9/26/2014

Zrelaksowana mama

Jakiś czas temu zostałam poproszona przez portal "Miasto dzieci" o przetestowanie internetowych warsztatów dla rodziców.
Wychowanie dziecka to proces niezwykle wymagający i nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy to co robimy jest właściwe, dlatego wiedzy w tym temacie nigdy za wiele.
Ogromnym atutem tego kursu jest to, że można w nim uczestniczyć, kiedy tylko ma się na to czas i ochotę - nie muszę tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy, wszystko odbywa się w domu, przy komputerze. 
Jeśli jesteście ciekawi, co sądzę o warsztatach Zrelaksowana mama - zapraszam do lektury :)


Od razu zdradzę wam, że nie znoszę kursów pozbawionych konkretów, w których przydługie sesje są pełne tzw. "lania wody" czyli w kółko powtarzane jest to samo przy użyciu nieco innych słów. Mało tego, informacje te są dla wszystkich jasne i oczywiste i nie wnoszą w nasze życie niczego nowego - ale mądrze brzmią.
Decydując się na udział w tych warsztatach miałam nadzieję, że będą one inne - że pozwolą mi zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad moim sposobem wychowywania dziecka, że pomogą mi spojrzeć na siebie i nasze rodzinne relacje z dystansem, że zwrócą moją uwagę na istotne kwestie, o których może nie pamiętam na co dzień oraz pozwolą mi jeszcze lepiej zrozumieć moje dziecko i wczuć się w nie, a przy okazji - utwierdzą w przekonaniu, że moje intuicyjne podejście do wychowania dziecka jest właściwe.
Krótko mówiąc miałam nadzieję na poruszenie w nich wielu praktycznych kwestii, a nie przeładowanie zbędną teorią. I nie zawiodłam się.
Naprawdę warto było poświęcić kilkanaście godzin (rozłożonych na kilka tygodni), żeby się nad tym wszystkim zastanowić. Co ważne, całość przebiega w bardzo relaksacyjnej atmosferze, jest sporo czasu na autorefleksję, w czym pomagają ćwiczenia praktyczne, jakie tu znajdziemy.
Autorką kursu jest pani Krystyna Łukawska - psycholog i psychoterapeutka kliniczna.


Warsztaty to również korzyści dla nas samych - rodziców :)


Kurs składa się z 7 modułów

- Przekonania (wzorce zachowań, jakie wynieśliśmy z rodzinnego domu i przekazujemy dalej, w tym module dowiemy się, które z nich powinniśmy wyeliminować z naszej codzienności)

- Uważność (o impulsywności i sposobach radzenia sobie z nią, o uważnym słuchaniu, empatii i dobrej komunikacji)

- Emocje (złe emocje a poczucie winy, brak cierpliwości i opanowania - jak nauczyć się ze spokojem reagować na złe zachowanie naszych dzieci)

- Dbanie o siebie (o akceptacji siebie, wybaczaniu sobie i pozbyciu się poczucia winy związanego z naszym rodzicielstwem)

- Naturalny potencjał (poczucie bezpieczeństwa, poznawanie świata, odkrywanie talentów i predyspozycji, o tym, jak rozwijać zapał do nauki i nauczyć dziecko skupiać uwagę)

- Wymagania (jak stawiać wymagania adekwatne do możliwości naszych dzieci, jak radzić sobie z buntem i agresją, jak rozwiązywać konflikty)

- Szczęście rodzinne (jak budować relacje oparte na szacunku, empatii i wielkoduszności).

To tylko niektóre z kwestii, jakie są tu poruszone.

Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały o naturalnym potencjale i wymaganiach, ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Oto, co najmocniej zapadło mi w pamięć:

- pogłębiaj wiarę dziecka w swoje możliwości - nie krytykuj potknięć, zamień krytykę na konstruktywną wskazówkę,
- staraj się nie oceniać negatywnie, nie mów dziecku, że jest leniuchem czy bałaganiarzem, to zniechęca do dokonywania zmian i pozbawia wiary w to, że można to zmienić, 
- rozwijaj zapał do nauki, pobudzaj ciekawość świata, zachęcaj do poszukiwania odpowiedzi u różnych źródeł,
- dostosuj poziom stymulacji do swojego dziecka - dziecko znudzone potrzebuje nowych bodźców, dziecko zniechęcone - łatwiejszych zadań, uważaj na przestymulowanie - rób przerwy,
- dbaj o zaangażowanie dziecka, powierzaj mu odpowiedzialne zadania adekwatne do wieku, powierzaj zadania skomplikowane i pomagaj w ich realizacji, dawaj dużo swobody i niezależności, angażuj różne zmysły, przeplataj naukę zabawą i aktywnościami ruchowymi,
- zachęcaj do refleksji zadając pytania i nie dawaj gotowych odpowiedzi, dawaj dziecku możliwość dokonywania wyboru,
- bądź świadomym, obecnym rodzicem, otwartym na poznawanie i stymulowanie dziecka szanując jego ograniczenia,
- ucz dziecko skupiać uwagę i uspokajać emocje, zachęcaj do analizy i refleksji oraz wypowiadania własnego zdania,
- patrz na dziecko z perspektywy życzliwego przewodnika,
- zachęcaj dziecko do poszukiwania rozwiązań w sytuacjach problemowych - wykorzystaj jego kreatywność,
- pozwól dziecku przekonać się o konsekwencjach jego złego zachowania,
- ucz dziecko szczerego przeproszenia i wzięcia odpowiedzialności za wyrządzone szkody.Po omówieniu poszczególnych zagadnień pojawiają się praktyczne ćwiczenia, które pomogą nam zastanowić się nad danym tematem i przenieść go na płaszczyznę swojej rodziny. Hasła pojawiające się na planszach i ciekawa grafika pomaga nam zapamiętać wiele istotnych kwestii.
Niektóre wskazówki oraz ćwiczenia można pobrać w wersji pdf i zachować, żeby w razie potrzeby móc do nich wrócić.
Na zakończenie kursu otrzymujemy certyfikat "Zrelaksowanej mamy" :) Źródło grafik - zrelaksowanamama.pl

Warsztaty pomogą nam stać się bardziej świadomym i otwartym rodzicem, a wszystko to w domowym zaciszu i w niezbyt wygórowanej cenie (69 zł za dostęp 7-tygodniowy).
Nic dziwnego, że warsztaty poleca znany psycholog i terapeuta Wojciech Eichelberger.

Więcej o warsztatach "Zrelaksowana mama" znajdziecie TU.
6 komentarzy:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger