2/12/2014

Chcecie bajki? Oto bajka!

Bajki są czytane, opowiadane i słuchane na całym świecie. 
Ich tematyka i klimat, często związane są z zakątkiem, z którego pochodzą. 
Każdy kraj ma swoją kulturę, swoisty klimat, tradycję, przekonania, czy wierzenia. Poznając bajkę z danej części świata, po części w nich uczestniczymy.
Niedawno zapoznałam się z niezwykle barwną antologią takich bajek z różnych kultur.
Bajkowa mozaika, wyd. National Geographic, bo o niej mowa, zawiera 12 takich niezwykłych opowieści z Polski, Hiszpanii, Czech, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Turcji, Gruzji, Iraku, Wietnamu, kultury żydowskiej i romskiej. 
Ich autorami są osoby, które z bajkopisarstwem wcale się nam nie kojarzą :-) Choćby Weronika Marczuk, Michał Piróg, Conrado Moreno czy Halina Mlynkova, a jednak udało im się stworzyć bardzo ciekawe opowieści.


Baśnie te nie mają ze sobą wzajemnie nic wspólnego. Są od siebie niezależne i lekturę możemy zacząć od dowolnej. Ich tematyka jest bardzo różna - zawsze jednak towarzyszy im jakieś istotne przesłanie. Jedne bajki ujęły mnie mniej inne bardziej. 
Muszę przyznać, że koncepcja wielokulturowej mozaiki wyszła pani Annie Kaszubskiej doskonale. 
Książka składa się jakby z kolorowych szkiełek o różnej fakturze i kształcie, wszystkie one tworzą jeden wspólny. piękny, ale bardzo różnorodny obraz. Do tego tematu nawiązuje także pierwsza bajka, autorstwa pani Anny "Najpiękniejszy obraz świata".


Na końcu każdej opowieści znajdziemy krótką notkę biograficzną o jej autorze oraz mini wywiad.


Baśnie z Czech i kultury romskiej najbardziej zapadły mi w pamięć. Jedna jest bardzo liryczna, druga niezwykle zabawna. Każdemu oczywiście może spodobać się coś innego, bo wybór mamy tu spory :-)Jest również jedna bajka, z Iraku, która moim zdaniem jest dla dziecka zbyt brutalna. Cała fabuła rozgrywa się w świecie zwierząt, który szczególnie dla dzieci jest niezwykle ważny. I to właśnie tu ma miejsce kilka brutalnych scen (rozgniecenie przez słonia gniazda skowronka z jajkami, a następnie wydziobanie słoniowi oczu), których nie tłumaczy nawet szlachetne przesłanie, jakie niewątpliwie tu znajdziemy.Cała książka jest niewątpliwie godna uwagi, własnie ze względu na wielokulturowość, jaką tu znajdziemy.
Wszyscy autorzy wywodzący się z różnych kultur, spotkali się w Polsce i tu pozostali. Są tu celebryci, uchodźcy czy Polacy różnego pochodzenia. Każda opowieść jest wyjątkowa, a razem współbrzmią naprawdę dobrze :-)

Można ją kupić m.in. TU.

10 komentarzy:

 1. Dopiero co trafiły do nas "Bajki o misiach...", a już kusi następny zbiór opowieści do czytania z mapą i umysłem otwartym na różnorodność - tak jak lubię! A serce mi rośnie, jak widzę, że Janek aż się rwie do takiego poznawania świata.
  Nie zaglądam tu więcej, bo zbankrutuję, jak nic :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że jeśli chodzi o tę pozycję, to wydatek przesunie się o kilka lat - teraz J. chyba za młody...

   Usuń
  2. Hehe, bardzo się cieszę, że udaje nam się trafić w Wasz gust :-)

   Usuń
 2. Zdecydowanie coś dla nas :) Uwielbiam wszelkie opracowania, które odnoszą się do kultury na całym świecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zdecydowanie powinniście po nią sięgnąć :-) Do tego jest ślicznie wydana.

   Usuń
 3. Jejku,jejku... ile tutaj gier wspaniałych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staramy się wyszukiwać jak najciekawsze :)

   Usuń
  2. I bardzo mi się to podoba. W dodatku ciągle udowadniasz, że dobra gra wcale nie musi wiele kosztować.

   Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger