3/01/2023

Wciągające serie książek dla 10-latków: "Kepler62" oraz "Niki i Tesla"

Trudno powiedzieć, jakie serie będą najlepsze dla dziecka w danym wieku. Mogę mówić na podstawie naszych doświadczeń, ale te dwie serie na pewno mogę polecić tym, którzy lubią tajemnice, zagadki i naukowe eksperymenty. Dajcie się wciągnąć tym niezwykłym historiom!


Kepler62 - Timo Parvela, Bjørn Sortland


Rewelacyjna seria dla czytelnika 10+. Świetna treść, cudowni bohaterowie i bardzo dobre ilustracje, podsycające napięcie. 
Akcja dzieje się w świecie, który przypomina nasz, a jednak jest całkiem inny. Ziemia jest przeludniona, Europa walczy z suszą, do tego osierocone rodziny i dzieci pozostawione same sobie, a do tego rząd dokonuje "neuroregulacji" - przyznacie, że brzmi to niepokojąco. Na szczęście fińskim twórcom udało się umiejętnie ograniczyć współczynnik grozy, jednocześnie zachowując ciekawy, mroczny klimat. Fabuła książek wciąga jak dobry film, czy gra.

Ludzkość wysyła statki kosmiczne z misją badawczą w poszukiwaniu wolnych planet, a nastolatki na całym świecie grają w niezwykle trudną grę komputerową „Kepler62”, która skrywa tajemnicę, a jednocześnie obietnicę. Nikt jeszcze nie dotarł ostatniego poziomu, ale wszyscy domyślają się, że na zwycięzców czeka coś wyjątkowego. Pięknie ukazano w książce miłość rodzeństwa, szacunek, zrozumienie i wzajemną pomoc. Ośmiolatek i trzynastolatek wplączą się w niesamowite historie i odkryją niejedną tajemnicę.

Właśnie takie książki sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książki i rozwijają w sobie pasję czytania. Autorzy doskonale wyczuwają, czego młodzi nastolatkowie oczekują od lektury i im to zapewniają, a jednocześnie nie pozbawiają ich możliwości wyciągania własnych wniosków.

Niki i Tesla - Steve Hockensmith


Niesamowita seria, ale oparta na nauce i jej możliwościach. Bohaterowie konstruują różne wynalazki, które możesz stworzyć sam - na podstawie szczegółowej instrukcji. Seria zachęca do eksperymentowania, a sama historia niezwykle wciąga.

Jedenastoletnie bliźniaki, Niki i Tesla, wyjeżdżają na wakacje do dawno niewidzianego wujka Newta, ekscentrycznego naukowca, który na miejscu udostępnia siostrzeńcom swoje laboratorium. Pozwala Nikowi i Tesli nie tylko grzebać w swoim warsztacie, ale mogą też wykonywać wszelkie eksperymenty. Owe eksperymenty wtopiono tu w ciekawą fabułę, co sprawia, że czytelnikom o wiele łatwiej je zapamiętać. 
Jednocześnie cała fabuła jest w klimacie kryminału dla dzieci, co dowodzi, że nauka wcale nie musi być nudna. Autor umiejętnie buduje napięcie stawiając bohaterów przed coraz trudniejszymi zmaganiami.
Seria jest napisana prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem, choć zawiera elementy związane z naukami ścisłymi. Przy okazji znajdziecie masę inspiracji na wspólną zabawę, choćby w konstruowanie robotów czy innych eksperymentów, jakie poznajemy dzięki Nikiemu i Tesli.
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger