10/05/2015

Zabawy logopedyczne - czyli jak zachęcić dziecko do mówienia?

Moja starsza córka bardzo szybko zaczęła mówić. Właściwie mając 2 lata mówiła już całymi zdaniami i miała naprawdę spory zasób słów. Nie wiem do końca, co miało wpływ na tak szybki rozwój w tym obszarze - czy były to indywidualne predyspozycje, czy to, że dużo jej czytaliśmy praktycznie od urodzenia, czy też może ćwiczenia i zabawy językowe, w które od czasu do czasu się wspólnie bawiliśmy. Może wszystko po trochę? 
Z opinii znajomych wiem jednak, że istnieją publikacje, które mogą maluchy skutecznie zachęcić do mówienia, a co więcej, pomagają wymawiać słowa i dźwięki prawidłowo
Dziś chcę pokazać wam dwie pozycje, które szczególnie przypadły mi do gustu.


Wady wymowy to powszechny problem i znany nie od dziś. Dotyczy nawet dorosłych. Wciąż niewiele dzieci mających ten problem jest pod opieką logopedy, a brak ćwiczeń i odpowiednich działań sprawia, że wady tylko się pogłębiają. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i ćwiczyć z dzieckiem w domowym zaciszu - po pierwsze takie ćwiczenia z rodzicami nie będą dla dziecka stresujące, a po drugie mogą być naprawdę dobrą zabawą ☺.

Co więcej, nudne i powtarzalne ćwiczenia logopedyczne mogą skutecznie zniechęcić nasze pociechy do starań o prawidłową wymowę. Dlatego tak istotne jest, aby sięgnąć po odpowiednie pomoce, które będą atrakcyjne graficznie, ciekawe i zabawne, żeby zaangażować nasze maluchy.


Pierwsza pozycja, którą chcę wam polecić, to książka "Z muchą na luzie ćwiczymy buzię". Znajdziemy w niej historię pewnej rezolutnej muchy, której przygody zachęcają dzieci do ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Będziemy cmokać, dmuchać, wydawać różne odgłosy, oblizywać się czy liczyć zęby przy pomogły języka. A to nie koniec językowych wyzwań z tej książeczki. Ta książka do doskonały pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym - świetna zabawa, a przy okazji sprytne i zabawne ćwiczenia logopedyczne. Gwarantuję, że dziecko będzie chciało wracać do tej lektury.

Druga książka pomagająca dzieciom w prawidłowej wymowie to "Wierszyki ćwiczące języki". Tym razem mamy do czynienia z pomysłowymi i niekiedy mocno absurdalnymi rymowankami, które również podobają się dzieciom. Które dziecko nie lubi powygłupiać się z rodzicami wydając różne śmieszne dźwięki?


Książka podzielona jest na 3 części - 4+, 5+ oraz część dla zaawansowanych. W każdej z nich znajdziemy wspomniane wierszyki o odpowiednim dla danej grupy wiekowej stopniu trudności. Wierszyki są bogato zilustrowane, co dodatkowo wzmaga ich atrakcyjność.
Dodatkowo na każdej stronie występują notki dla rodziców/opiekunów wskazujące, na co szczególnie zwrócić uwagę. Przy każdym wierszyku oznaczono, jakie dźwięki pomaga opanować.

Książki są doskonale dostosowane do zainteresowań dziecka i atrakcyjne graficznie. Autorką książek jest logopeda i pedagog dziecięcy Marta Galewska - Kustra oraz autorzy pomocy rozwijających zdolności językowe - Elżbieta i Witold Szwajkowscy, więc nie musimy się martwić o poziom merytoryczny książek.

Książki przydadzą się nawet 2-latkom, bardzo polecam!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Teraz można je kupić w dobrej cenie tu:  KLIK

4 komentarze:

  1. Lubię książeczki logopedyczne, tych nie mamy, ale do innych zaglądamy chętnie. I ćwiczymy oczywiście!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super propozycję, już mi się podobają ☺Cwiczenia przez zabawę to lubię ☺

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam właśnie szukać czegoś takiego :) Super propozycje, muszę sobie je zapisać :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger