6/02/2015

Shuffle - kolejna porcja gier

O świetnej serii karcianek Shuffle pisałam już jakiś czas temu na blogu - KLIK.
Gry sprawdzają się u nas znakomicie, dlatego bardzo mnie cieszy, że nakładem wydawnictwa Cartamundi ukazały się właśnie 4 nowe tytuły.
Oferta jest naprawdę szeroka i praktycznie każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.
Są tu gry zarówno dla 4-latków jak i dla dzieci w wieku szkolnym. W jedną z gier - Monopoly Deal grywam nawet często z mężem :)
Gry mieszczą się w poręcznych plastikowych pudełkach, dlatego bez problemu możemy je zabrać na każdy wakacyjny wyjazd. 
Do wszystkich gier serii Shuffle można pobrać bezpłatne aplikacje na tablet/smartfon, które pomogą urozmaicić naszą rozgrywkę. Do jednych gier wnoszą one więcej (np. Auta), do innych mniej, ale są na pewno ciekawym i atrakcyjnym dodatkiem.

Oto przegląd nowych tytułów gier Shuffle.1. Disney Monopoly Deal Shuffle
Liczba graczy: 2-5| Wiek: 8+ | Czas gry: 15 min

To bardzo szybka i dynamiczna gra, wzorowana na zasadach popularnego Monopoly. 
Ma identyczne zasady, jak Monopoly Deal Shuffle, który opisywałam wam TUróżni się od tamtej gry jedynie grafiką. Wielbicielom Disney'owskich kreskówek na pewno przypadnie do gustu - mamy tu całą paradę ulubionych bajkowych bohaterów.

Nie będę ponownie opisywać szczegółów rozgrywki, bo to wszystko znajdziecie we wcześniejszej recenzji, krótko tylko przypomnę o co tu chodzi.
Aby wygrać musimy zebrać 3 zestawy nieruchomości, aby to zrobić posiłkujemy się różnymi kartami szansy. Karty te potrafią nieźle namieszać i niekiedy całkowicie zmienić bieg gry - może się nawet okazać, że przeciwnik odbierze nam całą gotową dzielnicę i dzięki temu wygra. 
2. Frozen/Kraina Lodu Shuffle
Liczba graczy: 2-4 | Wiek: 5+ | Czas gry: 15 min

Ta gra na pewno zachwyci miłośników słynnej Krainy Lodu. Jej zasady są praktycznie takie same, jak w My Little Pony Shuffle (KLIK), z tą różnicą, że tam łączyliśmy ze sobą klejnoty, a tu - płatki śniegu.
Liczba kart jest również identyczna - 46 kart z płatkami śniegu, 6 kart postaci, 3 karty startowe.
Karty z płatkami układamy w stos, w rozgrywce 2 lub 3 osobowej wybieramy po 2 postacie, do których będziemy zbierać płatki śniegu (każdej postaci przyporządkowany jest jeden kolor).
Następnie wybieramy losowo jedną kartę startową i kładziemy ją na środku - to do niej będziemy teraz dołączać kolejno losowane karty z fragmentami płatków śniegu. Karty dokładamy tak, żeby płatek pasował kształtem i kolorem - karty są dwustronne więc dają wiele możliwości dopasowania.
Staramy się kompletować klejnoty w kolorze odpowiadającym naszym postaciom, ale nawet jeśli nie jest to możliwe i tak musimy odpowiednio dołożyć wylosowany element i niekiedy swoim ruchem dać punkt przeciwnikowi.
Na koniec podliczamy punkty - każdy cały płatek śniegu w naszym kolorze daje nam 1 punkt. Jeśli na karcie znajduje się lodowy pałac Elsy - otrzymujemy 2 punkty.


2. Cars/Auta Shuffle
Liczba graczy: 2-4 | Wiek: 4+ | Czas gry: 15 min

To największe odkrycie wśród nowych tytułów. Gra, w której będziemy się ścigać :)
Zdecydowanie warto w nią zainwestować (gra kosztuje poniżej 30 zł :)), jeśli macie w domu małego fana motoryzacji i/lub Disney'owskiego przeboju Auta.

Budujemy trasy, umieszczamy na nich przezroczyste, foliowe, kolorowe autka i - startujemy!
W pudełku znajdziemy 43 karty wyścigu, 12 kart tras i 12 przezroczystych kart Cars Racers.
W tym przypadku aplikacja Shuffle całkowicie zmienia grę - kupując więc to pudełeczko otrzymujemy praktycznie 2 różne gry, którymi dzieciaki będą zachwycone.

Grę rozpoczynamy od wybudowania tras - 2 trasy składające się z 6 kart obok siebie - początek to karta Start, koniec - Meta.
Wybieramy swoją drużynę (2 lub 3 auta, w zależności od liczby graczy).
Zwycięzcą jest ten, kto pierwszy doprowadzi wszystkie swoje auta do mety.
Aby się to udało, będziemy zagrywać karty - umożliwią nam one przemieszczanie naszych autek o 1 lub 2 pola, wyprzedzanie (jeśli bezpośrednio przed nami jest inne auto, ta karta pozwoli nam stanąć na pierwszym wolnym polu za nim. Co więcej, możemy wyprzedzić też kilka aut ustawionych jedno za drugim).
Choć to gra dla dzieci, dopuszcza niewielką ilość negatywnej interakcji - za sprawą karty Załoga serwisowa, która pozwala nam wysłać dowolne auto przeciwnika do serwisu. Ale wcale nie musimy korzystać z tej możliwości, tylko użyć karty do przemieszczenia się o wskazaną na niej liczbę pól.

Przezroczyste karty samochodów można "postawić" na trasie dzięki obecności specjalnych "skrzydełek".
Grając z aplikacją budujemy tor (z 12 kart) dookoła tabletu, który będzie nam wyświetlał różne przeszkody bądź ułatwienia.
To naprawdę bardzo fajna pozycja dla dzieci. Świetnie sprawdzi się również jako gra rodzinna.4Trumps Shuffle
Liczba graczy: 2+ | Wiek: 6+ | Czas gry: 15 min

To ostatnia gra z karcianych nowinek i kolejna pozycja dla miłośników motoryzacji.
Bardzo dobrze wykonane karty, swoją grafiką przyciągną zwłaszcza chłopców - tych małych i dużych :) Znajdziemy na nich prawdziwe (już nie bajkowe) samochody i motocykle z pełną nazwą, rokiem produkcji, pojemnością, mocą itd. Tego typu karty nie są niczym nowym, bo od lat na rynku istnieje wiele gier opartych na danych technicznych samochodów czy motocykli.

Karty można wykorzystać do 2 wariantów gry - Kwartet i Trumps.
Kwartet - tasujemy karty (możemy grać jedną talią (32) lub obiema (64)) i rozdajemy wszystkim graczom taką samą ich ilość. Zadanie polega na tym, aby uzbierać kombinację 4 kart z daną literą/cyfrą, np. C1, C2, C3, C4. Jeśli nam się to uda - kładziemy nasz "kwartet" przed sobą.
Następnie zwracamy się do dowolnego gracza z pytaniem o konkretną kartę, jeśli gracz ją posiada - oddaje ją nam, a my możemy pytać dalej. Jeśli nie - kolejka przechodzi na następnego gracza.
Zwycięża ten, który skompletuje jak najwięcej kwartetów.

Trumps - ta wersja przypomina mi nieco grę w wojnę. Rozdajemy graczom karty, rozpoczynający wybiera jeden ze wskaźników, który będziemy porównywać (np. rok produkcji, pojemność, moc). Gracze trzymają swoje karty w formie stosu widząc tylko swoją kartę wierzchnią.
Wygrywa gracz, którego karta osiągnęła najwyższy wynik w podanej dziedzinie.

Tę wersję gry można dodatkowo urozmaicić dzięki aplikacji (kręcimy specjalnym kołem, które poda nam warunki rozgrywki, do których musimy się zastosować).
Seria Shuffle ukazała się nakładem wydawnictwa Cartamundi.
Cena każdej z gier nie przekracza 30 zł, więc naprawdę się opłaca :)

Która z gier wydaje się wam najciekawsza? :)4 komentarze:

  1. Chyba najbardziej wpadła mi w oko ta z Krainą lodu :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyglądają zachęcająco, szczególnie Monopoly i Kraina Lodu. Polka jeszcze za mała, ale ja bym chętnie zagrała :P

    OdpowiedzUsuń
  3. mi tez kraina lodu ale moi synowie z kazdej byliby zadowoleni

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger