2/09/2023

Jak zachęcić dziecko do czytania? Ciekawe książki dla 7-latka.

O korzyściach płynących z czytania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, kształtuje wrażliwość, rozwija inteligencję i pomaga w nauce. Ale jakie książki dla 7-latka zaciekawią go na tyle, że spróbuje czytać powieści samodzielnie?
Dzieci są różne, mają różne zainteresowania, dlatego nie ma książek, które każdemu przypadną do gustu. aby książki podobały się im wszystkim w takim samym stopniu.
Przede wszystkim pamiętajmy, że pierwsze książki do samodzielnego czytania nie mogą być nudne! Jeżeli czytana historia nie wciągnie młodego czytelnika, nie będzie miało żadnej motywacji, aby ją skończyć. Najlepiej sprawdzają się tutaj książki przygodowe lub detektywistyczne z dziecięcymi bohaterami i duuuża dawka dobrego humoru.


A oto kilka pomysłów, które pomogą zachęcić dziecko do czytania:

  • Często czytaj dziecku na głos: czytanie dziecku na głos pomaga mu zrozumieć, jak wciągająca i interesująca może być książka. 
  • Pochwal się własną kolekcją książek: pokazanie dziecku swojej kolekcji książek i opowiadanie o tym, co ciekawego w nich znalazłeś, może pomóc wzbudzić w nim zainteresowanie czytaniem.
  • Wybierz odpowiednie książki: ważne jest, aby wybrać książki, które będą odpowiednie dla wieku dziecka i odpowiadające jego zainteresowaniom. Dziecko bardziej chętnie będzie czytać książki, które dotyczą tematów, które go interesują.
  • Stwórz przytulne miejsce do czytania- takie, gdzie dziecko będzie mogło usiąść wygodnie i zanurzyć się w książce. Może to być cichy kącik w pokoju, leżak w ogrodzie czy po prostu kącik na kanapie.
  • Zorganizuj czytelnicze wyzwania: zachęć dziecko do czytania poprzez zorganizowanie wyzwania czytelniczego. Na przykład, może to być konkurs na przeczytanie określonej liczby książek w miesiącu lub wakacje, a na koniec nagroda.
  • Wymieniaj się książkami: zachęć dziecko do wymieniania się książkami z przyjaciółmi lub rodzeństwem. To może pomóc w odkrywaniu nowych autorów i gatunków.
  • Pozwól dziecku samemu wybierać książki, które chce przeczytać. To pomoże mu poczuć się bardziej niezależnie i zainteresowanie czytaniem może stać się bardziej naturalne i przyjemne.


"Mali wredni Wikingowie" Francesca SimonTo seria książek, która opowiada o przygodach grupy małych wikingów. Każda książka składa się z kilku krótkich opowiadań, które prezentują różne wyzwania, jakie muszą przejść bohaterowie. Bohaterowie są przedstawieni w zabawny sposób i trudno ich nie polubić, nawet pomimo ich "wredności". Flejka nie lubi się kąpać ani czesać, Goldi potrafi tropić trolle i ogry, Zakręcone Gacie uwielbia najazdy, ale jednocześnie się ich boi, a rodzeństwo Fanga i Trach uważani są za najgorszych Wikingów w wiosce, z czego ich rodzice są bardzo dumni. Książki są pełne humoru i dowcipnych dialogów, co z pewnością spodoba się młodym czytelnikom."Strachociny. Widmowi motocykliści"Głównym bohaterem jest Damian Nowacki, który uwielbia motocykle i podobnie jak jego tata, a wcześniej dziadek, spędza masę czasu w warsztacie. Tata przekazał mu wiele na temat pojazdów, co więcej, chłopiec ma już za sobą pierwsze jazdy na motocyklu. Niestety nie może jeszcze jeździć po ulicy. W międzyczasie okazuje się, że o Strachocinach krążą tajemnicze legendy, a chłopca nękają przedziwne zjawy. Rozdziały są krótkie i dynamiczne, co z pewnością zachęci młodego czytelnika do przewracania kolejnych stron.Seria książek "Superbohater Antyku", Stella TaraksonŚwietna lektura dla dzieci samodzielnie czytających, od 7-12 lat. Prawdziwa gratka dla miłośników mitologii, bo postacie z mitów greckich pojawiają się tu w niecodziennej dla siebie sytuacji, mianowicie zderzają się z rzeczywistością.
Wyobraźcie sobie, co może się wydarzyć, kiedy mitycznego boga lub boginię spotkalibyśmy dziś. Jacy byliby naprawdę i jak odnaleźliby się w naszym świecie? A może by tak odwiedzić czasy antyczne i zobaczyć, jak my byśmy w nich funkcjonowali? Przezabawne sytuacje, dużo ciekawej akcji i przygód głównego bohatera - Tima oraz jego niecodziennych przyjaciół."Superbohater Antyku. Dzika uczta Kirke"
"Superbohater Antyku. Pod żaglami Jazona!"
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger