7/09/2015

Ćwiczenia grafomotoryczne i kreatywne

Szkoła to całkowicie nowy etap dla dziecka. Wymaga opanowania przez dziecko całego szeregu różnych umiejętności. I nie chodzi tylko o edukację w zakresie znajomości liter, pisania i czytania. Żeby stawić czoło nowym wyzwaniom niezbędne będą rozwinięte umiejętności manualne, ale także inteligencja - logiczna, emocjonalna i twórcza.
Warto odpowiednio wcześnie przygotowywać nasze pociechy na to wyzwanie, dlatego tak istotne jest nabywanie przez nie kompetencji społecznych i emocjonalnych od najwcześniejszego dzieciństwa.
W rozwijaniu logicznego i twórczego myślenia pomogą dziecku różnego rodzaju materiały, na których możemy wspólnie pracować. Na rynku jest cała masa różnorodnych zeszytów kreatywnych, ja wybrałam 3 pozycje z zadaniami o różnym stopniu trudności. Zarówno 3-latek, jak i 6-latek znajdą tu coś dla siebie ☺.Każda z tych książek to fantastyczna inspiracja. Po zabawie z nimi pomysły na kreatywne zadania same przychodzą do głowy.
Każda z nich to mnóstwo propozycji różnorodnych aktywności, które rozwijają dzieci w wielu obszarach. Najbardziej podoba mi się w nich to, że dają szerokie pole do popisu dziecięcej wyobraźni i nie narzucają gotowych rozwiązań.


Na początek Wielkie gryzmolenie Nikalasa Catlow, które jest wielkie nie tylko z nazwy :)
Ponad 250 stron obrazków, które trzeba dokończyć, uzupełnić, wymyślić.
Fantastyczne ćwiczenie dziecięcej kreatywności - pozwala im na zwój sposób interpretować i rozwiązywać kolejne zadania. 
Dziecięce pomysły mogą niekiedy naprawdę zaskoczyć nas, dorosłych. Nierzadko obserwowanie dziecka podczas rozwiązywania takich zadań pozwala nam dostrzec jego zainteresowania lub to, co go nurtuje. Taka zabawa może być zaczątkiem ciekawych rozmów i dyskusji na różne tematy.

Rysowanie dowolnych figur i rysunków, kreślenie ósemek czy rysowanie po śladzie to ważne ćwiczenia graficzne usprawniające ruchy ręki.


Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po zabawie pokolorować naszą twórczość :)Książka kosztuje od 13 - 20 zł.


Druga pozycja ma nieco mniejszą objętość, ale wciąż to potężna księga (160 stron!).
Tym razem to Wielka księga łamigłówek do rozwiązania.


Zadania są bardzo różnorodne. 
Z istotnych ćwiczeń graficznych przygotowujących przedszkolaki do szkoły są tu labirynty, rysowanie obrazków poprzez łączenie kropek/punktów, odwzorowywanie rysunków (przerysowywanie ich zgodnie ze wzorem), rysunki dowolne i masa innych zadań.

Ostatnia pozycja jest najmniejsza objętościowo - ponad 90 stron, ale za to w kolorze!
Moje zamki rysuję... Emmanuelle Teyras zaciekawi zarówno księżniczki, jak i bohaterskich rycerzy :)


Bardzo ciekawe i atrakcyjne graficznie zadania plastyczne
Przy poprzednich pozycjach w zupełności wystarczał nam ołówek, tu natomiast będziemy potrzebować kredki, farby, pisaki, nożyczki, klej, a nawet korektor :)
Zabawy i kreatywnych wyzwań cała masa.

Dokańczanie rysunków...


kolorowanie obrazków przy użyciu konkretnych, zaznaczonych poniżej kolorów ...


zabawy z literkami w wersji średniowiecznej...


A dodatkowo do książki dołączono ponad 200 naklejek.
Wycinanie, naklejanie, kolorowanie (zwłaszcza precyzyjne wypełnianie kolorem małych przestrzeni) to również bardzo istotne ćwiczenia doskonalące małą motorykę, a zarazem przygotowujące to rozpoczęcia przygody z pisaniem. Zamki można kupić już za 7 zł :)

Wydawnictwo Olesiejuk


Takie książki i zeszyty kreatywne na pewno pomogą przedszkolakom łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a stopniowe rozwiązywanie różnorodnych zadań w formie zabawy rozwinie szereg istotnych umiejętności. Kolejnym etapem edukacji będą już podręczniki szkolne, których również jest ogromny wybór.

A może wasze pociechy we wrześniu zasiądą w szkolnych ławach?
Jakie są wasze ulubione ćwiczenia i zadania?

5 komentarzy:

 1. Fajne są takie książeczki. Mój 2 latek nie zrobiłby z nich pożytku, musi jeszcze trochę podrosnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne książeczki. Mój dwuletni synek uwielbia rozwiązywać różne zadania, ale póki co korzystam głównie z zasobów Internetu i z własnej wyobraźni- sama wymyślam i drukuję zadania dla Filipa.

  OdpowiedzUsuń
 3. oo i to musimy kupić jak Iwo podrośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć obiecuje sobie że nie kupię Córci nowych książek z zadaniami dopóki nie rozwiąże w całości jakiś starych to ostatnio dwa razy złamała się i jednak zakupiłam... Właśnie od wydawnictwa Olesiejuk... Co poradzić, jak takie fajne są ;-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger