6/01/2023

Dlaczego na większość okazji kupujemy dzieciom klocki LEGO?

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tych klockach. Bawią się nimi dzieci na całym świecie i z pewnością jest to jedna z najpopularniejszych zabawek (jeśli nie najpopularniejsza), jakie kiedykolwiek wymyślono - na co dzień bawi się nimi około 400 mln osób. Nie każdy jednak wie, że droga do stworzenia LEGO nie była usłana różami, a założyciel marki był bliski poddania się i zrezygnowania ze swojego pomysłu...LEGO jest duńską marką i pomysłem Olego Kirka Christiansena. W 1932 roku założył on niewielką firmę zajmującą się produkcją drewnianych zabawek, jednak interes nie szedł tak, jak Ole by sobie życzył. Mężczyzna nie potrafił wypromować swoich wyrobów choć były przygotowywane z najwyższą starannością. Dwa lata później przedsiębiorstwo przyjęło nazwę "Lego" (skrót od duńskiego "Leg godt" - baw się dobrze). Niestety w 1942 roku w wyniku pożaru Ole stracił wszystko, co udało mu się zbudować. Tragedia sprawiła, że był bliski porzucenia pomysłu o tworzeniu zabawek dla dzieci, jednak zdawał sobie sprawę, że to właśnie na nim spoczywa obowiązek zapewnienia bytu rodzinie i nie poddał się. 15 lat po założeniu firmy zabawkarskiej miejsce zabawek drewnianych zajęły powoli wypierać zabawki z tworzywa sztucznego i dopiero klocki sprawiły, że przedsiębiorstwo zaczęło odnosić sukcesy. Nie wyglądały one jednak wtedy tak jak dziś i przez wiele lat produkt był udoskonalany przez Olego i jego syna Gotfreda. Niestety w 1958 roku Ole zmarł na zawał serca i Gotfred musiał od tej pory sam poprowadzić rodzinny biznes. Nie było łatwo, także z powodu kolejnego pożaru dwa lata później. Gotfred dzięki swojej niezłomności i ciężkiej pracy zdołał odbudować firmę i stopniowo odnosić  coraz większe sukcesy.
Kolejnym właścicielem został wnuk Olego, Kjeld, dopiero w 2004 roku kierownictwo powierzono osobie z zewnątrz.

*Historia klocków na podstawie informacji z filmu "LEGO Story"


LEGO to dziś nie tylko zwykłe klocki. To tradycja i marka, którą rozpoznaje niemal każdy. LEGO jest obecne w książkach, filmach, parkach rozrywki, a i dorosłym często trudno oprzeć się fenomenowi tych niezwykłych klocków. Klocki LEGO są nie tylko zabawą, ale także narzędziem edukacyjnym, które wspiera rozwój dziecka w różnych dziedzinach.Dlaczego klocki LEGO są najlepszą zabawką dla dzieci?  • Klocki Lego pobudzają kreatywność dziecka, ponieważ dają mu możliwość tworzenia niemal wszystkiego, co sobie wymarzy. Dzieci mogą budować różne pojazdy, budynki, postacie i wiele innych. Zabawa uczy twórczego myślenia, eksperymentowania i konstruowania.

  • Manipulowanie klockami Lego wymaga precyzyjnych ruchów dłoni, palców i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzieci muszą dobierać, łączyć i układać klocki w odpowiednie miejsca, co rozwija ich zdolności motoryczne i sprawność manualną.

  • Budowanie konstrukcji z klocków Lego angażuje logiczne myślenie i zdolności rozwiązywania problemów. Dzieci muszą planować swoje projekty, analizować, jak elementy klocków pasują do siebie i znaleźć rozwiązania, gdy coś nie idzie zgodnie z planem. To pobudza umiejętność rozumowania, przewidywania, a także pomaga w rozwijaniu zdolności matematycznych.

  • Zabawa klockami Lego wymaga skupienia uwagi i cierpliwości. Budowanie większych, bardziej skomplikowanych konstrukcji może zająć dużo czasu i wysiłku. Dzieci uczą się koncentrować na jednym zadaniu, utrzymując uwagę i wytrwałość, co jest ważne dla rozwoju umysłowego.

  • Budowanie z klocków Lego może być również grupową zabawą, co promuje umiejętności społeczne i komunikację. Dzieci mogą pracować razem, dzielić się pomysłami, negocjować, rozwiązywać konflikty i rozwijać zdolność do współpracy.

Papuga na zdjęciach to prezent z okazji Dnia Dziecka (LEGO® Creator 3 w 1 Egzotyczna papuga (31136)). Znalazłam ją na TaniaKsiazka.pl i od razu nam się spodobała. Z jednego zestawu można ułożyć 3 zwierzaki, więc zabawa trwa dłużej :)


Papuga ma ruchome elementy - może obracać ciało, poruszać skrzydłami i ogonem. Złożona papuga ma 22 cm wysokości. Gdy ptak nam się znudzi, można zmienić ją w rybę morską albo żabkę z ruchomymi nogami.
Dzieci mogą również korzystać z aplikacji LEGO Builder. Możesz w niej przybliżać i obracać model w 3D, zapisywać zestawy i śledzić postępy. 
Zestaw zawiera 253 elementy i skierowana jest do 7-letnich budowniczych, moim zdaniem to świetny pomysł na prezent na urodziny i inne okazje :) 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger