1/22/2023

Czy termy są zdrowe? Kto powinien korzystać z kąpieli termalnych?

 Termy, czyli baseny termalne są w Polsce bardzo popularne. Dlaczego tak bardzo lubimy jeździć na termy? Co jest w nich takiego wyjątkowego? Co warto wiedzieć o basenach termalnych? Przekonajcie się sami.Wody termalne to wody podziemne, których temperatura jest wyższa niż 20 stopni Celsjusza w miejscu ujęcia. Wody te często zawierają wartościowe minerały, a ich skład różni się w zależności od rodzaju źródła wydobycia. Działanie prozdrowotne mineralnej wody termalnej jest możliwe właśnie dzięki zawartości mikro- i makroelementów oraz związków chemicznych, którymi jest nasycona.

Najlepszym rodzajem wód termalnych jest mineralna woda lecznicza. Działanie prozdrowotne mineralnej wody termalnej jest możliwe dzięki zawartości mikro- i makroelementów oraz związków chemicznych, którymi są nasycone wody mineralne.

Działanie wód termalnych opiera się w dużej mierze na wysokiej temperaturze. Rozgrzanie tkanek w ciepłej wodzie (zwłaszcza w przedziale 38−40 st. C) powoduje:

- rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie tkanek;

- lepszą elastyczność mięśni;

- obniżenie ciśnienia;

- usprawnienie działalności wielu organów.Skład i właściwości wód termalnych:Wody w basenach termalnych mają właściwości zdrowotne i działają niejako na dwóch płaszczyznach – leczą i działają profilaktycznie. Są one wykorzystywane do łagodzenia objawów różnych schorzeń, dzięki zawartości różnorodnych substancji biochemicznych.

Kąpiele w wodach termalnych wspomagają leczenie chorób skóry, układu krążenia, dróg oddechowych, stawów oraz pomogą powrócić do sprawności po różnych urazach. Jest to to również idealny sposób na zapobieganie chorobom oraz relaks.

 • Wysoka obecność wapnia sprawia, że tutejsze kąpiele działają na nas rozkurczowo i rozluźniająco redukując stres i napięcie nerwowe, likwidując bezsenność.

 • Obecność siarki poprawia kondycję skóry oraz przyspiesza jej regenerację co jest szczególnie pomocne u osób cierpiących na problemy dermatologiczne. Woda termalna działa znakomicie na cerę alergiczną, wrażliwą oraz atopową (nasz synek z AZS po kąpieli w wodach termalnych ma znacznie lepszą kondycję skóry).

 • Kąpiele sprzyjają również osobom z chorobami stawów, łagodzą bóle kości oraz przyczyniają się do zmniejszenia obrzęków. Ciepłe kąpiele złagodzą również dolegliwości spowodowane przez bóle kręgosłupa.

 • Wysoka temperatura wód termalnych korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną oraz reguluje przemiany materii. Co więcej, kąpiele można stosować jako element wspomagający kurację odchudzającą.

 • Stosowanie wód termalnych jest wskazane również przy następujących chorobach: cukrzyca, miażdżyca, dna moczanowa oraz zaburzenia tętniczego krążenia obwodowego.

 • Wody termalne wykazują działanie antyoksydacyjne, więc zapobiegają atakom wolnych rodników, które mają działanie rakotwórcze i przyśpieszają starzenie się organizmu.

 • Kąpiele w basenach termalnych poprawiają samopoczucie i dodają energii, dlatego cieszą się popularnością również jako forma rekreacji.Dodatkowe atrakcje – masaże, inhalacje


Zdrowotne właściwości wód w połączeniu z hydromasażem dają uczucie relaksu i rozluźnienia. Przyspiesza regenerację po chorobach oraz wysiłku fizycznym. Korzystnie wpływa na układ ruchu, obniżając ból oraz zwiększając zakres pracy mięśni. Hydromasaż zwany też “biczami wodnymi” polega na oddziaływaniu silnymi strumieniami wody termalnej na ciało.

- Niweluje stres, obniża ciśnienie, wygładza i ujędrnia skórę.

- Wprawia ciało i umysł w stan głębokiego relaksu, zmniejsza ból i zmęczenie.

- Stymuluje układ krwionośny pobudzając mięśnie do pracy, obniża ich napięcie redukując stres.

Woda termalna może też służyć do inhalacji, wówczas powinna zawierać odpowiednie stężenie jodków, chlorku wapniowego i sodowego, a także wodorowęglanu sodowego (w Termach Szaflary znajduje się „Inhalatorium” tuż przy basenach, z którego można korzystać bez jakichkolwiek dopłat).Kiedy nie powinno się korzystać z wód termalnych?


Z term nie powinny korzystać osoby cierpiące na znaczną niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu serca. W przypadku chorób serca i przebytych zawałów należy zasięgnąć porady lekarza. Przeciwwskazania dotyczą też osób z przewlekłym stanem zapalnym wątroby i trzustki, nawrotowym zapaleniem żył. Jeśli masz wątpliwości, czy powinieneś korzystać z kąpieli termalnych, zawsze zapytaj lekarza.Niedawno odwiedziliśmy całą rodziną Termy Szaflary. Jesteśmy tu przynajmniej raz w roku – tym razem tu spędzaliśmy Dzień Babci (polecam takie wyjazdowe prezenty dla dziadków, bo poza świetną rozrywką pomagamy im zadbać o zdrowie).

Ośrodek ten znajduje się 17 km od Zakopanego. Tutejsza woda ma ok. 30-38 st. C. W jej składzie wchodzi potas, sód, magnez, wapń, żelazo oraz siarka. Na stronie obiektu możemy przeczytać, że jest to woda o najlepszej mineralizacji wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych w całym Podhalu. H20 z odwiertu IG1 eksploatowanego przez PEC Geotermię Podhalańską S. A. bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu nerwic i wspomaga odchudzanie.


WODA W TERMACH SZAFLARY:


 • zwalcza bezsenność
 • wspomaga układ krążenia
 • zwalcza osłabienie i bóle głowy
 • obniża stres
 • poprawia samopoczucie,
 • stabilizuje system nerwowy
 • przywraca wewnętrzny spokój i równowagę psychiczną
 • przyspiesza rekonwalescencję po zabiegach oraz wspomaga leczenie
 • wspomaga odchudzanie
 • poprawia wewnętrzną przemianę materii
 • reguluje gospodarkę hormonalną

Są tu dwa baseny wewnętrzne i dwa zewnętrzne, hydromasaże, zjeżdżalnie - zewnętrzna (o długości 55 m) i wewnętrzna (trójdzielna) oraz brodzik dla najmłodszych.

Dla nas główną zaletą tutejszego obiektu - poza właściwościami wód - jest jego kameralny charakter. Nigdy nie spotkaliśmy tu tłumów, dlatego nic nie stoi na naszej drodze do pełni relaksu :)Kąpiele w weekendy dodatkowo urozmaica energiczna zumba i dyskoteka.

Niezmiennie polecam też tutejszą pizzę - robioną na naszych oczach w restauracji tuż przy basenach. 

Więcej informacji i szczegółowy cennik znajdziecie tu - Termy Szaflary.

1 komentarz:

 1. Kąpiele w wodach termalnych - idealny sposób na relaks i profilaktykę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger