1/17/2015

7 opowieści na różne okazje

Dziś u nas lekarstwo na różne przypadłości - problemy z zasypianiem, na małe bóle i choroby, na napady złości i smutku, na poczucie samotności...
Wystarczy usiąść wygodnie, okryć się przytulnym kocykiem i słuchając 7 uroczych opowieści przenieść się do krainy wyobraźni - od razu będzie nam lepiej :)


W tej serii ukazało się aż 5 książek. Wszystkie sa pięknie wydane - mają format zbliżony do A4 (nieco mniejsze), twardą, piankową okładkę i ładne, kolorowe ilustracje i bardzo sympatyczną cenę :)

Już za kilka dni święto wszystkich dziadków, więc zacznę od "7 opowieści do czytania z babcią i dziadkiem".


W tej części niemal czuć zapachy babcinej kuchni i jej serdeczny uścisk, a najeżone wąsy dziadka łaskoczą nas w nos :)
Ale choć pobyt u dziadków jest wspaniałą przygodą, to bywa, że nocowanie poza domem, bez rodziców jest dla dziecka sporym wyzwaniem. Właśnie w takich chwilach zwątpienia, dziadkowie mogą sięgnąć po opowieść o małym misiu koali, który boryka się z podobnym problemem.
Kolejne opowieści podsuną nam pomysły, jak podziękować babci i dziadkowi, jak narysować drzewo genealogiczne, jak miło spędzić wspólny czas czy jak ukoić smutki. Po każdym opowiadaniu znajdziemy wskazówki, które możemy wykorzystać, gdy sami znajdziemy się w podobnej sytuacji.
Kolejna książka to "7 opowieści aby wyleczyć małe bóle i choroby".
Każdy z nas doskonale wie, że chorowanie to próba naszej cierpliwości i wytrzymałości. Długotrwałe leżenie w łóżku nie jest łatwe, tym bardziej, jak coś nam dokucza.
W takiej sytuacji warto mieć pod ręką opowiadania, które umilą dziecku ten trudny czas i pomogą mu go przetrwać. Historia o niedźwiadku Makarym przypomni nam o zgubnych skutkach łakomstwa, historia Tomcia pomoże poskromić lęk przed wizytą u lekarza, krosty Tymoteusza, to nic innego, jak opowieść o ospie, będzie też o ręce w gipsie, o tym, jak być dzielnym w chorobie, jak wyleczyć guzy i zadrapania czy nawet zapalenie ucha.
Dzieki tej książeczce chorowanie nie będzie już takie straszne :)

Każdy z nas miewa słabsze chwile, kiedy musi poradzić sobie ze smutkiem czy złością.
Podczas kiedy my, dorośli, potrafimy się jakoś z nimi uporać, to dzieciom wychodzi to dużo trudniej.
W takich chwilach z pomocą przyjdzie "7 opowieści aby pozbyć się złości i ukoić smutki".


Spotkamy tu całą paletę fochów i humorów, których przyczyny są bardzo różne.
Rozstanie z rodzicem w przedszkolu, zagubienie ulubionej przytulanki, wyjazd ukochanych dziadków - takim chwilom smutek towarzyszy często.
A co, kiedy nie mamy ochoty kłaść się do łóżka, jeść, dzielić się zabawkami czy zejść z karuzeli - to na pewno trudne momenty dla dziecka.
Właśnie takie tematy tu znajdziemy. Opowieści mogą być doskonałym wstępem do wspólnej rozmowy o nurtujących dziecko problemach. Czasami najtrudniej zacząć :)
Przytulanki są niemal jak najbliżsi przyjaciele - towarzyszą dziecku we wszystkich ważnych chwilach. Wraz z nim się cieszą i smucą, a ich miłe futerko utuli do snu i wysłucha naszych najgłębiej ukrywanych tajemnic.
Są tak ważne, że nie łatwo się z nimi rpzstać - nawet, kiedy to konieczne. W przedszkolu na przykład przytulanka musi zostać odłożona w bezpiecznym miejsce - tylko jak sobie z tym poradzić?
Albo jak zostawić ją w domu, kiedy koniecznie chcemy zabrać ją ze sobą? Co zrobić, gdy zapomnimy lub zgubimy naszą przytulankę? Będzie także o utrzymywaniu jej w czystości, pocieszaniu i kochaniu :)
Bo to opowieści, gdzie przytualnki występują w roli głównej :)

Na koniec opowiadania na dobranoc - "7 opowieści aby grzecznie zasnąć".
O tym, jak się wyciszyć przed snem, jak nie bać się ciemności, jak trafić do krainy snów, jak pożegnać przed snem zabawki, czy też jak samodzielnie położyć się do łóżka, kiedy rodzice są zajęci. 
Kolejny zbiór mądrych, pouczających opowiadań z pakietem ciekawych porad po każdym z nich. 
Każdy zbiór skupia się na jednym temacie, choć często przenikają się wzajemnie - smutek, złość, samotność, bunt, strach dzieci odczuwają w różnych sytuacjach. Te historie pomogą im to zrozumieć i przezwyciężyć.
I choć bohaterowie opowieści są bajkowi, to treści - bardzo uniwersalne.

Wydawnictwo Olesiejuk
Do kupienia m.in. TU

4 komentarze:

 1. Moja córeczka uwielbia bajeczki, a najbardziej te wymyślone. Sama też mi je opowiada :)
  http://bavama.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Opowieści mi się od razu spodobały, kiedy tylko zajrzałam do książki, ale ilustracje raczej nie powaliły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam też o nich pisac :) My bardzo lubimy te opowieści :) Ilustracje świetne i świetne rady na każda okazje. Mamy na dobry sen, na smutki i na choroby

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba muszę ją dziadkom kupić ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger