6/03/2015

Fakty

Dzieci uwielbiają pytać. Pytają, drążą, zgłębiają, poszukują odpowiedzi na wszystkie możliwe sposoby. Ten ich pęd do wiedzy i poznawania świata z czasem tylko się zaostrza - oczywiście tylko wtedy, gdy nikt ich do tego skutecznie nie zniechęci. 
Dziś u nas seria książek Fakty, właśnie dla takich niezniechęconych i ciekawych świata dzieciaków :) Co tam dzieci, sama lubię zaglądać do takich publikacji :) 
Ta seria podoba mi się głównie dlatego, że jest bardzo zróżnicowana tematycznie. Nie są to jakieś opasłe tomiska, przez które trudno przebrnąć, niczym przez nudny szkolny podręcznik z moich czasów :) To ładnie wydane książki formatu A4, w twardej oprawie, z dużą ilością zdjęć i informacjami w postaci krótkich opisów, ramek czy punktów. W tego typu książkach, długi tekst i jednolita czcionka działają na mnie odpychająco. Lubię publikacje w stylu leksykonu, z hasłami i ich wyjaśnieniem bogato opatrzonymi ilustracjami. Takie rozwiązanie pozwala nam szybko znaleźć informację, którą jesteśmy zainteresowani.
Dodatkowo na każdej stronie znajdziemy pytanie sprawdzające nasze zrozumienie danego tematu (na końcu książki są odpowiedzi).
Seria Fakty obejmuje następujące tytuły: Wszechświat, Ziemia, Rośliny, Transport, Zwierzęta morskie, Cuda świata, Nauka, Ptaki, Dzikie zwierzęta, Ciało ludzkie.


W części "Wszechświat" młody czytelnik poznaje planety, gwiazdy, księżyce, galaktyki, dowie się czym jest mgławica, Droga Mleczna, System i Układ Słoneczny. Przeczyta o kometach, asteroidach, meteorach, czarnych dziurach, kwazarach, sondach kosmicznych, a także pozna kilku wybitnych astronomów. "Cuda świata" to moja ulubiona książka z tej serii. Lubię czytać o tych niezwykłych budowlach, których ujrzenie jest marzeniem wielu z nas. Najprzyjemniej czyta się o miejscach, które udało nam się odwiedzić - Tadż Mahal, Wieli Mur Chiński, Angkor Wat, Machu Picchu czy Chichen Itza - przypominają nam o naszych nie tak dawnych podróżach.
Każdy z "cudów" został szczegółowo opisany i opatrzony niewielką mapką z zaznaczonym terenem jego występowania. Najciekawsze informacje ujęto w ramkę.
"Ciało ludzkie" to coś dla młodych miłośników anatomii. Komórki, tkanki i narządy wewnętrzne, narządy zmysłów, gruczoły, zęby, ciąża i narodziny, zdrowie i choroby, układy - pokarmowy, oddechowy, szkieletowy, mięśniowy. Na końcu każdej części znajduje się również krótki słowniczek.
"Ziemia" przybliży nam szczegóły na temat naszej planety. Jej miejsce we wszechświecie, klimat, skały i minerały, kontynenty, morza i oceany, góry, wulkany, trzęsienia ziemi, gleba, ekosystem, lasy, pustynie, step, bieguny, zasoby naturalne.
"Nauka" dostarcza informacji o energii, sile, ruchu, dźwięku, temperaturze, wyporności, grawitacji, oddziaływaniu magnetycznym, elektryczności, atomach i molekułach, różnych stanach skupienia, metalach, mieszaninach i roztworach, ciekawych przedmiotach i maszynach, dziedzinach nauki. Poznamy tu także sylwetki 3 naukowców - Edisona, Einsteina i Newtona.
"Transport" to głównie pojazdy i podróże. Znajdziemy tu więc różne środki transportu, pojazdy specjalne, informacje o lotach kosmicznych i wiele innych ciekawostek związanych z podróżowaniem.
"Dzikie zwierzęta" to piękne zdjęcia nieznanego nam na co dzień świata dzikiej fauny.
Lew, tygrys, gepard, niedźwiedź, panda, dzikie psy, hipopotam, nosorożec, słoń, zebra, jeleń, antylopa, żyrafa, torbacze, goryl szympans, krokodyle oraz gatunki wymarłe.
"Ptaki" to kolejny "zwierzęcy" tytuł tej serii, ale nie ostatni. Ptasi świat jest niezwykle zróżnicowany. Tu poznamy niektóre ich tajemnice.
"Zwierzęta morskie" to ciekawostki o koralowcach, krewetkach, krabach, homarach, meduzach, ośmiornicach, pławikonikach, rozgwiazdach, a także zwierzętach większego kalibru - jak delfiny, rekiny czy wieloryby.
I na koniec tajemnice flory - "Rośliny". Podobnie jak poprzednie książki to taka pigułka wiedzy na dany temat. Zgłębimy tu więc tajniki fotosyntezy, poznamy budowę kwiatu, przeczytamy o zapylaniu, kiełkowaniu, poznamy różne rodzaje roślin - w tym owadożerne.

Każda z książek ma około 25-30 stron i jest w twardej oprawie (A4). 
Do tego są w bardzo przystępnej cenie - każda z nich to koszt 8 zł, a w pakiecie wychodzą jeszcze taniej :)

Wydawnictwo Monika Duda

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger