10/02/2015

Liczę sobie - trzypoziomowa seria matematyczna

Wydawnictwo Egmont przyzwyczaiło mnie już do tego, że gdy wypuszcza na rynek swoje edukacyjne serie książek dla dzieci, to zawsze okazują się one strzałem w 10. Tak było z "Czytam sobie", które jest moim zdaniem najlepszą serią wspomagającą naukę czytania, tak było też z "Poczytaj ze mną" - serią wprowadzającą dzieci w różne gatunki literackie.
Kiedy więc zobaczyłam zapowiedź najnowszej serii - "Liczę sobie", sięgnęłam po nią bez wahania. Oto, co zastałam w środku ☺.Przede wszystkim nie są to zwykłe nudne ćwiczeniówki matematyczne. To książki, które zachęcają dzieci do zaprzyjaźnienia się z tą dziedziną nauki.
Format jest nieco większy niż w przypadku serii Czytam sobie, okładka ze skrzydełkami. 
Seria "Liczę sobie" dedykowana jest dzieciom od 4-9 lat i obejmuje 3 poziomy. 
Bardzo istotne w nich jest to, że każda z książek to ciekawie zilustrowana historyjka do czytania oraz pytania i zadania.
Zaraz pokażę wam po jednej książce z każdego poziomu i krótko przedstawię, co obejmuje.


Pierwszy poziom - OTWÓRZ OCZY

Skierowany jest do przedszkolaków i ma na celu przygotowanie ich do nauki matematyki w szkole. 


Zawiera różne zadania i zabawy, które mają wprowadzić najmłodszych w matematyczny świat.
Zadania luźno nawiązują do historyjki, więc tym przyjemniej się je rozwiązuje.
Ćwiczenia są różne, książka "Król Gromoryk i jajko na miękko" obejmuje następujące zagadnienia: przyczyna i skutek, szeregowanie oraz liczenie do 10. Niektóre zadania polegają na dowolnym uzupełnieniu - ozdobieniu rysunków, więc przy okazji dzieci rozwijają się kreatywnie.
Zadania znajdują się na każdej stronie książki (po jednym), przy czym tekst opowiadania i ilustracja zajmują jakieś 2/3 każdej strony.
Dodatkowo w pomarańczowych "chmurkach" znajdziemy różne pytania pomocnicze i naprowadzające.
Dzieci uczą się klasyfikowania (grupowania elementów na podstawie jakichś cech), pojęć większy mniejszy, największy, tej samej wielkości itd. 


Opowiadanie jest zabawne i dynamiczne, co z pewnością zachęca dzieci do dodatkowych zadań i pobudza myślenie. Na ilustracjach również zgrabnie przemykają liczne matematyczne zagadnienia.


Na końcu książeczki znajdziemy krótką notkę biograficzną (dostosowaną do wieku dzieci) wybitnych uczonych - w tej części Kartezjusz, naklejki i dyplom do uzupełnienia.
Autorem tekstu jest Wojciech Widłak, zadań - Anna Boboryk, a ilustracji Ewa Poklewska-Koziełło.Drugi poziom - ODWAŻ SIĘ MYŚLEĆ

Skierowany jest do dzieci, które za chwilę rozpoczną lub właśnie rozpoczęły przygodę ze szkołą.


I tu autorzy robią wszystko, żeby dziecko polubiło królową nauk. 
Dzięki zawartym tu zadaniom i tekstowi literackiemu, odkrywanie jej tajników będzie naprawdę przyjemne.
W książce "Fredek i jeden do pary" znajdziemy ćwiczenia oparte na orientacji przestrzennej, liczeniu oraz przyczynie i skutku.
Konstrukcja książki jest taka, jak w przypadku poziomu pierwszego. Zadania są ciekawe i zróżnicowane, uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków.
Dzieci uczą się zapisu liczbowego, prostych działań, orientacji - strony prawej i lewej oraz ustalania kolejności zdarzeń.Autorem tekstu jest Zofia Stanecka, zadań - Maria Środoń, a ilustracji Marta Szudyga.


Trzeci poziom - ZMIERZ SIĘ ZE ŚWIATEM

To poziom dla uczniów i to tych najodważniejszych. Zadania i ćwiczenia o wyższym poziomie trudności.


Z tego poziomu mamy książkę "Szczurki nie dają się wygryźć". Publikacje z poszczególnych poziomów różnią się objętością - pierwsze to ok. 30 stron, drugie - prawie 50, a trzecie - ponad 60. 
Na tym poziomie ilustracje są czarno - białe, nieco kolorytu dodają im niebieskie akcenty.
Tu zadaniem dzieci jest rozwiązywanie różnych problemów na podstawie dotychczasowej wiedzy.


Zagadnienia poruszane w książce to już wyższa szkoła jazdy - obliczanie wymiarów, w tym obwodów, rozwiązywanie zadań tekstowych również z zastosowaniem dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Zadania zachęcają dziecko do samodzielnego wymyślania możliwych rozwiązań - poszukiwania i odkrywania.


Autorem tekstu jest Rafał Witek, zadań - Maria Środoń, a ilustracji Daniel de Latour.


Ta seria to naprawdę ciekawy pomysł - bardzo jestem ciekawa, jak zareagują na nią dzieci.

Seria "Liczę sobie" - Wydawnictwo Egmont

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger