2/14/2016

"Sadzimy las" - świetna, rodzinna gra planszowa pod patronatem Maluszkowych Inspiracji

O tej grze pisałam wam już kilkakrotnie na FB. Podobnie, jak o tym, że mam dobrą rękę do wybierania produktów, którym patronujemy :) 
Ta gra nie dość, że przybliża dzieciom leśną tematykę, to jeszcze uczy je strategii i rywalizacji, a dodatkowo zapewnia świetną rozrywkę. Jakby tego było mało, to jest w bardzo dobrej cenie.
Zapraszam na recenzję.


Gra "Sadzimy las" wygrała w konkursie "Wymyśl grę, zostań autorem Granny". 
Gdy tylko usłyszałam o jej tematyce, z miejsca mi się spodobała. Niestety niewiele jest gier, które propagują dbanie o las i ochronę przyrody. W dobie wszechobecnych mediów elektronicznych, zainteresowanie lasem nie jest powszechnym zjawiskiem - dlatego tak ważne jest przybliżanie tej tematyki dzieciom, choćby w takiej formie.
W pudełku znajdziemy całą masę elementów - osobiście nie lubię gier, w których po otworzeniu "hula wiatr", dlatego tak dobrze wyposażone pudełko jest bardzo w moim guście :)
Znajdziemy tu tekturowe elementy drzew (każdorazowo składają się z 2 części - części głównej z plastikowąpodstawką i korony) oraz ptaków. Dodatkowo są plakietki, na których będziemy "sadzić" nasz las, znaczniki numeryczne i kostki.


Zadanie graczy polega na tym, żeby jak najszybciej "posadzić" swój las składający się z 5 drzew. 
Każde drzewo to część dolna, górna i ptasi mieszkaniec, czyli zawsze 3 elementy.
Poszczególne grupy elementów oznaczone są numerkami, jak poniżej i budowę drzewa zaczynamy zawsze od dołu (co w sumie jest bardzo logiczne).Gra jest mocno losowa, ale pamiętajmy, że to planszówka dla najmłodszych (4-8 lat)- ma zapewnić dobrą zabawę i zachęcić dzieci do zapoznania się z leśną tematyką.
Każdy gracz rzuca dwiema kostkami, numery wskazane na nich podpowiadają po jakie elementy może sięgnąć - zasada jest prosta, jedna kostka pokazuje ile elementów możemy pobrać, a druga - z którego zestawu. Przykłądowo wyrzucamy 1 i 2 - oznacza to, że albo możemy wziąć 1 element z kategorii "korona drzewa"(2) lub 2 elementy z kategorii "dolna część" (1). 


Wybór zależy od nas. Gdy dopiero zaczynamy grę, to oczywiście musimy najpierw mieć cokolwiek z pierwszej kategorii, żeby dokładać naszemu drzewu kolejne etapy.
Gdy kostki pokażą 2 takie same cyfry, mamy możliwość zastosowania się do ogólnej zasady bądź wybrać jeden dowolny element z dowolnej kategorii.Gdy jako pierwsi ułożymy wszystkie 5 drzew - wygrywamy :)
Starsi gracze mogą zagrać w wersję rozszerzoną - nieco utrudnione zasady sprawią, że rozgrywka będzie bardziej wymagająca.


Świetnym dodatkiem jest plakat z "leśnymi informacjami". Może być doskonałym wstępem do gry bądź materiałem do rozmowy przy innej okazji.
I jeszcze jeden bardzo fajny dodatek - nasiona świerku, które możemy posadzić z naszą pociechą :)


Dzięki rozsądnej cenie gra jest bardzo dobrym pomysłem na prezent z dowolnej okazji :)
To również świetny materiał rozrywkowo-edukacyjny dla przedszkoli czy świetlic.

Bardzo polecam!

Wydawnictwo Granna

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger