3/27/2024

"Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak - książka, od której trudno się oderwać

Podobnie jak "Chłopki", książkę czyta się świetnie. Autorka przenosi nas w czasy, gdy posiadanie służby było czymś oczywistym - elementem składowym niemal każdego mieszczańskiego domu z tradycjami. 
Autorka nie tylko w niezwykle wciągający sposób przedstawia historie służących, ale też serwuje nam znakomity reportaż czasów przedwojennych. Kobiety, które trafiały do domów jako służące zmagały się z ogromem obowiązków, bez prawa do wypoczynku, urlopu, prały, podawały kawę, otwierały drzwi, wysłuchiwały kłopotów, robiły zakupy, opiekowały się dziećmi, nieraz zastępując im matki. Niektóre z tych kobiet miały szczęście trafić do zamożnych domów, gdzie otrzymywały lepsze warunki pracy i były traktowane z szacunkiem, inne z kolei doświadczały wyzysku i trudności na każdym kroku. Jednak pomimo przeciwności losu, niektóre służące potrafiły znaleźć swoje miejsce, stając się nie tylko pomocą domową, ale także powiernicami, niejednokrotnie pozostając z rodziną chlebodawców aż do śmierci.

Autorka przytacza też przykłady znanych osób, jak Henryk Sienkiewicz czy Maria Dąbrowska, którzy również mieli swoje służące. Były one jednak często pomijane w dokumentacji historycznej, co sprawia, że ich historia często pozostaje nieznana i zapomniana.Warunki pracy służących były nieuregulowane, co pozostawiało duże pole do nadużyć społecznych. Brak godziwego wynagrodzenia, jakiegokolwiek ubezpieczenia, czy prawa do urlopu, z wyjątkiem krótkiego „wychodnego” przy niedzieli. 

Joanna Kuciel-Frydryszak nie ogranicza się jedynie do opisu materialnych aspektów życia dawnych służących, zwracając również uwagę na psychikę tych kobiet - poczucie odrzucenia społecznego, brak możliwości realizacji swoich marzeń czy tęsknota za rodziną i własnym życiem. 
Z drugiej strony jednak często taka praca, była formą swoistego awansu społecznego. Zwłaszcza dla kobiet pochodzących z najniższych warstw społecznych była to zatem okazja na zdobycie wykształcenia, nawiązanie cennych kontaktów czy znalezienie oparcia w rodzinie chlebodawców.

Reportaż zawiera zarówno wątki komiczne, jak i nostalgiczne. Możliwość spojrzenia na historię ówczesnych służących to również okazanie im szacunku, ponieważ rzadko wzmianki o nich znajdowały miejsce w oficjalnych kronikach, a bez których niemożliwe jest oddanie kolorytu tamtych czasów.Autorka bazuje na różnorodnych źródłach, włączając muzealne zbiory, prywatne archiwa rodzin oraz relacje i książki, przywołuje wiele wzruszających historii służących, oddając tym samym hołd całej tej grupie społecznej. Jej reportaż stanowi ważny głos dla tych, którzy zasłużyli na pamięć i docenienie, mimo trudności, z jakimi musieli się zmagać.

Książkę w świetnej cenie znajdziecie w księgarni www.TaniaKsiazka.pl -> Służące do wszystkiego.

A jeśli tak, jak ja gustujecie w reportażach, to tu znajdziecie ich więcej: REPORTAŻE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger