9/17/2014

Dzieci kontra śmieci

Właściwe nawyki warto wpajać dzieciom odpowiednio wcześnie :)
Także te dotyczące segregowania śmieci, przy okazji informując je o tym, czemu to służy.
Jeśli obawiacie się, że nudna teoria nie trafi na podatny grunt, warto pobawić się w segregowanie - na przykład z taką grą :)


Gra "Dzieci kontra śmieci" przeznaczona jest dla 2-5 graczy od lat 4.
W poręcznym pudełku znajdziemy - planszę - park, którą należy złożyć z 3 elementów, planszetkę ze zbiornikami na śmieci, 30 okrągłych żetonów śmieci, 15 kafelków z przedmiotami, żeton dozorcy, kostkę oraz instrukcję.


Zanim rozpoczniemy grę układamy na środku okrągłą planszę, planszetkę ze zbiornikami, a pod nią kafelki (przedmiotami do dołu) dopasowując je kolorami do zbiorników.
Żetony śmieci mieszamy i kładziemy na planszy obrazkiem do góry (na każdym polu planszy powinno leżeć 5 takich żetonów).


Punkty zdobywamy wymieniając zebrane w parku śmieci na nowe przedmioty, które można z nich wykonać drogą recyclingu. Wygrywa gracz, któremu uda się uzyskać najwięcej punktów.


A oto jak dokładnie wygląda rozgrywka. Pierwszy gracz rzuca kostką, liczba wyrzuconych oczek to numer pola na planszy, z którego może "zebrać śmieci". Gracz wybiera rodzaj śmieci i może zabrać stamtąd wszystkie śmieci danego typu, np. puszki.Podczas swojej kolejki gracz może albo zebrać śmieci z parku (rzucając kostką) albo wymienić część zebranych śmieci na przedmiot z recyclingu (na kafelkach przedmiotów z recyclingu zaznaczono ile żetonów śmieci jest wymaganych, żeby móc go zabrać i tym samym zdobyć punkty).Gdy na wylosowanym polu nie ma już śmieci do gry wprowadzamy żeton dozorcy, kładąc go na tym polu.
Jeśli w kolejnej rundzie ktoś wylosuje pole z dozorcą lub inne puste pole (bez śmieci), żeton dozorcy przesuwa się o jedno pole zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli na nowym polu dozorcy są śmieci, dozorca "zabiera" jeden z nich (gracz, który rzucił kostką decyduje, który śmieć zabiera dozorca). Żetony zebrane przez dozorcę nie biorą udziału w dalszej grze.


Gdy z parku zniknie ostatni śmieć, podliczamy punkty.
Niewymienione żetony śmieci to 1 punkt.


Kafelki z produktami z recyclingu mają oznaczoną swoją wartość punktową - może ona wynosić nawet 6 punktów za jeden taki kafelek.


Szybka rozgrywka, szczypta rywalizacji, a przy okazji dobre nawyki, które być może zaowocują w przyszłości :)
Gra kosztuje niecałe 30 zł, a może dostarczyć sporo frajdy całej rodzinie.

"Dzieci kontra śmieci" to kolejna gra z serii Koala mądrala firmy Trefl, którą prezentowałam na blogu (wcześniejsza to "Zoo!").
Można ją znaleźć m.in. TU.

4 komentarze:

 1. Świetny pomysł na grę. Muszę jej poszukać:) Mojemu dziecku na pewno się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie ma takiej co zachęca do sprzątania w pokojach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jest, tylko jeszcze nie wpadła nam w ręce :) Ta też jest niezła: http://www.granna.pl/katalog-gier/33-W-to-mi-graj/201-KTO-POZMYWA.html :)

   Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger