4/23/2015

Nauka samodzielności poprzez zabawę - z edukatorek.pl

Chyba każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było samodzielne. 
Myśląc o samodzielności, przychodzą nam głównie do głowy czynności samoobsługowe - jak mycie, jedzenie czy ubieranie. Opanowanie tych umiejętności sprawia, że dziecko stopniowo się od nas uniezależnia - to niezwykle ważny etap w jego rozwoju, bo to właśnie do niezależności wychowujemy przecież nasze dzieci.
Najpierw opanowują proste, codzienne czynności, podejmują pierwsze decyzje i uczą się ich konsekwencji, aby w końcu same potrafiły odnaleźć się w dorosłym świecie.Tempo usamodzielniania się dzieci jest bardzo różnorodne - jednym przychodzi to łatwiej, inne muszą poświęcić temu więcej czasu. Naszym zadaniem jest umożliwić im zdobywanie tych umiejętności stwarzając odpowiednie warunki - nie hamujmy ich naturalnej chęci do stania się samodzielnym, nie pospieszajmy mówiąc, że zrobimy to szybciej, lepiej -  taki zachowanie tylko je zniechęci i zablokuje. Powinniśmy pozwolić im działać, nawet jeśli wiąże się to z dużym wysiłkiem i ponoszeniem porażek. Zachęcajmy je do kolejnych prób, nie wyręczajmy i bądźmy dumni z ich sukcesów - choćby drobnych. Takie próby to przecież nowe doświadczenia, tak ważne dla ich rozwoju.

Dzieci w wieku 2 - 3 lat odczuwają coraz większą potrzebę stawania się samodzielnymi
To doskonały moment, żeby odpowiednio je nakierować i wykorzystując ich zainteresowanie tą tematyką - nauczyć wielu nowych rzeczy, zwłaszcza tzw. czynności samoobsługowych.
I jakkolwiek samodzielne jedzenie w tym wieku raczej nie stanowi już problemu, to z ubieraniem się nie jest jeszcze tak łatwo - zakładanie niektórych elementów garderoby mają już opanowane, ale to doskonały moment, żeby zdobywały kolejne umiejętności w tym zakresie.


A jak wiadomo, dziecko najefektywniej uczy się podczas zabawy.
Do pomocy mamy więc lalkę z całkiem pokaźną garderobą :)
Drewniana szafa jest wyposażona we wszystko, czego nasza lala w danej chwili potrzebuje - w zależności od pogody :)
Gdy Helenka około miesiąc temu po raz pierwszy sięgnęła po ten zestaw, prosiła mnie o pomoc w przebieraniu lalki. Sama wkładała jej tylko najprostsze ubranka.
Po około tygodniu sytuacja całkowicie się zmieniła - bardzo konsekwentnie próbowała ubrać lalkę samodzielnie. Gdy po raz pierwszy udało jej się założyć na szmacianą lalkę dość wąską sukienkę i ją zapiąć - promieniała!
Od tej pory nigdy więcej nie prosiła mnie o pomoc. Opanowanie zakładania niektórych elementów "lalczynej" garderoby było naprawdę niełatwe, ale nie dawała za wygraną i w końcu jej się udawało. Z czasem szło jej coraz lepiej i teraz radzi sobie ze wszystkim sama.


Taka zabawa to również doskonałe ćwiczenie zręczności i małej motoryki.
Małe paluszki próbujące wcisnąć szmaciane rączki lali w wąskie rękawy to niezwykle wzruszający widok - a jaka duma, gdy im się to udaje!


Szafa z ubrankami naszej Lizy (tak Helenka nazwała swoją lalę) pomaga dziecku również nauczyć się dbać o porządek - każde ubranko ma tu swoje miejsce.


Cała zabawka wykonana jest pierwszorzędnie - szmaciana, bezpieczna lalka, różnorodne ubranka, przepiękna drewniana szafa z wieszakami i szufladką.W naszej codziennej nauce samodzielności jest również miejsce na dokonywanie przez córkę wyborów - warto pozwolić dziecku zadecydować, co chciałoby zjeść podając dwie propozycje, podobnie z ubraniami. Dla dziecka to niezwykle ważne, bo buduje ich wiarę w siebie - uczą się o sobie decydować, a tym samym stają się coraz bardziej dojrzałe. Warto też omawiać z dzieckiem konsekwencje każdej decyzji, pomoże im to w przyszłości je przewidywać.Bluza w babeczki - Little Gold King 


Lalkę z garderobą znajdziecie tu - KLIK.

*Post powstał w ramach akcji "Bawię się z Edukatorkiem". Akcja ma na celu zaprezentowanie rodzicom pomysłów na zabawy przy wykorzystaniu asortymentu sklepu. Do udziału zaproszone zostały mamy blogerki, które przygotowują wpisy w 4 kategoriach: bawię się - na wesoło, naukowo, aktywnie i kreatywnie. Nasz wpis jest drugą odsłoną tej akcji. Zabawa garderobą szmacianej lalki to świetny sposób na naukę samodzielności, a przy okazji rozwój małej motoryki.
Na zakończenie akcji planowany jest super konkurs - szczegóły już wkrótce!4 komentarze:

 1. Super ta szafa :) Chociaż Polka nadal jest na etapie rozbierania i zostawiania gołych :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też jeszcze niedawno było identycznie ☺. Dopiero od jakiegoś miesiąca taka zmiana ☺

   Usuń
 2. Ja tam bym chciała, żeby trochę byli mniej samodzielni...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger