7/26/2015

Układanki - Mapy

Dwa lata temu o wydawnictwie Edumal było bardzo głośno za sprawą ich układanki "Mapa Europy", w której w miejscu oznaczenia Katynia i Smoleńska zamieszczono informację: "Mord polskich oficerów 1940 r. Śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w prawdopodobnym zamachu 2010 r."
Ponieważ 2 lata temu nieszczególnie interesowałam się tego typu układankami, ta "afera" jakoś mnie ominęła.
Niedawno zamówiłam 3 zestawy map-puzzli tego wydawnictwa, ponieważ wydały mi się najbardziej szczegółowe ze wszystkich dostępnych na rynku i gdy na pudełku zauważyłam ten komentarz przy Smoleńsku - zamarłam. Takie publikacje to przecież nic innego, jak próba manipulowania opinią dziecka i wykorzystywanie ich naiwności. Co więcej, układanki opatrzone są adnotacją "polecana przez nauczycieli jako pomoc w nauce". Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale jeśli już określamy coś mianem pomocy naukowych, powinny zawierać one treści obiektywne i potwierdzone (udowodnione), a nie poglądy polityczne pewnej grupy osób (tu pracowników wydawnictwa) - w przeciwnym razie wprowadzają dzieci w błąd!
Gdyby nie fakt, że w mojej wersji "Mapy Europy" informacja o "smoleńskim zamachu" została zmieniona na "tragiczną śmierć", całkowicie zdyskwalifikowałoby to w moich oczach zarówno ten zestaw, jak i całe wydawnictwo.
Zapraszam was na szczegółową recenzją i zdjęcia najnowszych wydań tych map.Zawsze staram się, żeby moje recenzje były jak najbardziej obiektywne i przekazywały pełną opinię na temat prezentowanych przedmiotów i tak też będzie tym razem.

Pomysł stworzenia tego typu układanek od samego początku bardzo mi się spodobał. To przecież doskonały sposób, żeby dziecko dowiedziało się wielu nowych rzeczy podczas zabawy, czyli to, co lubimy najbardziej. 
Nie dość, że rozwijają one logiczne myślenie i małą motorykę, jak to z puzzlami bywa, to fantastycznie uzupełniają wiedzę z dziedziny geografii. Do tej pory nie spotkałam jeszcze tak bogatych w opisy i szczegóły układanek, jak właśnie te. Gdyby tylko wydawnictwo powstrzymało się przed przelewaniem na nie swoich poglądów politycznych, byłyby idealne.
Ich jakość wykonania i materiał są bez zarzutu. Elementy są bardzo różnorodne - zarówno większe fragmenty, jak i bardzo maleńkie. Sposób ich łączenia generalnie różni się od tradycyjnych puzzli (poza niektórymi fragmentami). 


Układanka Świat to spora mapa składająca się z 74 elementów, zawierająca zdjęcia zwierząt, ludzi czy słynnych budowli oraz krótkie opisy, pozwalające przyswoić sobie podczas zabawy masę szczegółów. Tektura jest gruba i twarda, więc elementy nie zginają się i nie rozwarstwiają.
Opisy są krótkie, hasłowe, dzięki temu łatwo zapadają w pamięć.
Ten zestaw to mój zdecydowany faworyt spośród puzzli tego wydawnictwa.Mapa Europy ma elementy odpowiadające wielkości poszczególnych krajów, niektóre są więc duże, inne zupełnie maleńkie. Żeby poprawnie ją ułożyć, niezbędna będzie wiedza na temat ich położenia.Na szczęście wspomnianej na początku wpisu informacji o "zamachu" tu nie znajdziemy, ale uważne oko bardzo szybko wychwyci poglądy twórców mapy. Choćby takie informacje, jak "Turcja - jedyne państwo, które nigdy nie uznało rozbiorów Polski" (co oczywiście jest prawdą, ale tu postanowiono o tym przypomnieć, choć to z założenia polityczno-fizyczna mapa - a nie historyczna) czy też wyodrębnienie Czeczenii jako niepodległego kraju (Czeczenia to autonomiczna republika oficjalnie wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej).
W tym zestawie mamy 58 elementów, wymiary mapy to 47 x 66 cm.
Oprócz szczegółowej mapy, po lewej stronie umieszczono godła wszystkich krajów, ich liczbę ludności i powierzchnię.


I na koniec "Krainy Polski", mapa geograficzno - przyrodnicza. Bardzo ciekawy sposób, żeby przyswoić sobie polskie pobrzeża, pojezierza, niziny, wyżyny, kotliny, przedgórza i góry. Do tej pory nie znalazłam równie ciekawych układanek skupiających się na krainach przyrodniczych.
Układanka bardzo ciekawa graficznie - zdjęcia i ciekawe opisy, sporo miast.
I "w bonusie" dostajemy zarys granic naszego kraju sprzed 1945 roku, choć to podobno mapa geograficzno - przyrodnicza... Więc po co? Najwyraźniej twórcom układanek naprawdę trudno się powstrzymać przed publicznym głoszeniem swoich poglądów politycznych, a szkoda ...
Podsumowując, bardzo dobry pomysł i wykonanie, ale polityczne poglądy widoczne w niektórych miejscach, nie każdemu będą odpowiadać. Cieszę się, że wydawnictwo wycofało się z wzmianki o zamachu. Życzyłabym sobie, żeby kolejne wydania układanek były już całkowicie wolne od subiektywnych poglądów politycznych i prezentowały jedynie obiektywne treści. Jeśli mają być to pomoce naukowe dla uczniów, to właśnie takie powinny być.

Wydawnictwo Edumal

11 komentarzy:

 1. dla mnie te polityczne komentarze przemycone do takiej mapy kompletna bzdura, jeszcze o tym zamachu! dobrze, że usunęli, ale w ilu egzemplarzach to poszło w "świat" Sam pomysł takiej mapy świetny, tylko jak ktoś to tworzył to chyba wyłączył rozsądek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no niestety... Gdybym trafiła n poprzednią wersję, na pewno bym ją zwróciła. Te po poprawce już są ok, co więcej to wciąż najbogatsze w szczegóły układanki tego typu, jakie udało mi się znaleźć na rynku :) A te z krainami to prawdziwa rewelacja - sama dowiedziałam się masy przyrodniczych ciekawostek o swoim kraju :)

   Usuń
 2. pomijając fakt tych subiektywnych opinii niektórych nauczycieli, które są karygodne, fajna sprawa, szczególnie, że moja niespełna sześcioletnia córka ma problem, ponieważ w Polsce leży tylko nasze rodzinne miasto, reszta to jest "nie z Polski", albo pytanie: "kiedy wrócimy do Polski", mimo, że jesteśmy 20 km od domu ;) chyba się skuszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te mapy są naprawdę świetnie zrobione - a ich układanie zaciekawi nawet dorosłego. Większość map - układanek jest przeznaczona dla najmłodszych - te sprawdzą się i u ucznia i u rodzica i u dziadka :) A nowe wydanie (bez tej słynnej wpadki) jest całkiem ok :)

   Usuń
  2. a które polecasz? Polskę, Europę czy świat?

   Usuń
  3. Nie mam tej standardowej Polski, tylko wersję przyrodniczą z krainami geograficznymi (wyżyny, niziny, góry itd.), więc nie wiem jak dokładnie wygląda. Polecam Świat i tą właśnie przyrodniczą Polskę. Europa też jest już w porządku (odkąd wydawnictwo zmieniło tą nieszczęsną informację o zamachu), tu każdy element to odrębne państwo, więc podczas układania nawet wielkość i kształt krajów zapada w pamięć, nie wspominając o położeniu i ciekawostkach. Nie wiem, czego dokładnie potrzebujecie, każda z tych map jest na swój sposób ciekawa :)

   Usuń
  4. dzięki, na pewno się im przyjrzę, szczególnie, że niedługo Iga ma urodziny :) więc chyba będą idealne na prezent

   Usuń
 3. Przyroda, Geografia, Matematyka, Fizyka i wiele innych przedmiotów jest ważnych. Ale historia również jest ważna. Dzieci powinny wiedzieć, że Polska była inna. Kresy Wschodnie które zostały załączone do drugiej mapki są jak najbardziej na miejscu. Wystarczy wspomnieć, że wśród 13 mln mieszkańców tych terenów prawie 6 mln było Polakami. Gdyby nie Sybir i Wołyń dziś mogło by to wyglądać zupełnie inaczej. Niemcy nadal uważają Szczecin i Wrocław za swoje miasta i nie mają z tego powodu żadnych kompleksów. "Kto nie pamięta swojej historii, jest skazany na jej powtórzenie" :) Proszę pamiętać również o tym podczas edukowania dzieci - i oczywiście zapraszamy do nas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zdania, że najważniejszym przedmiotem jest matematyka, nie trzeba jej umieć na "tip top", wystarczy, żeby chodź troszkę jej zasięgnąć. Człowiek uczy się logicznego myślenia, rozwiązywania problemów. Co do historii? Uważam, że jest potrzeba, może w mniejszym stopniu niż matematyka ale to tylko moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie zabawy. Edukacja poprzez wspaniałą zabawę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger