6/11/2014

Biały ząbek - moja pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty nie zawsze jest łatwa - zresztą takich wizyt boi się wielu dorosłych, więc nie ma się co dziwić maluszkom :)
Warto poświęcić trochę czasu, żeby opowiedzieć naszemu dziecku, jak będzie ona przebiegać - im bardziej szczegółowo, tym lepiej. Jeśli będzie wiedziało, czego może się spodziewać, nie będzie się bało.
Na rynku jest sporo książek poruszających tę tematykę, niestety wiele z nich robi to pobieżnie. Bohater idzie do dentysty, siada na fotelu, lekarz ogląda ząbki i radośnie komunikuje, że wszystkie są zdrowe. Tak w skrócie to wygląda. 
Trudno znaleźć pozycję, która pozwoli naszemu dziecku bliżej poznać scenariusz takiej wizyty oraz zrozumieć, jak ważne jest dbanie o nasze zęby.Jakiś czas temu odkryłam książkę Biały ząbek - moja pierwsza wizyta u dentysty, skierowaną do dzieci od lat 3. 
Książka jest bardzo interaktywna. Znajdziemy w niej kolorowanki, naklejki i wiele ciekawych zadań dla maluchów. Zadania są bardzo różne, dzięki nim tematyka dbania o zęby na pewno nie będzie nudna. 
Przy okazji dobrej zabawy, dzieci poznają wiele ważnych informacji - nawet tak szczegółowych jak budowa zęba, ich rodzaje czy narzędzia stomatologiczne. 
Dzieci dowiedzą się też jak prawidłowo czyścić zęby, jakie produkty spożywcze są dla nich zdrowe, a które im szkodzą oraz poznają Wróżkę Zębuszkę. 
Znajdziemy tu nawet specjalny dyplom, który można podarować maluchowi po wizycie u dentysty :)Książeczka jest niewielka, ale zawiera w sobie wszystko, co maluszek powinien wiedzieć przed odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego - a całą tę tajemniczą wiedzę może posiąść poprzez dobrą zabawę :)
Labirynt, kolorowanki, szukanie szczegółów, rysowanie szlaczków, dokańczanie rysunków, a nawet mycie zębów wielkiemu krokodylowi :)
Do książki dołączona jest także płyta z relacją z wizyty przedszkolaków u dentysty. 
Obejrzenie takiego filmiku może być także bardzo ciekawym doświadczeniem i oswojeniem maluszka z tematem dbania o ząbki.

To, czy nasze dziecko będzie bało się dentysty w dużej mierze zależy od nas - to my musimy pozytywnie nastawić je do takiej wizyty. 
Może być ona przecież dla niego ciekawym doświadczeniem, a maluchy uwielbiają takie przygody i zwykle podchodzą do nich z entuzjazmem. 
Ważne, żeby nie przekazywać nam naszych własnych lęków, które być może są skutkiem jakichś nieprzyjemnych doświadczeń w tym temacie :).

Książka została przygotowana we współpracy ze stomatologiem, metodykiem przedszkolnym i psychologiem.


Książkę ukazała się nakładem wydawnictwa KOLOROWO Chatka Wydawnicza.
KOLOROWO organizuje także w przedszkolach (i nie tylko) warsztaty na temat zdrowego odżywiania i zdrowia zębów :)

Można ją kupić w bardzo dobrej cenie TU.


6 komentarzy:

 1. To bardzo ważne, aby nasze dzieci nie bały się wizyty u dentysty i właściwie dbały o ząbki :) Piękna książeczka i na dodatek z płytką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ nas ten temat dotyczy - dziękuję :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Książeczka to rzeczywiście dobry pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł z tą książeczką, idealna dla dzieci :) To bardzo ważne żeby dzieci były pozytywnie nastawione do dentysty dzięki temu nie będzie problemu ani z wizytami ani z myciem ząbków w domu:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger