7/12/2015

99 historii biblijnych

Wprowadzanie maluchów w świat religii to nie taka łatwa sprawa. Nie chciałabym, aby religia kojarzyła się moim córkom wyłącznie z obrzędami i zbiorem zasad o tym, czego nie wolno i co należy. Żeby w przyszłości bezmyślnie i bez głębszej refleksji przyjmowały naukę Kościoła, bo "tak trzeba".
Chcę, by rozumiały religię jako duchowość, jako drogę do lepszego poznania siebie i zrozumienia drugiego człowieka.Wrażliwości powinno się uczyć dziecko od najmłodszych lat. Wrażliwości na ból i krzywdę innych. Umiejętności wczucia się w położenie innych istot nie da się nauczyć w jeden dzień. To wymaga pracy i cierpliwości. 
Moje dziecko nigdy nie skrzywdziło żadnego zwierzęcia. Nie biega za nimi krzycząc i wymachując patykiem, jak wiele dzieciaków w jej wieku. Nie ciągnie kotów za ogon i nie obchodzi się z nimi agresywnie.
Zawsze, gdy zdarzy jej się powiedzieć komuś coś przykrego (a zdarza się to naprawdę rzadko), rozmawiamy z nią o tym, jak ta osoba mogła się poczuć, jak ona sama czułaby się, gdyby ktoś powiedział jej coś podobnego. Bywało, że wielokrotnie musieliśmy mówić to samo, w kółko powtarzaliśmy te same słowa, wystawiając tym samym naszą cierpliwość na wielką próbę... 
Nauczenie dziecka empatii i odróżniania dobra od zła to bardzo trudna sprawa, ale też obowiązek nas - rodziców. To my jesteśmy dla nich drogowskazem i wzorem do naśladowania. 


Jakiś czas temu pokazywałam wam na blogu pewną świetną książkę - Bajki o empatiito najlepsza, jak do tej pory, książka o tej tematyce.
Od niedawna naukę właściwych postaw społecznych uzupełniamy o przesłanie płynące z biblijnych przypowieści. Wiele z nich ma bardzo uniwersalny przekaz - np. ta o miłosiernym Samarytaninie czy zagubionej owieczce. Ponieważ Helenka zadaje coraz więcej pytań, również o tematy związane z religią i różnymi obrzędami, podążając za jej zainteresowaniami sięgnęłam więc o książkę, która pomaga mi nieco przybliżyć jej biblijny świat - "99 historii biblijnych"
Historie tu zawarte są proste i krótkie. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełniam je podczas naszej wspólnej lektury, często odnoszę je też do codziennych sytuacji. Wiele tematów jest dla 3-latki jeszcze zbyt abstrakcyjnych, ale od czego ma nas :) Wybieramy dla niej to, co może ją zainteresować, skupiamy się na najciekawszych naszym zdaniem tematach.
Wierzę, że takie rozmowy i lektury mają na dziecko bardzo pozytywny wpływ i pomagają zrozumieć wiele rzeczy. 
Dziecko jest naprawdę mądrą istotą, wystarczy tylko zadać sobie nieco trudu i spróbować wyjaśnić mu to, co dzieje się wokół nas, a nie z góry zakładać, że i tak tego nie zrozumie - wierzcie mi, one naprawdę potrafią zaskoczyć nas swoją dojrzałością."99 historii biblijnych" - Wydawnictwo Jedność

4 komentarze:

  1. Mamy bardzo podobne podejście do tematu. Bajki o empatii już są w naszym schowku i przy najbliższej okazji znajdą się w koszyku, a ta pozycja jest kolejną, na którą na pewno warto zwrócić uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda fajnie, chyba nie znam wszystkich tych historii :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ilustracje mnie nie przekonują..

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger