najtańszych i nie zawsze można sobie na nie pozwolić. No chyba, że ktoś wpadnie na pomysł zebrania ich w niecodzienny sposób. Zainspirowana historią Stefka postanawia zastosować podobną zasadę w swoim domu i pobierać opłaty za brzydkie słowa. Czy dzięki temu pomysłowi uda jej się odłożyć pieniądze  na ciekawe rozrywki?
 

"Tata Oli nie umie przegrywać"


Tata Oli lubi rywalizować, zwłaszcza w dyscyplinach, w których ma znaczną przewagę nad innymi. A gdy już uda mu się wygrać, to uwielbia się tym przechwalać, wywołując u Oli irytację. Dziewczynka postanawia dać mu nauczkę i wybiera grę, której tata nie znosi. Czy tata będzie potrafił choć raz przyznać się do porażki?
"Tata Oli zostaje jutuberem"


Tata Oli odkrywa social media i postanawia zostać jutuberem. W tym celu wkręca rodzinę w różne śmieszne sytuacje i wszystko nagrywa telefonem. Jak pewnie sobie wyobrażacie, jest to bardzo irytujące. Powoli wszyscy mają dość nowej pasji taty, a obserwatorów na YouTube wcale nie przybywa. Co takiego jest tajemnicą sukcesu tych, którzy robią to zawodowo?
Seria: "Ella" Timo ParvelaKolejna znakomita seria dla dzieci klas początkowych. Jej bohaterką jest Ella, jej klasa i nauczyciel. Szkołę, nauczycieli, kolegów poznajemy właśnie z perspektywy Elli. Humor przemówi do każdego, bez względu na wiek - rozbawi dzieci, rodziców i nauczycieli. Książki czyta się szybko i trudno się od nich oderwać. Czytane na głos jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności. Uwaga przed czytaniem w miejscach publicznych, bo grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.

Do tej pory ukazały się 3 części: 

"Ella i szantażysta"
"Ella w teatrze"
"Ella na wycieczce klasowej"

Moim zdaniem książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych, żeby zachęcić dzieci do czytania. 

"Ella w teatrze"


Nauczyciel zabiera klasę do teatru. Na miejscu oczywiście wszystko wymyka się spod kontroli i spektakl kończy się fiaskiem, mimo tego nauczyciel postanawia, że jego klasa wystawi jasełka. Jak wyjdą? Przekonajcie się sami.

"Ella na wycieczce klasowej"


Klasa Elli jedzie na wycieczkę, nic jednak znowu nie przebiega ona zgodnie z planem. Nauczyciel zostawia na parkingu torbę z pieniędzmi, więc nie może zapłacić za bilety do muzeum. Potem jest coraz gorzej...

Seria: "Mati" Anti Saar


Seria książek o Matim estońskiego pisarza, Anti’ego Saara to literatura, której nie da się czytać bez uśmiechu na ustach. Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu tak dobra seria jest stosunkowo mało popularna.
Mati to siedmioletni chłopiec mieszkający w Estonii wraz z rodzicami i młodszą siostrzyczką. Seria opowiada o jego codziennych przygodach - próbie zdobycia ostatniego kawałka ciasta, robieniu zakupów bez taty, zjadaniu śliwki z drzewa rosnącego za płotem nie kradnąc jej oraz wykonywaniu salta tak, by nie dać się wyśmiać koleżance.
Towarzyszenie Matiemu w jego perypetiach jest dla młodego czytelnika wskazówką, jak wybrnąć z podobnych, trudnych sytuacji, a dorosłym przypomina o tym, że jest bycie dzieckiem bywa naprawdę skomplikowane.
Anti Saar, estoński pisarz jest również rodzicem trójki maluchów, przedstawia dziecięce problemy z wrażliwością i humorem jednocześnie. Opowieści są niedługie i świetnie sprawdzą się jako bajka na dobranoc.
 

Seria: "Albert Albertsson" Gunilla Bergström


Książki o Albercie Albertsonie to zdecydowanie jedna z najlepszych serii książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zresztą mnie również ich lektura sprawia ogromną frajdę.
Wszystko jest tu na dobrym poziomie - język, poczucie humoru, przekaz i ilustracje. To książki, do których dzieci wracają wiele razy.
Albert to kilkulatek mieszkający w Szwecji z tatą i kotem Puzzlem. Przygody Alberta rozgrywają się na przestrzeni kilku lat, dlatego też mogą towarzyszyć przedszkolakom w różnym wieku. Albert to bohater, który rośnie wraz z dzieckiem. Książki o Albercie są tłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedają się w milionach egzemplarzy. W Szwecji seria ta liczy ponad trzydzieści tytułów. 

16 tytułów najdziecie w tym wpisie -> ALBERT ALBERTSSON SERIA

Niedawno ukazały się dwa nowe tytuły - Albert mówi nie i Albert w kosmosie - tej ostatniej jeszcze nie mamy, ale na pewno dołączy do naszej kolekcji.

"Albert mówi nie"


To znakomita książka i momentami mam wrażenie, że nawet bardziej dla rodzica, który dzięki niej może lepiej zrozumieć swoje dziecko. Z jednej strony jest tu mowa o asertywności, a z drugiej o trzymaniu się zasad i wzajemnym szacunku.
Albert świetnie bawi się ze swoim kotem Puzlem i wcale nie ma ochoty przerywać swojej aktywności. Ale to właśnie teraz Tata Alberta zrobił obiad i prosi syna, żeby wspólnie usiedli do stołu. Właśnie w tym momencie pada tytułowe "nie". Bo Albertowi wcale nie chce się jeść, a tata jest głodny i napracował się podczas gotowania. Co można na to poradzić? Jak zwykle książka pokazuje ciekawą perspektywę i choć być może nie każdemu rodzicowi przypadnie do gustu, to zdecydowanie warto ją poznać.

Seria: "O Wilku" Orianne Lallemand


Seria o Wilku zdążyła już pozyskać spore grono wielbicieli. Z Wilkiem nie ma mowy o nudzie. Jego zwariowane pomysły są tak nieprzewidywalne, że nie sposób nie śmiać się od ucha do ucha podczas czytania tych książek. I nawet jeśli jest trochę szalony, to w głębi serca to poczciwy i sympatyczny Wilczek :) 
Seria uczy dzieci odpowiednich wzorców zachowania, ale bez patosu, moralizatorstwa i wygrażania palcem.

Do tej pory ukazało się aż 15 tytułów tej serii.

"O wilku, który się przechwalał" 


Wilk chce zdobyć nagrodę „Wielkiego Złego Wilka”. W tym celu zamierza być we wszystkim „naj”. Również w kategorii najbardziej złego ze wszystkich wilków. Bierze więc udział w różnych konkurencjach, ale wcale nie zamierza grać fair. Przyjaciele, którzy również brali udział w konkursie, odchodzą urażeni. W pewnej chwili Zły Wilk wpada do głębokiego dołu, gdzie ma okazję przemyśleć swoje zachowanie. Czy warto być złym? Czy poniżanie i obrażanie innych to właściwa droga? Czy może jednak lepiej być tak jak do tej pory - lubianym i miłym wilkiem?
Seria: "Mali Wielcy" Maria Isabel Sanchez Vegara


Seria opowiada o znanych osobach i ich zasługach, ale tak, że rozumie to i zapamiętuje przedszkolak, nawet ten najmłodszy.
Opowieści są niezwykle bogato zilustrowane i opowiadają o poszczególnych osobach od ich wczesnego dzieciństwa. Historie są napisane bardzo przystępnie i zrozumiale. Jeśli po drodze pojawi się jakieś nieznane dziecku zagadnienie, to czytający może to z łatwością wyjaśnić. Towarzyszące tekstowi piękne ilustracje bardzo pomagają w rozumieniu i zapamiętaniu czytanych historii. Każda książka została zilustrowana przez innego autora, to również bardzo ciekawy zabieg, bo podczas lektury możemy porozmawiać z naszą pociechą o różnych stylach w grafice i ilustracji. Na ostatniej stronie każdej z książek jest notka biograficzna i miniaturki realnych zdjęć, to bardzo ciekawy pomysł, żeby jeszcze lepiej uzmysłowić kilkulatkowi, że bohater książki to postać realna.

Do tej pory w serii ukazało się 17 tytułów.

Ostatnio do naszej kolekcji dołączyły 3 nowe tytuły: 

"Królowa Elżbieta", "Hans Christian Andersen" i "Matka Teresa".

I obiecana odpowiedź na pytanie, jakie serie pokazałam 8-latkom :) Tym razem zabrałam ze sobą Tatę Oli i Ellę :)

1 komentarz:

  1. Wydaje mi się, że mamy całkiem sporą biblioteczkę, ale z tych książek tutaj nie znam niczego :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger