8/10/2023

Nowości i zapowiedzi książkowe pod patronatem Maluszkowych Inspiracji

Dziś zapraszam was na przegląd fenomenalnych książek dla dzieci w wieku od maluszka do przedszkolaka.  Znajdziecie tu wszystko, co powinno być w dobrej publikacji dla dzieci - ciekawe historie, niespodzianki i zabawy, wspomagające rozwój naszych pociech. Gotowi? Zaczynajmy!Pierwsze listy od Feliksa na dobranoc


Autorka: Annette Langen
Ilustratorka: Constanza Droop
Tłumaczka: Monika Michałowska
Seria wydawnicza: Listy od Feliksa
Kategoria wiekowa: 1,5+

Opis wydawcy:

Feliksa poznały już całe pokolenia. Tym razem ten pluszowy zając - podróżnik umili najmłodszym czytelnikom codzienny rytuał zasypiania.
Duże okienka skrywają przed maluchami wyjątkowe listy, w których Feliks opisuje, jak do snu układają się małe zwierzątka z całego świata. Zewsząd słychać:
- Cmok, cmok, zamknij małe oczka, już na Ciebie czeka dobra nocka!Edek uczy się alfabetu


Autor: Thomas Brunstrøm
Ilustrator: Thorbjørn Christoffersen
Tłumacz: Edyta Stępkowska
Seria wydawnicza: Edek
Kategoria wiekowa: 3+

Opis wydawcy:

Edek uważa, że w przedszkolu jest super, bo można robić same fajne rzeczy. Ale pewnego dnia nauczycielka oznajmia, że dzieci będą musiały nauczyć się liter. Edkowi oczywiście nie podoba się ten nudny pomysł. Ale skoro za znajomość alfabetu czeka nagroda, chłopiec podejmuje wyzwanie. Na szczęście ma na naukę swój własny sposób…


Tom I – Edek idzie do zoo
Tom II – Edek uczy się alfabetu
Pan Stópka i nie taki zwykły kot


Autor: Katarzyna Zychla
Ilustracje: Katarzyna Urbaniak
Seria wydawnicza: Pan Stópka
Kategoria wiekowa: 4+

Opis wydawcy:

Oto Pan Stópka. Znak rozpoznawczy: wielkie stopy. Profesja: naprawiacz zabawek. Ważna cecha: przyjaciel zwierząt. Dodatkowy atut: nos do przygód!
Pewnego dnia podczas przechadzki Pan Stópka i jego pies Napoleon ratują nieszczęsne zamoczone stworzonko. Stworzonko okazuje się bielutkim kotkiem, który dostaje imię Duszek i własną miseczkę, co troszkę niepokoi Napoleona. Piesek jakoś by tę miseczkę przeżył i wszystko by się ułożyło. Tyle że Duszek to nie taki zwykły kot. Mówi ludzkim głosem i ma coś wspólnego z tajemniczym zaginięciem...
Co widziała Pani Pelargonia? Kim jest ponury typ kręcący się po okolicy? I czy Pan Stópka sprawdzi się w roli detektywa?Pan Stópka i papuga ze Szmaragdowej Wyspy


Autor: Katarzyna Zychla
Ilustracje: Katarzyna Urbaniak
Seria wydawnicza: Pan Stópka
Kategoria wiekowa: 4+

Opis wydawcy:

Oto Pan Stópka. Znak rozpoznawczy: wielkie stopy. Profesja: naprawiacz zabawek. Ważna cecha: przyjaciel zwierząt. Dodatkowy atut: nos do przygód!
Pewnego dnia na parapecie Pana Stópki przysiada papuga. I to nie taka zwykła! Nie dość, że trajkocze jak katarynka, to jeszcze ma srebrne piórka. Co więcej, podobne do niej stworzenia żyją tylko na Szmaragdowej Wyspie i... właśnie znalazły się w niebezpieczeństwie. Pan Stópka, poruszony opowieścią papużki, postanawia ruszyć na pomoc. Ale jak dotrzeć do miejsca, którego nie ma na żadnej mapie...
Czy misja ratunkowa się powiedzie? Jaką rolę odegrają w niej wynalazki Pana Nakrętki? Kim jest tajemnicza Liliana? I kogo posłucha spełniacz myśli?Ruch plus muzyka równa się matematyka, część 2


Autorka: Zuzanna Jastrzębska-Krajewska
Kategoria wiekowa: 5+

Opis wydawcy:

Absolutna nowość w podejściu do edukacji matematycznej dzieci! Kontynuacja bestsellera, jakim stała się pierwsza część niniejszej publikacji. Autorka udowodniła w niej, że matematyka i muzyka są jak siostry, a odpowiednio zaprojektowane działania przy muzyce wspomagają dzieci w zrozumieniu i utrwalaniu pojęć matematycznych.
Zarówno poprzednia, jak i obecna część powstały na gruncie Dziecięcej matematyki®, której autorką jest prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, a także bogatych doświadczeń Pani Zuzi. Istotę tej części ponownie stanowią piosenki i zabawy muzyczno-ruchowe, których celem jest efektywniejsza edukacja matematyczna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Znalazła się tu również przydatna część teoretyczna, obrazująca procesy rozwojowe i sposoby na mądre ich wspieranie.

Największym motorem napędowym do powstania drugiej części stały się setki wiadomości od Czytelników informujących nas, że nie tylko dzieci mają wielką radość z uczestniczenia w zabawach wymyślonych i opracowanych przez Autorkę, ale także dorośli zauważają, że opisane pomysły skutecznie wpływają na rozwój wielu umiejętności u ich podopiecznych, szczególnie z obszaru rozwoju kompetencji matematycznych.

Autorką publikacji jest dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska – doktor nauk społecznych. Była doktorantką prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, z którą współpracuje od ponad dekady. W sieci znana jest odbiorcom jako @pani__zuzia, autorka projektu #20minutdlaMATEMATYKI. Terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju, pedagog specjalny, nauczyciel wychowania przedszkolnego, nauczyciel rytmiki. Skończyła studia ze wspomagania zadatków uzdolnień matematycznych. Ukończyła I i II stopień szkoły muzycznej. Głównymi nurtami jej działalności jest edukacja matematyczna z wykorzystaniem metody Dziecięcej Matematyki® oraz edukacja muzyczna.

Czytelnik znajdzie tu: informacje o związkach edukacji matematycznej z muzyką oraz o wpływie muzyki na rozwój psychoruchowy dzieci; opis zagadnień dotyczących różnic pomiędzy procesem niezamierzonym w nauczaniu, a integracją treści, związków między ruchem, a edukacją matematyczną, a także kompetencji przyszłości; omówienie kwestii wpływu ćwiczeń aktywizujących ruchowo, w tym w ryzyku dysleksji; opisy konkretnych zabaw oraz piosenki opracowane specjalnie na potrzeby efektywnej edukacji w obszarach edukacji matematycznej i muzycznej; dwie płyty CD z muzyką do przeprowadzenia zajęć; kilka kart pracy przeznaczonych do realizacji wybranych zabaw.

Muzykę do publikacji stworzył Miłosz Konarski – znany jako Pan Miłosz. Nauczyciel rytmiki, kompozytor, aranżer, instrumentalista. Autor muzyki do ponad 400 piosenek, a także publikacji wspierających rozwój muzyczny dzieci (m.in. z cyklu Tuptaj... oraz Koszałki-opałki...). Pisał muzykę dla wielu autorów związanych z wydawnictwem BLIŻEJ PRZEDSZKOLA. Prywatnie tata czwórki dzieci, prowadzi własne studio nagraniowe i firmę skupiającą się na produkcji muzyki. W życiu kieruje się zasadą: „Bezczynność jest wrogiem duszy”.

Jeżyk Michałek w świecie uczuć i emocji cz. 3.


Autorka: Aleksandra Sepielak
Kategoria wiekowa: 5+

Opis wydawcy:
Jeżyk Michałek w świecie uczuć i emocji. Część 3 to zbiór przygotowanych w formie audiobooków 8 opowiadań, które sprzyjają rozwijaniu umiejętności społecznych u dzieci. Jest to kontynuacja przygód Jeżyka Michałka, znanego Czytelnikom z dwóch poprzednich części tej serii.
Słuchając albumu, dzieci – wraz z Michałkiem – będą się uczyć przestrzegania zasad kulturalnego zachowania i zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przestrzeni publicznej, dowiedzą się, czym jest cierpliwość, poznają sposoby wyrażania wdzięczności, a także kulturalnego komunikowania swojego znudzenia. Tematy te są uzupełnieniem zagadnień poruszonych w poprzednich częściach, dając tym samym nauczycielom dobre narzędzie wspierające pracę w zakresie rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych.

Dzieci, słuchając tych opowieści, identyfikują emocje i uczucia towarzyszące przedstawionym zagadnieniom oraz dowiadują się, jak sobie z nimi radzić.

W skład publikacji wchodzą: płyta CD z audiobookami opowiadań; książka z tekstami opowiadań i konspektami zajęć; dostęp do wersji streamingowej audiobooka.

W spis treści zostały wplecione krótkie streszczenia opowiadań – ma to na celu ułatwienie oceny, czy dane opowiadanie spełnia założone przez nauczyciela cele dydaktyczne i będzie mu przydatne w toku zaplanowanej tematyki zajęć.

Opowiadaniom towarzyszą konspekty – jest to zbiór zagadnień ułatwiających przeprowadzenie zajęć o zadanej tematyce w oparciu o dane słuchowisko. Nauczyciel znajdzie tam:opis celów edukacyjnych, które można zrealizować za pomocą opowiadania;
zakres obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przy realizacji których pomocne będzie
opowiadanie;
przykładowe pytania do rozmowy prowadzonej z dziećmi na podstawie opowiadania;
inspiracje do zabaw, które nauczyciel może przeprowadzić z dziećmi po wysłuchaniu opowiadania;
wskazówki dla nauczyciela pomocne w realizacji zajęć zorganizowanych na podstawie opowiadania.
Gimnastyka z Panem Miłoszem


Autor: Miłosz Konarski
Kategoria wiekowa: 5+

Opis wydawcy:

Autor niniejszej publikacji – doskonale znany już dzieciom w całej Polsce, kadrze pedagogicznej przedszkoli, a także rodzicom – spotykając się i rozmawiając z setkami nauczycieli, zwrócił uwagę, że zabawy stworzone przez niego często wykorzystywane są nie tylko w ramach zajęć muzycznych, ale także jako element poranka – w formie rozgrzewki. Tym samym poranne ćwiczenia z Panem Miłoszem weszły w wielu przedszkolach na stałe do planu dnia.
Dziecko przedszkolne charakteryzuje intensywny głód ruchu – zaspokajając go, ćwiczy mięśnie i cały układ ruchowy oraz przyzwyczaja układ krążenia do wzmożonej pracy. Będąc rytmikiem, Autor postanowił przygotować materiał, w którym punkt ciężkości będzie położony nie na umuzykalnianiu, lecz na ruchu – na zabawach realizujących założenia wychowania fizycznego w przedszkolu. Najistotniejszą częścią tej publikacji stały się więc konkretne ćwiczenia – nie pozbawione jednak walorów muzycznych i humorystycznych.
Na płycie CD będącej częścią publikacji Czytelnicy znajdą osiem zupełnie nowych rozgrzewek – zróżnicowanych tematycznie, ułożonych od najłatwiejszych do najtrudniejszych (jednak po ich wprowadzeniu w zaproponowanej kolejności z tymi bardziej skomplikowanymi poradzą sobie także młodsze dzieci). Pozostałe dwie znane są już Czytelnikom miesięcznika „Bliżej przedszkola” i na płycie zostały zamieszczone jako bonus tracki.
Cztery pory roku z piosenką


Autorki: Krystyna Serwańska, Joanna Bernat
Kategoria wiekowa: 5+


Opis wydawcy:


Publikacja Cztery pory roku z piosenką powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie nauczycieli, którzy nie grają na pianinie, a chcą zapewnić przedszkolakom udział w aktywnościach o charakterze zajęć rytmicznych.

Gwarantem polubienia przez dzieci muzyki i aktywności podejmowanych przy niej jest proponowanie im łatwych i atrakcyjnych sposobów jej poznawania i wykonywania poprzez różne formy wychowania muzycznego, jakimi są ruch przy muzyce, śpiew, gra na instrumentach, słuchanie muzyki oraz jej tworzenie – wszystkie one zostały uwzględnione w niniejszej publikacji.

W skład publikacji wchodzą:2 płyty CD – pierwsza z dwunastoma piosenkami (po trzy na każdą z pór roku) i z trzema specjalnie skomponowanymi utworami instrumentalnymi, druga z podkładami muzycznymi do piosenek;
książeczka zawierająca słowa piosenek, a także propozycje zabaw muzyczno-rytmicznych im towarzyszących.
Punktem wyjścia dla proponowanych aktywności jest zawsze właściwie dobrana piosenka. Dodatkowym atutem jest jej staranne wykonanie, o co zadbali specjaliści z Krakowskiego Centrum Artystycznego, przygotowując pieczołowicie małych i większych wokalistów do zrealizowanych nagrań.
Wieloletnie doświadczenie Autorek – zarówno w zakresie pisania tekstów piosenek, jak i komponowania do nich melodii (Joanna Bernat), a także w obszarze prowadzenia zajęć rytmicznych w przedszkolu (Krystyna Serwańska) pozwoliło na stworzenie pozycji niezbędnej na półce każdego nauczyciela, który chce wspierać nie tylko muzyczno-ruchowy, ale i wszechstronny rozwój przedszkolaków.
Marsze, tuptanki, klaskankiAutorka: Katarzyna Czajkowska
Kategoria wiekowa: 5+

Opis wydawcy:

Żadnemu świadomemu nauczycielowi czy opiekunowi nie trzeba tłumaczyć, jak cenne są zabawy realizowane w ramach zajęć z rytmiki – łączące wspieranie rozwoju potencjału muzycznego i ruchowego. Aktywności z tego obszaru warto więc proponować dzieciom nie tylko w czasie przeznaczonym na rytmikę, ale także w innych momentach przedszkolnego dnia.

Publikacja Marsze, tupanki, klaskanki to zbiór różnego rodzaju zabaw przy muzyce, które rozwijają poczucie rytmu i muzykalność u dzieci, a także przyczyniają się do ich ogólnego rozwoju. Prosta forma piosenek ma zachęcać dzieci do śpiewania podczas wspólnej zabawy.

W skład publikacji wchodzą płyta CD z 10 piosenkami i podkładami muzycznymi do nich oraz książeczka zawierająca słowa piosenek i propozycje zabaw im towarzyszących.

"Zuzia i list od Świętego Mikołaja"


Autorka: Anna Potyra
Ilustracje: Agnieszka Filipowska
Seria wydawnicza: Zuzia i Dobre Wróżki
Kategoria wiekowa: 3+

Opis wydawcy:

Sądzicie, że dobre wróżki nie istnieją? Poznajcie serię książek o przygodach Zuzi! Z pewnością zmienicie zdanie!

Grudzień, choć zimny, da się lubić. Do jego dobrych stron należą pisanie listów do Świętego Mikołaja czy podjadanie czekoladek z kalendarza adwentowego. Albo raczej nęcącego, jak nazwała go Zuzia, bo tak stoi na półce i nęci... Tym razem jednak grudzień przynosi niespodzianki. Zuzia dostaje list od samego Mikołaja, i to z zaproszeniem na spotkanie! Wyczekiwane wydarzenie przebiega idealnie aż do momentu... Oj, sami musicie zobaczyć, co tu się stało!
Kto zostawił podejrzane ślady? Skąd się wziął psorożec? Czy wyprawa ratunkowa do Świata Baśni się powiedzie? I jaką moc ma zwykła życzliwość?1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger