4/28/2024

Brama w Gorce - najdłuższa ścieżka w koronach drzew i centrum edukacyjno-przyrodnicze dla dzieci

Aby zrobić sobie "spacer w chmurach", nie trzeba już wyjeżdżać daleko, do odległych regionów na zachodzie czy południu. Wystarczy wybrać się na Podhale, gdzie znajduje się nowa atrakcja, która powstała zaledwie rok temu.

Brama w Gorce usytuowana jest w gorczańskich lasach, pomiędzy Nowym Targiem a Waksmundem


Na gości czeka tu ścieżka edukacyjna o długości 1300 metrów, podzielona na trzy poziomy

- tunel o długości 40 metrów, 
- ścieżka na poziomie gruntu 
- ścieżka na poziomie koron drzew. 

Spacer ścieżką jest bardzo przyjemny i relaksujący, rozmieszczenie w lesie sprawia, że nie czuje się tak bardzo lęku wysokości, ścieżki są bardzo dobrze zabezpieczone, co pewien czas można spotkać stanowisko edukacyjne. Dodatkowo przy zakrętach są liczne "skróty" dla dzieciaków, które stanowią dodatkową atrakcję. Obiekt położony jest w przepięknym, zacisznym miejscu, dlatego spacer jest niezwykle komfortowy. Bilety są bez limitu czasu, więc możecie tu spędzić cały dzień rozkoszując się gorczańską przyrodą.

W tunelu edukacyjnym, który liczy aż 40 metrów możesz dowiedzieć się, z jakich skał zbudowane są Gorce, skąd pochodzi nazwa potoku Mały Kowaniec, a także poznasz fascynujący świat górskich jaskiń.

Wspaniałe widoki gorczańskich lasów i malownicze krajobrazy można podziwiać z najdłuższej w Polsce galerii widokowej oraz dwóch wież widokowych o wysokości 17 i 35 metrów

Dla turystów dostępny jest również pawilon edukacyjny, poświęcony lokalnej przyrodzie i kulturze. To miejsce pełne interaktywnych eksponatów i z którego trudno wyciągnąć dzieciaki. Nasze najbardziej upodobały sobie atrakcję w postaci szafy z przesuwanymi drzwiami, która pokazuje ciekawostki na temat zwierząt tutejszych lasów. Dla najmłodszych przygotowano leśny plac zabaw z licznymi figurkami zwierząt oraz domkiem na drzewie. Po dniu pełnym radości i wspaniałej zabawy, rodziny z dziećmi mogą udać się do jednej z trzech kawiarni na terenie obiektu.Na terenie obiektu znajduje się również dwie kawiarnie i bacówka, ale nie jedliśmy tam, więc nic nie mogę powiedzieć na temat jakości posiłków. 

Zarówno ścieżka, jak i pawilon edukacyjny czy punkty gastronomiczne są dostępne dla seniorów oraz rodzin z małymi dziećmi - bez problemu dotrzemy tam z wózkiem. 

Dla podróżujących samochodem dostępne są dwa parkingi – w Waksmundzie (opłata 20 złotych) i pod Długą Polaną w Nowym Targu. 
  • parkingu w Waksmundzie, oddalonego o 4 kilometry od celu, kursują busy ośmioosobowe oraz kolejka turystyczna "Ciuchcia" (koszt biletu to 10 złotych), które dostarczają turystów do Bramy w Gorce. 
  • parkingu pod Długą Polaną, w okolicy Gorczańskiego Parku Narodowego, zwiedzający mogą bez problemu dojść pieszo. Odległość wynosi zaledwie 1,5 km.

Ceny biletów do Bramy w Gorce 

65 złotych dla osób dorosłych oraz 50 złotych dla dzieci od 3. do 14. roku życia, seniorów powyżej 65 lat oraz osób niepełnosprawnych. 
Brama w Gorce czynna jest przez cały rok, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00–18:00. Warto pamiętać, że ostatnie grupy turystów są wpuszczane na teren atrakcji godzinę przed zamknięciem, czyli o godzinie 17:00.
  • Ścieżka i centrum edukacyjne są otwarte przez cały rok. 

  • Nachylenie ścieżki jest niewielkie, co czyni spacer łatwym i dostępnym dla każdego, można również korzystać z wózków, a na trasie znajdują się miejsca do odpoczynku. 

  • Mimo że na trasie znajdują się dwie wieże widokowe, to jednak ścieżka nie wznosi się ponad linię drzew, więc nie ma stamtąd widoku na panoramę gór czy Tatry. 

  • Warto zabrać ze sobą lornetkę – spacerując na wysokości drzew, można zobaczyć różne gatunki ptaków oraz ich gniazda.

  • W tej okolicy jest też początek trasy na Turbacz, jeden ze szczytów Korony Gór Polskich, więc łącząc oba miejsca można zaplanować wspaniale spędzony, aktywny dzień.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie obiektu: www.bramawgorce.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger