2/26/2016

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Dziś na naszym blogu wypowiedź dr n. hum. Justyny Korzeniewskiej, psycholog dziecięcej i eksperta marki Fisher-Price na temat dziecięcego snu:
"Świat dziecka kojarzy się z sielanką, spokojem, beztroską. To jednak tylko życzeniowe myślenie dorosłych. W rzeczywistości maluszek przeżywa wiele trudnych momentów: strachu, dyskomfortu, nudy. Doświadcza przeciążenia intensywnymi i nagłymi bodźcami. Męczy się podczas karmienia i prób samodzielnych zmian pozycji. Niepokoi nowymi sytuacjami albo nudzi monotonią. Dlatego, tak samo jak dorośli, potrzebuje odpoczynku i wyciszenia po okresach trudnych wrażeń, czyli narażenia na stres.
Kojące oddziaływanie obrazów
Dorośli znają pozytywne działanie wizualizacji, która poprzez przywoływanie odprężających obrazów wprowadza w stan głębokiego relaksu. Efekt jest tym większy, im dokładniej ktoś sobie wyobraża kojący widok, skupia się na widzianych obrazach i kolorach, słyszanych dźwiękach i odgłosach oraz odczuwanych wrażeniach. Dziecko nie ma takich możliwości umysłowych i nie może wyobrażać sobie tak dokładnie i intensywnie określonych obrazów. Nie ma też jeszcze przyjemnych wspomnień, które może przywołać. Tak samo jednak jak dorośli, maluszek jest wrażliwy na obrazy i dźwięki, które pomogą mu osiągnąć spokój. Dlatego będzie wdzięczny za zabawki i akcesoria w formie uspokajaczy z projektorem i muzyką.

Relaks w rytmie natury
Efektów kojącego działania wyświetlanych, subtelnych gwiazdek czy podświetlanych zwierzątek przy delikatnej muzyce i odgłosach natury doświadczają sami rodzice, osiągając stan senności nawet szybciej niż dziecko. Nie ma się więc co dziwić, że i na najmłodszych mają one błogi, uspokajający wpływ. Opisywane zabawki odtwarzają też tajemniczy tzw. biały szum. Jego zagadkowa atrakcyjność dla niemowlaków ma związek z okresem płodowym. Dzieci pamiętają odgłosy wnętrza ciała mamy, takie jak szelest ruchów jelit, szemranie rozprężających się płuc, szum krwi płynącej przez duże naczynia. Kojarzą te dźwięki ze spokojem i bezpieczeństwem. Dlatego tak dobrze na nie reagują podczas zasypiania.

Waga snu
Uspokajanie i usypianie maluszka to duże wyzwanie dla niego i jego rodziców. Niedojrzały, a tym samym delikatny i wrażliwy układ nerwowy niemowlaka powoduje wybudzanie w momentach zmiany fazy snu z aktywnego na spokojny i odwrotnie. Duże zapotrzebowanie kaloryczne szybko rosnącego dziecka wymusza przebudzenia w nocy na karmienie. Okresowo występują też niespokojne noce w związku z kolką i ząbkowaniem. A to właśnie długi, spokojny sen jest najważniejszą formą regeneracji koniecznej dla prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe zasypianie dziecka, które pozwala mu w pełni skorzystać z dobrodziejstw głębokiego, nawet jeśli przerywanego snu. Wyciszenie przed nim, dzięki bodźcom z uspokajacza–projektora, wywołuje naturalną senność, a to najlepsza forma przechodzenia od aktywności do spania. Wtedy proces ten jest zgodny z biologicznym rytmem pracy układu nerwowego, a dziecko zasypia głęboko i regeneruje się intensywnie. Dzięki temu nawet konieczne nocne wybudzenia nie rujnują efektów okresu snu.

Spokojny sen w podróży
Szczególnym wyzwaniem dla dziecka jest zasypianie w innym otoczeniu,np. w trakcie podróży. Jeśli jednak odbędzie się ono według ustalonego rytuału, mimo zmienionych warunków, sen przyjdzie szybko i zagości na długo w doznaniach dziecka. Pomocne w tym będą zabawki i akcesoria towarzyszące dziecku przy zasypianiu w domu. Taki uspokajacz-przytulanka czy projektor wspomagający dziecko w zasypianiu łatwo można zabrać w podróż. Dzięki temu maluszek zawsze czuje się, jakby zasypiał w swoim przytulnym łóżeczku, nawet jeśli jest daleko od domu.

Ciekawe propozycje można znaleźć w ofercie Fisher-Price®: „Morskie Opowieści”, „Spadające Gwiazdki” czy „Miś-Motylek” – to produkty, które będą wiernymi towarzyszami odpoczynku malucha."

*Autor tekstu: dr n. hum. Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięcy, ekspert Fisher-Price®.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger