10/01/2013

Odessa i tajemnica Skrybopolis

Pozostajemy w krainie książek, ale tym razem absolutna nowość, pozycja przedpremierowa, dla nieco starszych "Maluszków", bo bohaterka tej książki, Odessa, ma 13 lat :-)

Odessa i tajemnica Skrybopolis, wydawnictwa Egmont, to niezwykle udany debiut Petera van Olmen.
 Książka przenosi nas do tajemniczego Skrybopolis, miasta zamieszkałego przez pisarzy, artystów i ich muzy. To właśnie tam udaje się Odessa poszukując porwanej pewnego dnia matki i pragnąc znaleźć jakiś ślad ojca, którego nigdy nie poznała. Dziewczynka, która do tej pory narzekała na nudę i jednostajność, nagle znalazła się na arenie nieprawdopodobnych wydarzeń!Muszę przyznać, że tytułowe Skrybopolis nakreślone jest po mistrzowsku - po raz pierwszy w literaturze mamy do czynienia z miejscem, w którym Dostojewski, Kafka, Szekspir, Odyseusz, Hamlet, Herkules Poirot i wiele innych słynnych postaci pojawiałoby się jednocześnie. Podążając śladami przygód Odessy wkraczamy w niezwykłą krainę literatury, gdzie młody czytelnik przy okazji wartkiej akcji pozna mnóstwo prawdziwych artystów i słynnych postaci, a tym samym niepostrzeżenie przyswoi sobie podstawy literackiej wiedzy.   


Książka napisana jest łatwym, często bardzo humorystycznym językiem, dlatego czyta się ją bardzo szybko. Znajdziemy tu mnóstwo dialogów, które młodzież zdecydowanie woli od długich opisów i to dialogów pełnych zabawnych przytyków i nie pozbawionych ironii. Akcja książki jest bardzo dynamiczna, choć niekiedy zdarzają się momenty nieco rozwlekłe.
W odkrywaniu tajników Skrybopolis towarzyszy Odessie gadatliwy kanarek - Lode A. -  niezwykle barwna i ciekawie nakreślona postać :-) 
Nie zdradzę Wam szczegółów tych przygód - ale wierzcie mi - są naprawdę niesamowite!

To doskonała pozycja na długie, jesienne wieczory. Ponad 400 stron trzymającej w napięciu akcji w fantastycznym świecie. 
Peter van Olmen żongluje motywami literackimi i postaciami z taką łatwością i zręcznością, że nawet dorosły daje się wciągnąć w tą zabawę. Ta książka to prawdziwy majstersztyk.

3 komentarze:

  1. Zapowiada się ciekawie - moja starsza, chętnie taką pochłonie :) Pozdrawiamy! Aga

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze polecam, bo naprawdę jest warto!!!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger