2/11/2014

Pytaki - rodzinna gra integracyjna

Znacie grę Pytaki?
To gra, którą na pewno warto mieć na swojej półce. 
Może w nią grać cała rodzina (od lat 4 do 104 :-)) i oprócz tego, że stanowi świetną rozrywkę, jest fantastycznym ćwiczeniem wzajemnej komunikacji.
Początkowo zastanawiałam się, po co ćwiczyć komunikację w rodzinie, która przecież wciąż się ze sobą komunikuje, ale gdy zapoznałam się z zawartością pudełka - wszystko stało się jasne :-)
Ta gra pozwala odkrywać się na nowo, tematy, jakie tu spotykamy pomagają nam się otworzyć i zbliżyć do siebie.W pudełku znajduje się 96 żetonów z pytaniami/zadaniami, tzw. "pytaki", kostka uczuć, kostka tradycyjna, 6 kart uczuć, zapamiętnik, płócienny woreczek na pytaki oraz instrukcja.


Gra jest bardzo intuicyjna. Zasady można objaśnić zaledwie w minutę. Wystarczy, że jeden z graczy wcześniej je przeczyta i przekaże pozostałym.
Z woreczka z pytakami pierwszy z graczy losuje jeden z żetonów i odczytuje głośno pytanie (jeśli nie potrafi jeszcze czytać, odczytuje je ktoś za niego). Następnie na nie odpowiada. Czasem na żetonie znajduje się polecenie "rzuć kostką uczuć", wtedy należy rzucić kostką i wykonać dalsze polecenia z wylosowanego pytaka. Jeśli zadaniem jest nazwanie uczucia, jakie pojawi się na kostce, można się wesprzeć kartą uczuć.
Zapamiętnik służy do notowania odpowiedzi, które są dla nas z jakiegoś powodu ważne, np. o czym marzy ktoś z rodziny? co ktoś chciałby dostać w prezencie?
Grę można zakończyć w dowolnym momencie, albo z góry ustalić czas trwania rozgrywki.
Gdy ktoś się znudzi grą w Pytaki, w każdej chwili może odejść, a następnie dołączyć w dowolnym momencie. W żaden sposób nie zaburzy to rozgrywki.

Pytania/zadania na pytakach są bardzo różnorodne (jest ich prawie 100!), poniżej możecie zapoznać się z niektórymi z nich (kliknięcie w zdjęcie powiększy je). Pozwalają nam one lepiej się poznać, otworzyć przed innymi, czasami są zabawne, czasami dotyczą naszych marzeń, ulubionych miejsc, zainteresowań, mogą również sprowokować dłuższą rozmowę, bo inni gracze również chcą się na ten temat wypowiedzieć.


Gra niesie ze sobą bardzo pozytywny przekaz. Niestety w naszym zabieganym świecie nie każdemu udaje się dziś znaleźć czas na dłuższą rozmowę, zwłaszcza dotyczącą sfery naszych uczuć. Niektórym bardzo trudno jest się otworzyć - ta gra sprawia, że krok po kroku poznajemy się na nowo, dowiadujemy się o sobie rzeczy, o które byśmy się nie podejrzewali. 
Gra kształtuje postawy empatyczne już od najmłodszych lat, uczy słuchać i komunikować się ze sobą. Nie znajdziemy tu agresji i rywalizacji. Myślę, że kilka sesji z pytakami może bardzo wzmocnić więzi rodzinne.
Dodatkowo gra uczy cierpliwości, co dla dzieci bywa nie lada wyzwaniem :-)
To fantastyczna rozrywka na zimowe wieczory, ale sprawdzi się też latem na wszelkich wyjazdach (czerwony woreczek można zabrać ze sobą wszędzie).


Grę można dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Można na przykład grać tylko kostką i kartami uczuć. Wówczas nasze rozmowy będą skupiały się tylko na uczuciach. 
Wykonanie gry jest na najwyższym poziomie, żetony i karty są twarde, kostki doskonale dopracowane, do tego załączony woreczek ułatwia przechowywanie wszystkich elementów.

Grę Pytaki można kupić TU, a także na allegro czy w sklepach internetowych.
Baaardzo polecam :-)

5 komentarzy:

 1. Zapowiada się na ciekawą grę rodzinną. Rozmawianie/komunikowanie się ze sobą jest takie ważne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, niestety czasami się o tym zapomina. Dzięki tej grze jest okazja, żeby nadrobić zaległości :-)

   Usuń
 2. ale fajna :) czadowa :) muszę zainwestować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naprawdę świetny pomysł i wykonanie - bardzo polecam :)

   Usuń
 3. Super gra, muszę koniecznie ją przetestować podczas najbliższego spotkania rodzinnego.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger