6/10/2023

"Mój szef jest idiotą" - książka, która mnie zaskoczyła

 Kiedy w tamtym roku widziałam ją na targach książki w Krakowie, tylko się uśmiechnęłam - przyznacie chyba, że tytuł jest dość nietypowy. Niedawno jednak skusiłam się na ten tytuł i naprawdę mnie zaskoczył.


Książka o tym sugestywnym tytule odpowiada na pytanie, jak poradzić sobie z szefem, aby nie przeszkadzał nam w pracy. Ale to nie do końca prawda. To nie jest poradnik dla sfrustrowanego pracownika, który narzeka na swojego szefa i sięga po tę książkę, żeby się lepiej poczuć. 

To lekko napisana instrukcja, jak skutecznie i efektywnie komunikować się z różnymi typami przełożonych, ale też kopalnia wiedzy na temat tego, jak sami się komunikujemy.

Tezą postawioną przez Eriksona jest to, że wszystkie problemy w pracy i w relacji szefa z pracownikiem, wynikają z tego, że każdy z nas jest inny. Dotyczy to przede wszystkim komunikacji, ale również delegowania zadań, motywacji czy podejścia do pracy. Autor dzieli społeczeństwo na 4 wiodące kolory, bazując na teorii DISC Williama Moultona Marstona.

Książka pomaga znaleźć odpowiedź na pytanie, o czym myśli twój szef i skąd się biorą jego - być może -  irracjonalne zachowania. Mamy tu również informacje o połączeniach kolorów, np. co jeżeli twój szef jest niebieski, a ty jesteś zielony/czerwony/żółty/niebieski. Takich kombinacji jest szesnaście.

Nie znoszę poradników, z większości rezygnuję po przeczytaniu kilku stron, ale tę książkę czytało mi się fenomenalnie. Autor pisze dobrze i konkretnie, a także opiera się na przykładach, które można odnaleźć we własnej codzienności. I co dla mnie najważniejsze - książka jest pozbawiona frazesów, które wprawdzie brzmią mądrze, ale nic ciekawego do naszego życia nie wnoszą.  Erikson zdecydowanie stawia na praktykę, czyli co zrobić, by się dogadać z danym kolorem energii.

Co więcej, książka nie jest skierowana tylko do pracowników - druga połowa została poświęcona... szefom. Tutaj też czekają na czytelnika same konkrety - czy jesteś efektywnym czerwonym, a może inspirującym żółtym szefem? Może jednak przyjaznym i opiekuńczym zielonym szefem albo analitycznym i dokładnym niebieskim?

Dla mnie lektura obowiązkowa - nie tylko dla pracowników korporacji. Ba! Widzę w niej masę uniwersalnych informacji, które bardzo mogą przydać się w życiu, bo poszczególne typy osobowości spotykamy przecież na co dzień, w różnych sytuacjach.
  


Dla kontrastu chcę pokazać wam też drugi poradnik, który należy raczej do książek, których unikam. Przez książkę "Skupiony i wolny" nie byłam w stanie przebrnąć. Napakowana frazesami i zupełnie niczego nie wnosząca pozycja kreowana na gotową receptę na sukces. Być może i ta książka ma swoich zwolenników, natomiast ja z pewnością do nich nie należę. 
Obie książki znajdziecie w księgarni: 

- "Mój szef jest idiotą" -> TaniaKsiazka.pl

- "Skupiony i wolny" -> TaniaKsiazka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger