4/27/2024

Żywe muzeum obwarzanka - czy warto je odwiedzić z dziećmi? Nasza opinia

To muzeum, które naprawdę „żyje”. Odwiedzający nie przyglądają się tu eksponatom ukrytym za szklanymi gablotami, lecz mają okazję doświadczyć tego, o czym muzeum opowiada. Już przy wejściu odwiedzających uderza w nos wspaniały zapach świeżego pieczywa. Muzeum nie jest duże, składa się właściwie z dwóch niewielkich pomieszczeń – kawiarni, jednocześnie pełniącej rolę sklepiku z pamiątkami, oraz sali warsztatowej, mogącej pomieścić maksymalnie 25 osób.Pokazy dla gości indywidualnych odbywają się od piątku do niedzieli, trzy razy dziennie. Prowadzi je miła pani, która od razu informuje, że podczas warsztatów nauczymy się przygotowywać obwarzanki na tyle dobrze, że otrzymamy tytuł czeladnika. 
Każdy uczestnik myje ręce i wkłada fartuch. Następnie przygotowujemy ciasto - każda grupa dodaje jeden składnik do miski, pani prowadząca wszystko miesza i odstawia do wyrośnięcia. 

W międzyczasie poznajemy historię tego tradycyjnego wypieku oraz oglądamy film o pracy prawdziwych piekarzy. Uważni słuchacze mają szansę wygrać drobne upominki za prawidłowe odpowiedzi na pytania w oczekiwaniu na wypieki. 


Gdy ciasto jest gotowe, każdy uczestnik dostaje kawałek w postaci kulki, a następnie formułuje z niego wałek, potem następuje skręcanie u nasz obwarzanek jest gotowy do ... obwarzenia, bo to jest właśnie sekret tego wypieku. 

Obwarzanki były spożywane na polskich dworach przynajmniej od czasów Jagiellonów, a od końca XV wieku ich wypiek jest przywilejem wyłącznie krakowskich piekarzy. Obecnie certyfikat uprawniający do wypieku obwarzanków posiada jedynie 10 piekarni z Krakowa i okolic. Na zakończenie pokazu każdy uczestnik otrzymuje swój własnoręcznie wykonany obwarzanek wraz z dyplomem czeladnika.Dla dzieci to ogromna frajda, gdyż całkowicie samodzielnie przygotowują nie lada smakołyk. Nasze dzieci uznały, że to muzeum jest jednym z najlepszych, jakie odwiedziły, co stanowi wyjątkowo dobrą rekomendację.

Co więcej, po takim pokazie nikt nigdy już nie pomyli krakowskiego obwarzanka z bajglem czy preclem, a także bez trudu odróżnia oryginał od podróbek. 

A ceny? Bilet normalny na warsztaty kosztuje 40 zł/ulgowy 35 zł. Są bilety rodzinne (2+3) w cenie 130 zł, dzięki nim zaoszczędzicie 20 zł niż przy zakupie biletów oddzielnie. Dzieci do lat 3 nie płacą. 
Warsztaty trwają około godziny. Więcej szczegółów na stronie muzeum: www.muzeumobwarzanka.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger