1/10/2015

Psssst! Top secret...

Swego czasu bardzo lubiłam filmy szpiegowskie i kryminalne. Pewnie zostałoby mi to do dziś, gdyby nie permanentny brak czasu  :)
Na szczęście dreszczyk emocji można zapewnić sobie także na inne sposoby, choćby za sprawą szybkiej rozgrywki - a przy okazji pogłówkować i wytężyć szare komórki, żeby nie zapadły w gęboki sen zimowy :)
Od pewnego czasu mieszkają u nas dwie agencje wywiadowcze - agentów i agentek, którzy nie ustają w próbach zdemaskowania się nawzajem. Każdy z agentów pilnie strzeże swojej tożsamości - w końcu od tego zależy powodzenie ich tajnej misji!Gra "Top secret" wydawnictwa Foxgames, to gra, w której liczy się blef, dedukcja i dobra pamięć. 
Będziemy musieli trochę się nakombinować, żeby odkryć tożsamożć agentów przeciwnika, zanim on odkryje naszych.
Jest to gra dla dwóch graczy od lat 7
Spodoba się każdemu, kto lubi szybkie i emocjonujące rozgrywki oparte na logicznym myśleniu i dedukcji, choć nie pozbawione losowości.

Elementy gry graficznie śwtetnie wpisują się w jej tematykę. Karykaturalne postaci agentów i agentek podnoszą atrakcyjność wizualną gry.
W pudełku znajdziemy 20 tekturowych pionków z podstawkami - 10 agentek i 10 agentów, zapasowa podstawka, 10 kart agentów i 10 kart agentek oraz oczywiście instrukcję (krótką, jasną i klarowną).
Zasady gry da się wyjaśnić zaledwie w kilka minut, dlatego kazdy chętnie w nią zagra, choćby po to, żeby ją wypróbować.


Na początek wybieramy płeć agentów a następnie ustawiamy przed sobą w rzędzie 10 pionków tak, aby ich numer był widoczny tylko dla nas (a nie dla przeciwnika). Podobnie robi drugi gracz.
Następnie wybieramy 3 dowolne pionki przeciwnika i odkładamy je do pudełka (nie patrząc na ich numery), to samo robi drugi gracz z naszymi pionkami.
Teraz stoi więc naprzeciw siebie 7 agentów i 7 agentek, odwróconych do siebie tyłem.


Tasujemy swoje karty i rozkładamy przed sobą w rzędzie 7 kart numerami do góry. Pozostałe 3 karty trzymamy w dłoni. To samo robi przeciwnik.
Gdy karty są już rozłożone umieszczamy pionki swoich agentów na kartach przeciwnika (wciąż tyłem do przeciwnika!)według poniższych zasad:
- pionek nie może być umieszczony na karcie o tym samym numerze
- jeśli numer pionka jest wyższy od numeru karty, kładziemy pionek na znaku "+"
- jeśli numer pionka jest niższy od numeru karty, kładziemy pionek na znaku "-"


Gdy wszystko już jest gotowe zaczynamy właściwą rozgrywkę.
Gracz bierze jedną z trzymanych w ręku kart i wymienia ją na kartę leżącą pod wybranym pionkiem agenta (w ręku zatem ma nadal 3 karty).
Zadaniem przeciwnika jest ustosunkowanie się swoim pionkiem do nowej karty z innym numerem - jeśli numer agenta jest niższy niż karty, kładziemy go na znaku "-", jeśli wyższy - na znaku "+".
Jeśli numer pionka i karty jest taki sam - oznacza to, że nasz agent został zdemaskowany i odkładamy go na bok stołu. Gracz, który tego dokonał zyskuje drugą kolejkę.


Wygrywa gracz, któremu uda się zdemaskować wszystkich agentów/agentki przeciwnika.


Koncentracja, dobra pamięć, dedukcja i umiejętność blefowania - oto, co pomoże nam zwyciężyć w tej grze. Nie zaszkodzi też odrobina szczęścia.
Na podstawie ukłądu agentów i kart musimy zaplanować kolejne ruchy i opracować strategię, która pomoże nam zdemaskować "ludzi" przeciwnika. Możemy wcielić się w prawdziwego Jamesa Bonda i choć przez chwilę poczuć się jak on - emocje i dobra zabawa gwarantowane :)

Wydawcą gry jest Foxgames.

Można ją kupić m.in. TU.

8 komentarzy:

 1. Znowu fajna gra dla starszaka. Twój blog to skarbnica wiedzy o wszystkim co można kupić dzieciakom ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trafiłam w wasz gust - zapraszam do nas jak najczęściej :)

   Usuń
 2. czy ta gra byłaby ok dla dwójki dorosłych ludzi? szukam czegoś dla siebie i męża :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej :) Zależy jakie gry lubicie. U nas sprawdza się bardzo dobrze. Z gier dla dwóch osób (również dorosłych), które u nas są ciągle na topie polecam jeszcze Monopoly Deal (http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/09/shuffle-nowy-wymiar-gier.html), Wilki i owce (http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/10/wilki-owce-i-grube-ryby.html), Cappuccino (http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/10/moze-cappuccino.html) i Abalone. (http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/05/black-white.html)

   Usuń
  2. To jest gra wyłącznie dla dwójki. Gramy w nią namiętnie z mężem niemal każdego wieczoru. Coś o tym nawet napisałam na swim blogu. Maluszkowe inspiracje - świetny blog. Czytam z zaciekawieniem i marzę, żeby mój się tak pięknie rozwinął. Katarzyna z blognawolnyczas.blogspot.com

   Usuń
 3. to już wiem co synowi na urodziny kupię :) dzięki za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger