3/17/2016

Bajki, baśnie, opowieści...

Kiedy ostatnio pokazywałam wam na blogu książkę o Kajtku i Misiu, dostałam wiele pytań o inne książki z rozdziałami i większą ilością treści. Dziś więc na blogu kilka właśnie takich propozycji.



Pamiętacie moją recenzję Bajek o empatii? "Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadłą z krzesła" to kontynuacja tej książki. Bardzo ciekawe opowieści, świetny materiał do dalszej rozmowy o emocjach. O emocjach powstało już wiele publikacji - tu ponownie skupiamy się na EMPATII, czyli tym, co czują inni. Słuchanie i rozumienie innych, wzajemne wsparcie, uczucia - masa tematów w jednej książce. Proste opowieści, których treść jest bliska każdemu z nas pomogą dzieciom zrozumieć skomplikowany świat uczuć. Choroba, rozstanie rodziców, starość - to tematy ważne i trudne zarazem. Autorki - Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska zrobiły kawał dobrej roboty.






Kolejna książka "Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści" to właściwie 4 książki w jednym. Dwie z nich - "Opowieść o błękitnym psie" oraz "Kosmiczni odkrywcy" już kiedyś recenzowałam (KLIK, KLIK). Obie godne polecenia choć zupełnie inne. Dodatkowo mamy tu "Klinikę zagubionych zabawek" i "Misiostwo świata". Tomisko bardzo solidne - ponad 300 stron, ale wszystkie 4 książki w jednej to spora oszczędność miejsca na półce ;-)
Wszystkie te książki wygrały w konkursie literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Naprawdę wartościowe tytuły.






Ostatnia pozycja to chyba bardziej lektura dla rodziców, ale może spodobać się i dzieciakom :)
Jeśli lubicie czeskie kino, to wam się spodoba. Autor, Michal Viewegh, stawia sięw położeniu zabieganych i zmęczonych rodziców i stara się podsuwać im takie bajki, żeby nie zasnęli w pół słowa ;-)
Dlatego każda z nich nie trwa dłużej niż 10 min. W tradycyjną opowieść autor wplótł komentarze "dla dorosłych", które z pewnością obudzą i rozbawią czytającego. Historie opowiadają o codzienności pewnej czeskiej rodziny. 17 krótkich rozdziałów m.in. o tym, jak tatuś i mamusia się poznali, jak pojechali na wycieczkę czy jak brali ślub. Ale są i takie - jak mamusia wychłodłą czy jak nie pojechali w podróż poślubną.
W końcu rodzice też mają coś dla siebie - w milczeniu mogą sobie czytać dygresje przeznaczone tylko dla nich i uśmiechać się pod nosem ;-)

Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger