10/08/2015

Pod ziemią, pod wodą - czyli o tym, czego nie widać...

Tą książkę polecało mi przynajmniej kilka osób - każda z nich była nią zachwycona. Ale to nie jedyny powód, dlaczego po nią sięgnęłam. Przede wszystkim spodobał mi się pomysł - zebranie w jednym albumie (naprawdę solidnych rozmiarów) potężnej ilości faktów na temat świata podziemnego i podwodnego - dwóch niezwykłych terytoriów, które wprawdzie częściowo udało się zbadać, ale którym jednocześnie wciąż towarzyszy pewna doza tajemniczości. 
A wiadomo, że to, co nie zbadane i ukryte najbardziej ciekawi :)


"Pod ziemią, pod wodą" to kolejny wielkoformatowy tytuł państwa Mizielińskich. Jak pewnie wielu z was doskonale kojarzy - to "ci od map" :)
Ilustracje Mizielińskich to bardzo charakterystyczna kreska, która ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników - my zaliczamy się do tej pierwszej grupy, dlatego właśnie ten album trafił na naszą półkę tuż obok wspomnianych "Map".
Książka składa się z dwóch części - zgodnie z tytułem - jedna pokazuje nam tajemnice podziemne a druga podwodne. Rozpiętość tematów jest naprawdę ogromna. Ogromnym plusem tej pozycji i tym, co sprawia, że dla mnie jest jeszcze ciekawsza niż "Mapy" jest ilość treści. Choć lubię przyglądać się ilustracjom, to wolę, gdy towarzyszy im tekst, zwłaszcza w tak ciekawych książkach.
Tu nie jest go ani za dużo ani za mało - interesujące komentarze uzupełniają szczegółowe grafiki i dają nam doskonały obraz całego procesu lub zjawiska.


Tak, jak wspomniałam mamy tu właściwie 2 połączone ze sobą książki. Możemy je czytać niezależnie od siebie, treści zbiegają się w środku książki, które jednocześnie jest jądrem Ziemi. Fantastyczny pomysł. 
To album nie tylko dla dzieci, bo i dorośli mogą spędzić wiele godzin na zgłębianiu zawartych tu tajemnic udając się w podróż do wnętrza Ziemi czy w głębiny oceanów.


Różnorodność tematów jest ogromna - pod ziemią czekają na nas drobne stworzonka, mrówki, mieszkańcy norek, korzenie różnych roślin, kable i rury. Dowiadujemy się skąd bierze się woda w kranie, prąd czy gaz ziemny, zaglądamy do wulkanu, jaskiń i kopalni. Przemierzamy też tunele metra.Podwodna część również dostarczy nam masy ciekawych faktów - morza, oceany, rafa koralowa, podwodne ciśnienie, kominy, platformy wydobywcze, pierwsi nurkowie i statki podwodne, morskie olbrzymy i inni mieszkańcy głębin. A to tylko próbka tego, co ten niezwykły album ma nam do zaoferowania.
Zdecydowanie polecam - dzieciom w wieku szkolnym, a nawet dorosłym!
Zresztą sami zobaczcie, jak książka wygląda w środku.

Wydawnictwo Dwie Siostry

Do kupienia w dobrej cenie TU

5 komentarzy:

 1. Ze dwa razy już się nad nimi zastanawiałam. Może na mikołaja się skuszę. Córeczka chętnie po nie sięga ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książka dla starszych dzieci - 3,5-latki jeszcze nie interesują, ale rodziców - owszem :D

   Usuń
 2. Dzień dobry, od dwóch miesięcy jestem stałą czytelniczką Pani bloga. Dzięki Pani wpisom i recenzjom zakupiłam i zaznajomiłam się z mnóstwem książeczek dla dzieci, o których nie miałam pojęcia :) O ile w temacie gier i zabawek jestem na "bieżąco" i mamy w swojej kolekcji większość przedmiotów, które Pani opiniuje, o tyle w kwestii literatury (teraz to wiem) byłam laikiem.
  Dziękuję za te wpisy, dzięki którym (nie wszystkim oczywiście, bo nie wszystko nas zachwyca i się podoba) nasza biblioteczka się powiększa o fajne i ciekawe tytuły. Czekam na kolejne wpisy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger