5/22/2024

Zatorland 2024 - ile czasu zaplanować i jakie atrakcje dla dzieci tu znajdziemy

Kompleks Zatorland znajduje się w Zatorze, około 60 km od Krakowa. Jest to lunapark i trzy parki tematyczne: Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii i Park Owadów. Byliśmy tu po raz drugi i przez ten czas wiele się zmieniło, dlatego postanowiłam podzielić się wrażeniami z tego miejsca. Opiszę pokrótce każdy z parków, a na koniec zdradzę wam naszego faworyta :)
Jak zawsze możecie liczyć na rzetelną relację z poradami, jak zaplanować wycieczkę i dla jakich dzieci jest tu najwięcej atrakcji.


Jeśli planujecie wizytę w Zatorlandzie, to najlepiej przeznaczyć na to cały dzień.. 2-3 h na pewno wam nie wystarczą, jeśli chcecie obejrzeć (choćby pobieżnie wszystkie atrakcje). Jeśli chodzi o grupę wiekową, to najlepiej odnajdą się tu dzieci szkolne i starsze przedszkolaki, ja celowałabym w 5-12 lat. Oczywiście wszystko zależy od dzieci, ale my byliśmy właśnie z taką grupą i bawiła się doskonale. 

Lunapark w Zatorland nie jest duży, ale oferuje całkiem sporo atrakcji. Ograniczenia wiekowe są jednak bardzo restrykcyjne (niekiedy zaskakujące, bo niektóre łatwiejsze karuzele miały wyższy limit wiekowy lub wymagały obecności rodzica) - przy każdej atrakcji jest tablica opisująca wymogi i ograniczenia. 

 • Karuzele:

  • Strażak – karuzela z misją gaszenia pożaru.
  • Crazy Raft – karuzela w klimacie pirackiej przygody.
  • Merry-Go-Round – klasyczna karuzela z nieruchomymi figurkami.
  • Twist’n’Swing – karuzela przypominająca młot, popularna w wesołych miasteczkach.
 • Plac zabaw: huśtawki, trampoliny, drabinki oraz kulkoland z torami przeszkód dla najmłodszych.

 • Małpi Gaj: miejsce z torami przeszkód, tunelami zjeżdżalni i platformami do wspinaczki.

 • Zjeżdżalnia: krótka, bezpieczna zjeżdżalnia, z której korzysta się na dmuchanym kole.

 • Symulatory: bujane samochodziki i helikoptery dla najmłodszych, bardziej zaawansowane symulatory (dodatkowo płatne).

 • Salon gier: automaty zręcznościowe, które umożliwiają dzieciom rywalizację i rozwijanie wyobraźni (dodatkowo płatne).

 • Samochody: Autodrom, gdzie dzieci mogą spróbować swoich sił jako kierowcy.

 • Kino 5D: kino oferujące trójwymiarowy obraz wzbogacony o ruch i zapachy (w repertuarze -film o stworzeniu świata i historii dinozaurów).

 • Wieża Drop’n’Twist: wieża z widokiem na cały park, po której następuje szybki zjazd w dół.

Wszystkie sprzęty są zadbane i sprawne, a obsługa uprzejma i pomocna. 

Park Ruchomych Dinozaurów w całości mieści się wśród drzew. 

To doskonałe miejsce na rodzinny spacer, również z wózkiem. Najbardziej docenicie to miejsce podczas upałów, zwłaszcza, jeśli spędzicie jakiś czas w Parku Owadów, gdzie cienia jest bardzo niewiele. Wśród leśnych ścieżek Doliny Dinozaurów znajduje się jedna z największych atrakcji Parku Dinozaurów – Argentynozaur, największy na świecie ruchomy dinozaur - wysokości kilkupiętrowego budynku. Inne okazy, które również was zachwycą to Diplodok, T-Rex i Stegozaur. 
Ścieżka edukacyjna w parku dinozaurów umożliwia odbieranie otoczenia wszystkimi zmysłami (są tu pachnące rośliny, dinozaury wydają dźwięki, ruszają się, a nawet pryskają wodą :)) i prowadzi przez historię dinozaurów (etykiety przy najciekawszych modelach pomagają lepiej je poznać). Dodatkowo w Muzeum Szkieletów i Skamieniałości można zobaczyć szczątki dinozaurów, w tym elementy szkieletów, skamieniałości oraz czaszkę T-Rexa.W Parku Owadów Zatorland zgromadzono ponad 28 modeli różnych gatunków owadów, ukazanych w powiększonych rozmiarach. Umożliwia to odwiedzającym zapoznanie się z wyglądem owadów i obejrzenie detali z bliska. Większość instalacji to modele ruchome, które poruszają częściami ciała oraz wydają dźwięki.

Dzieci mają okazję zobaczyć insekty, o których uczą się w szkole - cykady, komary, modliszki, motyle, karaluchy i osy. Jest tu też strefa edukacyjna, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat prezentowanych owadów.

Poza modelami owadów znajduje się tu też plac zabaw i inne atrakcje dla dzieci - RobalCoaster, Dom Szalonego Naukowca, ścianka wspinaczkowa, basen z łódkami, minigokarty i miasteczko ruchu drogowego.

Park Mitologii w Zatorland to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zapoznać się z grecką mitologią i jednocześnie korzystać z różnych atrakcji. Na terenie parku znajduje się 46 precyzyjnie odwzorowanych figur greckich bogów, herosów, bohaterów i mitycznych stworzeń z mitologii greckiej, co pozwala dzieciom lepiej poznać historię greckiej cywilizacji. U nas od kilku miesięcy trwa faza wrażliwa na mitologię. Czytamy książki, oglądamy różne publikacje na ten temat. Wspaniale było patrzeć, jak dzieciaki z zainteresowaniem czytają tablice opisujące najsłynniejsze mity greckie. 

Zobaczycie tu figury Zeusa, Hadesa, Dionizosa, a także innych postaci mitologicznych, stworów, herosów i potworów. Każda figura jest dokładnie opisana, co pozwala lepiej je poznać.

W Parku Mitologii znajdują się również trzy parki linowe – “Zdobywcy Olimpu”, dostosowane do różnych grup wiekowych, co umożliwia dzieciom wspinaczkę w bezpiecznych warunkach. Parki linowe są zaprojektowane tak, aby były bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci (siatka). Genialna sprawa i świetna zabawa dla dzieci w różnym wieku.

Dodatkową atrakcją jest kino 3D 360 - oglądaliśmy tu kilkunastominutową animację o pszczółkach, które latały nam dookoła i mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się w ich świecie.  Jest tu też plac zabaw i huśtawki, a także strefa relaksu dla dorosłych. 

W parku można również skorzystać z rejsu stawem, podczas którego można zobaczyć figury greckich bogów i postaci z mitologii - jest to atrakcja dodatkowo płatna.

Najnowszą atrakcją parku jest Strefa Akropolis, która jest wzorowana na greckim miasteczku z gastronomią. Znajduje się to wieża Zeus Swing Tower i łódki elektryczne.

Park Mitologii to miejsce magiczne, z bajkowymi widokami, nie ma tu tłumów i można wspaniale odpocząć. To idealny park na ostatni etap wycieczki, który możecie zwiedzać bez pośpiechu i bez presji. Nie wiem jak właścicielom parku się to udało, ale można tu poczuć prawdziwie grecki klimat. To zdecydowanie nasze ulubione miejsce w całym Zatorlandzie.Planując wycieczkę z dziećmi, warto wziąć pod uwagę minimalny wzrost do korzystania z atrakcji:

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO: 

• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark) 
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark) 
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark) 
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark) 
• Karuzela "Clown" - od 90 cm (Park Owadów) 
• Robal Coaster - od 95 cm (Park Owadów) 
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów) 
• Basen z łódkami – od 95 cm (Park Owadów) 
• Karuzela "Strażak" - od 95 cm (Lunapark) 
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów) 
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii) 
• Wieża "Zeus Swing Tower" - od 105 cm (Park Mitologii) 
• Plac Zabaw "Robaki-rozrabiaki" – od 110 cm (Park Owadów) 
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark) 
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark) 
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark) 
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark) 
• Park linowy dla starszych dzieci (zasięg rąk 145 cm) (Park Mitologii)
 


Podróżując  dziećmi strategicznym punktem są łazienki i tu były zadbane oraz odpowiednio oznaczone.
Na miejscu znajduje się kilka punktów gastronomicznych, ale oferta fast-foodów nie trafiła w nasz gust, więc nie skorzystaliśmy. Zawsze można zabrać własny prowiant i urządzić piknik na miejscu :) Skusiliśmy się tu natomiast na lody (bardzo smaczne) oraz naleśniki w Parku Mitologii.

Bilety:

Bilet jednodniowy to koszt 100 zł (bez grosza). Obowiązuje zniżka 10% na KDR. Niestety nie ma biletów rodzinnych w wersji jednodniowej (w przypadku 2-dniowego biletu są).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger