2/15/2016

Bajki modułowe - historie pełne wyobraźni


Dziś chcę pokazać wam pewien bardzo ciekawy projekt, któremu wróżę duży sukces i któremu gorąco kibicuję.
Opowie wam o nim - Katarzyna Zych autorka pierwszych na rynku bajek modułowych ­ takich, w których to dziecko decyduje o kolejności zdarzeń.„O tym, że wyobraźnia dzieci jest nieograniczona nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie jak o tym, że od najmłodszych lat warto czytać wraz z dzieckiem bajki, które nie tylko doskonale ją rozwijają, ale również poszerzają zasób słownictwa czy zapoznają z ważnymi wartościami. Bajki po prostu uczą świata. Większość z nas czyta zatem ze swoimi maluchami ulubione książeczki, do niektórych wracając wielokrotnie. Ulubiona treść, bohaterowie, znajomy początek, znane zakończenie... to wszystko wydaje się być oczywiste, kiedy po raz kolejny sięgamy z dzieckiem po znane nam bajki. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby tak zmienić w nich kolejność zdarzeń? Stworzyć zupełnie inny początek, całkiem zmienić zakończenie?

Do takiej formy eksperymentowania z bajką zachęca projekt bajek modułowych ­ takich, w których to dziecko decyduje o kolejności zdarzeń. Bajka modułowa to właściwie zestaw, w którym znajduje się 30 ilustrowanych kart z fragmentami bajki oraz dedykowana do nich książeczka. Dziecko może w dowolny sposób wybierać i zestawiać ze sobą fragmenty, a umieszczając je wewnątrz książeczki – tworzyć za każdym razem inną bajkę, na swój własny sposób. Dzięki temu to wizja małego czytelnika, a nie autora jest najważniejsza ­ bajka może za każdym razem mieć zupełnie inny przebieg.
Oddanie dziecku możliwości wpływania na bieg wydarzeń to nie tylko świetny pomysł na angażującą zabawę. Duża ilość fragmentów bajki i możliwości tworzenia jej własnej wersji, doskonale wspierają rozwój kreatywności dziecka. Kreatywności, w szerokim rozumieniu tego słowa, nie tylko utożsamianej z twórczym generowaniem pomysłów. Możliwość tworzenia za każdym razem innej bajki uczy otwartości na to, co nowe. Tu nie ma mowy o powtarzalności. Dziecko może dowolnie eksperymentować zestawiając ze sobą fragmenty bajki. „Spróbuję, ciekawe, do czego to doprowadzi” ­ otwartość i ciekawość poszukiwania nowych rozwiązań, tak bardzo pożądana w dorosłym życiu, dzięki zabawie z bajką modułową może zostać doskonale wzmocniona. Jak zresztą wiele innych ważnych umiejętności powiązanych z kreatywnością, takich jak np. elastyczność wobec różnorodnych sytuacji czy też umiejętność łączenia poszczególnych elementów w całość. Bo skoro w bajce modułowej wydarzenia mogą mieć różny przebieg, to przecież i w życiu warto analizować i być otwartym na różne możliwości. Sprawdzanie nowych sposobów działania, zastosowania, eksperymentowanie, próbowanie, stanowią nieodłączną część poznawania świata przez dziecko. Dorastając tracimy jednak często odwagę w testowaniu pomysłów, tę pewność, że pomysł można sprawdzić, zmienić, poprawić, opowiedzieć innymi słowami na setki różnych sposobów. Bajka modułowa wzmacnia poczucie, że zmienność jest ciekawa, że nie należy bać się odchodzenia od utartych, znanych schematów. Nie ma tu bowiem złych i dobrych rozwiązań, są za to setki wariantów, które można przetestować, decydując o przygodach dwóch sympatycznych smoków Momo i Kiki. Przy tym wszystkim bajka może być po prostu świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu i tworzenie coraz to nowych przygód smoczych bohaterów, które nie znudzą się ani dzieciom ani rodzicom”.
Projekt bajek modułowych, które zostały stworzone przez Katarzynę Zych i jej synka, który w opowiadanych przez mamę bajkach uwielbiał zmieniać szczegóły, powstaje w ramach portalu PolakPotrafi.pl, gdzie istnieje możliwość zamówienia własnego egzemplarza bajki:

 Osoby, które zdecydują się na tę formę wsparcia projektu otrzymają swoje zestawy jako pierwsze w Polsce. Projekt w ramach platformy PolakPotrafi.pl trwa do 10 marca.

www.bajkopis.pl

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger